Haber

Kaza Yapan Tesla Model 3’ün Batarya Hücreleri, Şarapnel Gibi Saçıldı

Kaza Yapan Tesla Model 3'ün Batarya Hücreleri, Şarapnel Gibi Saçıldı

Bir Tesla Model 3, ABD’nin Oregon eyaletinde dehşet bir kazaya karıştı. 17 Kasım‘da meydana gelen trafik kazasında can kaybı yaşanmazken, kaza yapan Model 3 kullanılamaz ülkü geldi. Bu trafik kazasını ilginç kılan şeyse, Model 3‘ün pil hücrelerinin, kaza sırasında şarapnel gibi çevreye yayılmış olmasıydı. Kolluk kuvvetleri, yaşanan kaza sonrasında bölge halkına uyarılarda bulunmak zorunda kaldılar.

Edinilen bilgilere Model 3’ün sahibi, direksiyonun başına geçmeden uyuşturucu madde kullanmıştı. Bakımlı yollarda en düşük 160 km/sa hızla giden şoför, bir anlığına kontrolünü kaybetti. O çabucak önce bir elektrik direğini parçalayan trafik canavarı, iki ağaca ve bir de telefon temas direğine çarptıktan sonradan ama durabildi. Kolluk kuvvetlerinin açıklamalarına göre vasıta o kadar hızlıydı ama; kaza hemen kopan tekerleklerden bir her birine, bir evin banyosuna girerek su tesisatını patlattı. Polislere göre banyo, kazadan sonra kullanılamaz ayla geldi.

İşte kaza sonrasında az kalsın tanınmayacak hale gelen Tesla Model 3

Tesla Model 3

Yapılan açıklamalarda, Tesla Model 3’ün batarya paketlerinin kaza derhal dağıldığını, bu paketlerin içinde yer alan ufak batarya hücrelerinin de etrafa saçıldığı açıklama edildi. Kaza mahallinde 3 saat temizlik çalışması yapan polisler, sağa sola dağılmış olan hücrelerin büyük bir kısmını toplamış olsalar da yine de orada kalmış hücrelerin bulunabileceğini söylüyorlar. Hücrelerin zehirli gaz salınımı yapabileceğini belirten yetkililer, bu hücrelerin bulunması durumunda yetkililere teslim edilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

İşte durum yerinden toplanan hücrelerin bir bölümü

Tesla

giderken, fırlayan pil hücrelerinin birkaç metre uzağa yayıldığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Yetkililer ve görgü tanıkları, kaza esnasında saçılan hücrelerin çok büyük bir çabuk ve metrelerce uzağa fırladığını söylüyorlar. Hatta olay sırasında fırlayan hücrelerden bir parça başına bir kişinin kucağına düşerek, küçük bir yaralanmaya yol açtı. Diğer bir hücreli ise boş alanda minik çaplı bir yangına niçin oldu. 

Bütün bunlar yaşanırken Model 3’ün sahibine ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Uyuşturucu madde kullandıktan sonradan direksiyon başına geçen trafik canavarı, ortalığın savaş alanına döndüğü bu trafik kazasından sağ kurtuldu. küçük yaraları olan vasıta sahibi, olay yerinden de yürüyerek kaçtı. Ama polisler, bu trafik canavarını durum yerinden birkaç yüz metre uzakta yakalamayı başardılar. Adama, ansızın fazla nedenle soruşturma başlatıldı.

Comments
To Top