Haber

Karantina Günlerinde Hobi Edinmenizi Sağlayacak 10 YouTube Kanalı

Karantina Günlerinde Hobi Edinmenizi Sağlayacak 10 YouTube Kanalı

Ülkemizde ve dünyada koronavirüs salgınında olgu sayıları bitmiş çoğalma göstermeye başladı ve bütün kapsamlı bir karantinadan laf etmesek de, artırılan önlemler ve kısmi karantina uygulamaları hayatımızın akışını ve gündelik yaşantımızı ciddi şekilde etkiliyor. Her ne dek aşı namına sevindirici haberler gelmeye başlasa da, bu pandeminin bittiği anlamına gelmiyor. Mevcut şart gereği bir süre daha irili ufaklı karantina süreçlerini deneyimleceğiz gibi görünüyor.

Pandeminin getirdiği yeni zorunlu hayat tarzını kendimiz için artıya çevirmek ise bizim elimizde. Evde geçen uzun günleri, kendimize yeni yetkinlikler katmak için değerlendirebilir, yeni hobiler edinebiliriz. Bu içeriğimizde birbirinden bambaşka konularda yeni hobiler edinmenizi sağlayacak 10 öbür YouTube kanalına göz atacağız.

Hobi edinmenizi sağlayacak YouTube kanalları:

Murat Sen ÇiZiO Mert Balkaş Origami with Jo Nakashima Basfi ile Deneysel Bilim Almanca Basit 5 DAKİKADA HALLET Yazılım Bilimi DIY Perks Sevda Deniz Karali

Elektronik üzerine deney ve eğitim videoları için: Murat Sen

YouTube’da “Laptop bataryasından powerbank yapımı”, “Konut yapımı nükleer enerji”, “Ses dalgaları ile uçmak” gibi içerikler üreten Murat Şen, bilhassa elektrik ve elektronik üstüne deney, onarım ve geri mutasyon projeleri yapıyor.

Kendi atölyesinde gerçekleştirdiği deney ve aygıt restorasyonu çalışmaları bir hayli eğlenceli ve alımlı. Kendin yap projeleri, eğitim videoları, bilim ve sanat sohbetleri gibi içerikler barındıran bu kanalın, faydalı bir  hobi almak isteyen, bu konuların meraklıları için yararlı bir kaynak olabileceğini düşünüyoruz.

Resim yapma üstüne eğitici bir YouTube kanalı: ÇiZiO

Yağlı boyadan üç boyutlu obje çizimine, karakalem çalışmalarından dijital çizim teknik ve uygulamalarına dek çoğu konuda öğretici videolar bulunan ÇiZiO kanalı, fotoğraf sanatı meraklıları için başarılı bir kaynak. Kanal sahibi Cemil Arslan, çizim ve boyama teknikleri, ekipman seçimi gibi konularında bilgilerindirici içerikler sunuyor.

Müzik bestelemek ve FL Studio dersleri: Mert Balkaş

Bilhassa FL Studio ile müzik bestelemek, beat kâğıda dökmek ve müzik teknolojileri hakkında bilgi veren içerikler üreten bir YouTube kanalı olarak karşımıza çıkıyor Mert Balkaş. FL Studio adlı müzik yazılımını eğitiminin merkezine almış olan bu eğitim kanalı, karantina günlerinde kendi müziğinizi kendiniz yapabilmeniz için eğitici bir kaynak.

Ben de kendi fikirlerimi müziğe dönüştürmek, hobi edinerek ürettiklerimi, kulaklık takarak dinlemek istiyorum diyorsanız Mert Balkaş’ın kanalına mutlaka göz atın.

“Origami öğrenmek istiyorum!” diyenler için: Origami with Jo Nakashima

Kağıt katlama sanatında uçak yapmaktan öteye geçmenin zamanı geldi diyenlerden ve bu konuda meraklı olanlardansanız bu kanal bütün size tarafından. En basitten en karmaşığa dek birçok seviyede origami sanatının inceliklerini ders niteliğindeki videolardan öğrenmek istiyorsanız bu kanala göz atmanızı nasihat ederiz. Şayet siz de minik bir egzersiz ile kağıttan ejderhalar veya bir Eyfel Kulesi modeli yapabilirsiniz.

