Haber

Kedilerin Miyavlamalarını Tercüme Eden Uygulama: MeowTalk

Kedilerin Miyavlamalarını Tercüme Eden Uygulama: MeowTalk

Amazon’un sesli asistanı olan Alexa’nın eski mühendislerinden Javier Sanchez’in teknik program yöneticisi olduğu Akvelon göre geliştirilen “MeowTalk” isimli başvuru formu, kedilerin miyavlamalarını insan diline çevirmeyi vadediyor.

Gerçekleştirilen bilimsel araştırmalara kadar kediler, böylece fazla hayvanın aksine stabil bir dile sahip değiller. böylece bir kedinin sahibine aç olduğunu tanımlamak için kullandığı ses ile bir diğer kedinin aynı gaye için çıkardığı ses öbür olabiliyor.

meowtalk

MeowTalk’u bu veriler ışığında geliştiren Akvelon, laf konusu kullanım için sabit bir data tabanı meydana getirmek yerine yapay zeka destekli, kullanıcı tarafından oluşturulan ve geliştirilen bir data tabanı oluşturmuş durumda.

Yapay zeka ve alet öğreniminden faydalanan bilgi tabanı, kedilerin ahenkli olarak çıkardığı sesleri kaydediyor ve onlara bambaşka etiketler belirliyor. Kullanım makine öğrenimi destekli olduğundan ne kadar çok kullanılırsa pek dürüst sonuçlar vermeye başlıyor.

kedi çeviri

Uygulamanın data tabanında şu lahza için yalnızca “Besle beni!”, “Kızdım!”, “Beni yalnız bırak!” gibi her kedinin içinden geçirdiğine ant edebileceğimiz fakat kanıtlayamayacağımız 13 ayrı kelime veya kelime öbeği bulunuyor.

Javier Sanchez, MeowTalk’un nihai amacının bir akıllı tasma olduğunu ifade ediyor. Laf konusu zeki tasma kediniz miyavladığında sesi analiz edecek ve kedinizin ne açıklamak istediğini sizlere aktaracak. Fakat şu an için MeowTalk’un bu amacın fazla uzağında olduğunu söyleyebiliriz. yine de MeowTalk’a bir kısmet tahsis etmek isterseniz buraya tıklayarak iOS, buraya tıklayarak da Android uygulamasını indirebilirsiniz.

Comments
To Top