Haber

Keanu Reeves’in John Wick ve Matrix Harici 10 Şahane Filmi

Keanu Reeves’in John Wick ve Matrix Harici 10 Şahane Filmi

GENEL OLARAK The Matrix filminden Neo ve John Wick olarak tanınsa da Keanu Reeves, 1980’lerden bu yana sinema dünyasında yer alan bir ad. İyi kötü onlarca yapımda yer alan aktör, gerçektenden de yılların eskitemediği bir aktör olarak karşımıza çıkıyor çünkü adam aslında de yaşlanmıyor.

Koşul böyle olunca Keanu Reeves, 56 yaşında bile John Wick gibi aksiyon batmış filmleri çekebiliyor ve bu rollerde hiç sırıtmıyor. Yaşlanmamasının yanı sıra şahsiyet özellikleri ve alçak gönüllü olmasıyla da epeyce sevilen Keanu Reeves’in Neo ve John Wick olmadığı filmlerine yakından bakıyoruz.

Keanu Reeves ’in Neo ve John Wick olmadığı en iyi filmleri:

Şeytanın Avukatı (Devil’s Advocate) Dracula Kırılma Noktası (Point Break) Gereksiz Yere Velvele (Much Ado About Nothing) Hız Tuzağı (Speed) Karanlığı Incelemek (A Scanner Darkly) Benim Güzel Idaho’m (My Own Private Idaho) Constantine Bill ve Ted’in Maceraları (Bill & Ted’s Excellent Adventures) Kasımda Aşk Başkadır (Sweet November)

Kasımda Aşk Başkadır (Sweet November)

keanu reeves filmleri sweet november

Cins: Dram, Romantik IMDb puanı: 6,7 Oyuncular: Keanu Reeves, Charlize Theron, Jason Isaacs, Greg Germann

Keanu Reeves’in romantik filmlerde böylece başarılı olmamasına rağmen bu tarz filmlerde rol almayı sevdiği bir gerçek. Kendisinin oynadığı birçok romantik filmin arasında en çok dikkat çekici film ise Sweet November oluyor. Filmde Nelson Moss isimli bir üstteki düzey idareci, ikinci görüşte Sarah Dever isimli kadına aşık oluyor. Nelson’ı yaşadığı tek düze hayattan tutup çıkartmaya kararlı olan Sarah ile Nelson aralarında bu sayede acayip bir aşk hikâyesi başlıyor.

Bill ve Ted’in Maceraları (Bill & Ted’s Excellent Adventures)

Tür: Macera, Komedi, Bilim Kurgu IMDb puanı: 7,0 Oyuncular: Keanu Reeves, Alex Winter, George Carlin

Keanu Reeves’in kariyerinin kayda değer filmlerinden olan ve kendisini bugünlere getiren film Bill & Ted’s Excellent Adventures, komik ve bilgece yazılı senaryosu ile ön plana çıkıyor. Filmde başrolü paylaşan iki ergenden biri olan Keanu Reeves, pak yüzlü ergen hâliyle izleyenlerin karşısına çıkıyor. Filmde bu iki ergen arkadaş, çok iyi şekilde çalışan bir vakit makinesini, tarih dersine sunum hazırlamak için kullanıyorlar.

Constantine

Cins: Aksiyon, Fantastik, Gerilim IMDb puanı: 7,0 Oyuncular: Keanu Reeves, Rachel Weisz, Djimon Hounsou, Tilda Swinton

Birçoğumuzun çocukluğunun filmi, Keanu Reeves’ı tanınma sebebi olan Constantine; DC Comics’in Hellblazer çizgi roman serisinden uyarlanmıştı. John Constantine isimli bir şeytan avcısının gözünden dini konulara daldığımız bu film, Keanu Reeves’in belki de en hayranlık uyandıran filmlerinden biri.

Benim Hoş Idaho’m (My Own Private Idaho)

my own private idaho

Nesil: Dram IMDb puanı: 7,1 Oyuncular: River Phoenix, Keanu Reeves, James Russo

William Shakespeare’in Henry IV oyununun çağdaş bitmiş yazımı olan My Own Private Idaho, Keanu Reeves’in olur ya de en üzücü filmidir. Filmde River Phoenix ile başrolü paylaşan Keanu, Scott rolünü canlandırırken River Phoenix ise Mike rolünü üstlenir. Çocukluk arkadaşı olan Scott ve Mike ise sokaklarda yaşar, uyuşturucu kullanır ve hayatta kalmak içni bedenlerini satarlar.

Scott doğrusu varlıklı bir ailenin çocuğudur lakin sokak hayatından bir türlü vazgeçemez, Mike’ın ise tek amacı kaybolan annesini bulmaktır. Ayrıca bu film, River Phoenix’in hakiki hayatta da uyuşturucu bağımlılığının başladığı döneme denk gelmektedir. bu nedenle filmdeki uyuşturucu sahnelerinin bazılarında River Phoenix gerçekten de uyuşturucunun etkisi altındadır.

