Haber

Keşke Netflix’te Olsa Dediğimiz 12 Şahane Özellik

Keşke Netflix’te Olsa Dediğimiz 12 Şahane Özellik

2007 yılında beri dijital izleme platformu olarak hizmet veren ve 2016 yılında da ülkemize gelen Netflix’e olan ilgili her geçen gün artıyor. Bütün dünyadaki en içerik platformlarından olan Netflix daha iyi olabilir mi, neden olmasın? Ülkemizde ve dünyada o kadar fazla kişi, “Netflix daha dişe dokunur özellikler eklesin, yalnızca bir şeyler izleyip gitmeyelim” diye farklı öneriler sunuyorlar.

İnsanların yeni özellikleri görmek istemesi epeyce normal çünkü Netflix sadece dizi, film izlenen bir yer olmaktan çıktı ve insanların jurnal hayatının, arkadaş sohbetlerinin büyük bölümünü yaratıcı bir vaka haline geldi. bu nedenle izleyiciler artık bahşedilen özelliklerle yetinmiyor ve daha fazlasını istiyorlar. İşte keşke Netflix’te olsa dediğimiz ve heyecanla gelmesini beklediğimiz 12 özellik.

netflix

Netflix’te olması gereken özellikler:

İzlendi işaretlemesi Listeleme filtreleri Dijital önerge kutusu Özel listeler oluşturma Arkadaşların ne izlediğini görme Uzak birlikte izleme Özelleştirilebilir hatırlatıcılar Önerileri düzenleme Daha kullanışlı ileri – geri sarma Yayından kaldırılacak dizi ve filmleri bakış Sürpriz modu Yorum ve puan bölümü

İzlendi işaretlemesi:

netflix

Sadece o lahza izlediğimiz dizilerin ve filmlerin yok, daha önce başka yerlerden izlediğimiz dizi ve filmlerin de izlendi olarak işaretlenebilmesi gerekiyor. Böyle bir özellik, keza izleyiciyi ne izledim karmaşasından kurtarır ayrıca de Netflix önerilerinin daha doğru olmasını sağlar. Keza platformdaki içerik sayısı arttıkça izleyicinin ekrandaki karmaşadan kurtulmasını ve yeni içerikleri daha basit keşfetmesini sağlayacaktır.

Listeleme filtreleri:

netflix liste

Netflix, dizi ve filmleri listeleme konusunda izleyiciye çok daha ayrıntısıyla uğraşma sunmuyor. Standart bir şekilde tür ve kategori belirtmekten daha fazlasını sunmalı. Üretim yıllarına kadar, oyunculara tarafından, yönetmenlere kadar, daha aşağı türlerine göre, yapımın aldığı ödüllere kadar listeleme filtreleri sunsa izleyiciler fazla daha ayrıntılı çalışmalar yaparak ne istediklerini nokta atışı biçiminde bulabilirler.

Dijital teklif kutusu:

netflix, dizi, film

Netflix’in sosyal ağ hesaplarından veya herif hizmetlerinden bireysel olarak film ve dizi isteklerinizi belirtebilirsiniz ama platforma eklenecek dijital bir önerge kutusu ile bu istekler, kitlesel bir ayla gelebilir. En azından uzlaşma aşamasında olduğu yapımların bir listesini yayınlayarak oylamaya sunabilir. İnteraktivite önemlidir.

Özel listeler oluşturma:

netflix liste

Netflix izleyicilerinin en felakete uğramış olduğu diğer bir konu da, izleme isteklerini tek bir listede toplamak. sonra izlemek istediğimiz bütün içerikleri tek bir havuzda toplamak oldukça şaşırtan. Halbuki bunun yerine animasyon, dizi, korku, film, belgesel gibi kendi başlığını kendimiz oluşturabileceğimiz bambaşka listeler hazırlasak ne güzel olur. 

Arkadaşların ne izlediğini görme:

kim izliyor

Artık hiçbir platform tek bir işleve sahip değil, Netflix de olmamalı. Misal devretmek gerekirse Spotify üzerinden dost ekleyebiliyor, paylaşım yapabiliyor ve onların ne dinlediklerini görebiliyoruz. Netflix’e bu özellik fazla yakışacaktır. Netflix arkadaşlarımız olmalı, onların ne izlediğini görebilmeli ve hızlı paylaşım yapabilmeliyiz. Şüphesiz, ne izlediğini gizle özelliği de mutlaka olmalı.