Fizik ve kimya üzerine deneyler: Basfi ile Deneyde Kullanılan Bilim

Herkese göre, anlaşılır, eğlenceli deneyler yapılan bir kanal “Basfi ile Denek Bilim”. Adından da anlaşılacağı üzere eğlenceli bir şekilde fizik ve kimyaya dair öğretici bilgiler sunan kanal, sizin de evde rahatlıkla gerçekleştirebileceğiniz deneyler içeriyor. Eğer siz de deneyler yaparak eğlenceli bir şekilde bilimsel data hazinenizi genişletmek ve hobinizi bilgiye dönüştürmek isterseniz bu kanal bütün size tarafından.

Almanca öğrenmek için: Almanca Basit

Yeni bir dil öğrenmek, edinilebilecek en güzel hobi. Bundan Böyle böylece veya böyle bilinen olduğumuz, halihazırda öğrenmiş olduğumuz İngilizce açık havada yeni bir dil ilginizi çekerse, size bir önerimiz var.

Almanya’da doğmuş, büyümüş, eğitimini Almanya’da sürdürerek üniversiteden Almanca Öğretmeni olarak mezun olmuş ve Almanca öğretmenliği yapan Erhan Özdemir’den Almanca öğrenmek ister misiniz? Başlangıç, orta ve ileri seviyede Almanca öğrenmek isteyenler için inanılmaz bir kaynak olduğunu düşünüyoruz. Viel Glück!

Pratik fikirler için: 5 DAKİKADA HALLET

Ben böylece çok farklı konuda pratik fikirlere, kendi kendime yapabileceğim eşyalara, dekorlara meraklıyım; böyle videolar izleyip us hoşuma gidiyor diyenlerdenseniz 5 Dakikada Hallet tam size kadar bir YouTube kanalı. Ayrıca jurnal hayatta anı kolaylaştıracak bilgilere ayrıca de yaparken keyif alabileceğiniz çeşitli uygulamalı içeriklere sahip bu kanalı çok seveceksiniz.

‘Kendin yap’ alanında geniş bir kaynak: DIY Perks

Bilgisayar, elektronik, mobilya, dekorasyon, bitki yetiştiriciliği ve iç mekan tasarımı gibi birçok konuda geniş bir arşive sahip olan bir kendin yap kanalı olan DIY Perks, meraklıları için yararlı data ve projeler içeriyor. Bireysel portatif smart TV’nizi yerine getirmek gibi görüşler ilginizi çekiyorsa bu kanala göz atmanızda üstünlük var.

Programlama dillerini öğrenmek için: Yazılım Bilimi

Edineceğiniz yeni hobinin alaka alanınızda sizi yetkin kılacak ve belki de profesyonel hayatınıza istikamet verecek bir konuda olmasını istiyorsanız ve programlama dilleri gibi konulara ilgiliyseniz, Yazılım Bilimi kanalına mutlaka göz atmalısınız.

Python, C, HTML5, CSS3, Php, Android, Java derslerine yer veren Yazılım Bilimi kanalı, yardımsever ve öğretici bir kaynak.

Açılış seviyesinden itibaren eğlenerek ukulele öğrenmek için: Sevda Deniz Karali

Karantinada edinilebilecek şayet de en şen hobilerden biri de şüphesiz yeni bir çalgı çalmayı öğrenmek. Öyle fazla türden şarkıları ukulele ile çalan ve hepsini detaylıca anlatarak öğreten Sevda Deniz Karali’nin YouTube kanalını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Karantina, hepimiz için artık bıktırıcı bir hal aldı, biliyoruz. Fakat dinç günlerin fazla yakında bitmiş bizimle olacağına inanıyoruz. Bu süreçte bir hobi edinmenin, psikolojik olarak kendimizi iyi hissetmenin en kolay ve faydalı yolu olduğuna inanıyoruz. Umarız, YouTube önerilerimiz arasından size yerinde bir seçenek bulur, kendinize neşelendirici anlar yaratabilirsiniz. Önerilerinizi de bizimle paylaşmayı unutmayın, dinç günler dileriz.

Comments
To Top