Karanlığı Göz Atmak (A Scanner Darkly)

Tür: Animasyon, Kabahat, Dram IMDb puanı: 7,1 Oyuncular: Keanu Reeves, Winona Ryder, Robert Downey Jr., Woody Harrelson

A Scanner Darkly, meşhur bilimkurgu yazarı Blade Runner’ın da yaratıcısı olan Philip K. Dick’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Günümüz animasyonlarından çok daha bambaşka bir havaya sahip olan film, daha fazla bir animasyondan ziyade değişik bir filtre uygulanmış gibi görünüyor. A Scanner Darkly filminde Keanu Reeves, depresyonda ve uyuşturucu bağımlısı olan bir narkotik komiserini canlandırıyor.

Sürat Tuzağı (Speed)

Nesil: Aksiyon, Gerilim, Macera IMDb puanı: 7,2 Oyuncular: Keanu Reeves, Dennis Hopper, Sandra Bullock, Joe Morton

1994 yılında çıkan aksiyon klasiği olan Speed, bir bomba uzmanının; bomba yerleştirilmiş sivillerle doymuş bir otobüsteki güç saatlerini konu ediniyor. Jack Traven isimli bomba uzmanını canlandıran Keanu Reeves, Howard Payne isimli bir bombacının peşine düşüyor. Payne ise bir otobüse, saatte 50 dingil hızın altına düştüğü takdirde patlayacak bir bomba yerleştiriyor. Çaresizliği ve telaşı çok başarılı şekilde bizlere aktaran Speed, ismi gibi hızı bir an olsun düşmeyen bir film.

Sebepsiz Yere Velvele (Much Ado About Nothing)

Nesil: Komedi, Dram, Romantik IMDb puanı: 7,3 Oyuncular: Kenneth Branagh, Emma Thompson, Keanu Reeves, Denzel Washington

Bir öteki William Shakespeare adaptasyonu olan Much Ado About Nothing, bu sefer fazla artı modernleştirilmeden sinemaya aktarılıyor. Filmde Don John karakterini canlandıran Keanu Reeves, bu sefer filmin fena adamı olarak karşımıza çıkıyor. Shakespeare tarzı epeyce akıllı bir kötü karakteri canlandıran Keanu Reeves, son kalan amatörlük kırıntılarını da bu filmle üzerinden atıyor.

Kırılma Noktası (Point Break)

Tür: Aksiyon, Suç IMDb puanı: 7,3 Oyuncular: Patrick Swayze, Keanu Reeves, Gary Busey

1991 yılının hit filmi Point Break çekilirken, Keanu Reeves yalnızca 21 yaşındaydı ve bu denli büyük bir filmde kayda değer bir rol kapmayı başarmıştı. Filmde, Johnny Utah isimli genç bir FBI ajanını canlandıran Reeves; Patrick Swayze’nin canlandırdığı Bodhi ve Bodhi’nin banka soyguncularından oluşan çetesinin peşine düşer. Çeteye sızmak için kılık değiştiren Utah ve Bodhi arasında ise us oyunları bu sayede başlar.

Dracula

keanu reeves dracula

Nesil: Nefret Edilen Şey IMDb puanı: 7,4 Oyuncular: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves

Gotik edebiyatın en aşina eserlerinden olan ve dolaylı/dolaysız beyazperdeye en çok uyarlanan karakterlerden birini barındıran Dracula’nın en meşhur film versiyonu 1992 Dracula olarak karşımıza çıkıyor. Bu filmde Dracula’nın kişisel olarak şatosunda ağırladığı avukat Jonathan Harker rolünü ise Keanu Reeves üstleniyor. Henüz kariyerinin başlarında bu denli büyük filmde artist oyuncularla yer olmak, Keanu Reeves’a birçok diğer şansın kapılarını açıyor.

Şeytanın Avukatı (Devil’s Advocate)

Tür: Dram, Gizem, Gerilim IMDb puanı: 7,5 Oyuncular: Al Pacino, Keanu Reeves, Charlize Theron

Keanu Reeves’ın The Matrix ve John Wick’in yanı sıra en başarılı ve büyük yapımlarından biri olan Devil’s Advocate oldukça garip bir konuyu ele alıyor. New York’ta yaygın olmayan bir şekilde başarılı dava kazanma oranına sahip olan Kevin Lomax (Keanu abi), kendini John Milton (Al Pacino) isimli şahsın hukuk firmasında çalışırken buluyor. Gel süre git süre karısının gördüğü rüyalarla ve olayların gidişatıyla, Kevin bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkına varıyor ve film bambaşka bir atmosfere sahip olmaya başlıyor.

Keanu Reeves, bu içeriğimizde sıraladıklarımız dâhil daha onlarca filmde yer alıyor. böylece çoğu filmin eksik kaldığının farkındayız. Fakat ne yazık ki tüm filmleri tek bir liste aşağıda biriktirmek imkânsız, bu sebeple sizlere Neo ve John Wick rolleri açık havada Keanu Reeves’in en beğenilen rollerinden bazılarını sunmaya çalıştık. Sizler listede yer alan filmler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Comments
To Top