Uzakta birlikte izleme:

netflix and chill

Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi koşulları sebebiyle fazla özlesek de birlikte film izleme etkinliklerini ertelemek ve uzakta aynı anda izleme etkinliğine döndürmek zorunda kaldık. Halbuki Netflix böyle bir özellik sunabilir. Uzaktan ilişkiler için de ideal olacak bu özellik ile tek bir birey tıpatıp çevrimiçi toplantı gibi bir etkinlik oluşturur, filmi tek bir kişi başlatır ve durdurur. Bu Nedenle gerçek anlamda birlikte film izlenebilir. Hatta küçük bir ekranda izleyiciler birbirini görebilir ve konuşabilirler.

Özelleştirilebilir hatırlatıcılar:

hatırlatıcı

Yarın sınav yokmuş gibi dizi maratonu yaptığınız bir sırada Netflix’in “İzlemeye devam ediyor musunuz?” sorusu bıktırıcı olabiliyor. Bu hatırlatmayı kapatabilmeli veya özelleştirebilmeliyiz. İki birim izledikten sonradan “Hadi ödevini yap!” ya da “Yarın meslek var!” gibi izleyiciyi reel hayata döndürecek hatırlatmalar ekleyebilmeliyiz.

Önerileri düzenleme:

film önerileri

Netflix, sunduğu öneriler konusunda epeyce başarılı. İlgimizi çekecek içerikleri göstermeyi başarıyor, ancak ilgimizi çekmeyecek içerikleri kaldırmayı bir türlü öğrenemedi. İzlediğimiz, izlemeyi yarım bıraktığımız o kadar fazla içerik hala öneriler kısmında gösteriliyor. Şu lahza için bir hoşlanmama butonu var ancak tatmin edici değil. Bu öneriyi gözüm görmesin butonu da sahiden gerekli ışık halkası geldi.

Daha kullanışlı ileri – geri sarma:

ileri geri sarma

Netflix oynatıcısının standart bir 10 saniyelik ileri – geri sarma butonu var. Ama pek fazla noktada tatmin edici gelmiyor. Bir lahza kaçırdığınız kayda değer bir sahneyi her yerde izlemek için en az birkaç defa butona tıklamanız gerekiyor. Bunun yerine ayrı dijital izleme platformlarında olduğu gibi anlık ve seri geri alma özelliği olmalı. Tek bir replik kaçırdım diye tüm sahneyi baştan izlemek zorunda kalanlar var. Aynı şekilde eklenecek bir özellikle ile 10 saniyeden daha uzun süreyi daha çabuk olarak ileri sarabilmeliyiz. 

Yayından kaldırılacak dizi ve filmleri manzara:

netflix, bilgisayar

Orijinal içerikler dıştan hiçbir içerik Netflix’te sonsuza dek kalmıyor. Platform, belirtilmiş bir zaman yayınlamak üzere o içeriği kiralıyor. Eğer şanssızsanız, bugün beğendiğiniz bir içeriği yarın görmeme ihtimaliniz var. böylece Netflix böyle içerikler için özel bir bölüm ayırmalı. Bir ay daha sonra gidiyor, izlemeye ne dersin diye izleyicilere sormalı. Yani her içeriğin son bir şansı olmalı. 

Sürpriz modu:

netflix türkiye

Netflix gibi dijital izleme platformları bildiğimiz anlamdaki televizyon izleme alışkanlıklarını değiştirseler de bazen ekranda ne olacağını bilmediğimiz zamanları özlüyoruz. Böyle durumlar için bir sürpriz modu olmalı. Sürpriz modunu açsak ve karşımıza herhangi bir dizinin herhangi bir bölümü çıksa ya da fragmanlardan oluşmuş bir kolaj izlesek. Hem televizyon izliyor gibi hissederiz ayrıca de yeni içeriklere bu şekilde göz atmış oluruz.

Yorum ve puan bölümü:

puan, yorum

Şayet her izleyicinin en yadırgadığı durumdur Netflix’te puan ve yorum bölümünün olmaması. Bilhassa bizim gibi birbirine tavsiye vermeyi seven insanların olduğu kültürlerde , Netflix’te yorum ve puan bölümü olmamasına uzun vakit dayanamaz. Dost ekleme özelliği ile beraber gelmesi gereken puan ve yorum bölümünde; izlediğimiz içeriklere puan vermeli, hakkında açıklama yapmalı ve süre kaybı olup olmadığını anlatmalıyız. 

Netflix her geçen gün keza arayüzü hem de içerik kalitesi artan bir dijital izleme platformu, kullanıcı isteklerine kulak verirse daha da neşe saçan bir platforma dönüşecektir. Sizce Netflix’e hangi özellikler gelmeli? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Comments
To Top