Haber

Karanlık Mod Desteği Sunan Android Uygulamaları

Karanlık Mod Desteği Sunan Android Uygulamaları

Karanlık mod, geçtiğimiz yıldan itibaren popüler uygulamaların bu özelliği kullanıma sunmasıyla birlikte, en fazla faydalandığımız özelliklerden biri oldu. Ekrandaki mevcut renkleri tersine çevirmesi, gözleri daha eksik yorması, yazıların okunabilirliğini artırması ve hatta bir OLED ekrana sahipseniz daha uzun pil ömrü sağlaması gibi artıları tamamen karanlık mod birçoğumuzun tercihi haline geldi.

Tatbik içi görseller ile desteklediğimiz bu kılavuz yazımızda, kolay bir şekilde uygulamalarınızın karanlık mod özelliğini faal edebileceksiniz. Gelin Youtube, Instagram, WhatsApp, Twitch, Gmail gibi sık kullanılan popüler uygulamaların karanlık mod özellikleri nasıl açılır defalarca birlikte öğrenelim.

Karanlık modla kullanınca çağ atlayan Android uygulamaları:

Youtube Facebook Instagram Whatsapp Twitter Gmail Google Haritalar Google Chrome Twitch Reddit

YouTube

YouTube, jurnal hayatımızda en fazla kullandığımız uygulamalardan biri. Gün içinde çokça vakit geçirdiğimiz YouTube’a karanlık modun gelmesini dört gözle bekliyorduk ve geldiğinde hepimiz derin bir nefes almıştık. Hem tasarım anlamında daha hoş görünmesi hem de daha az sıkıcı olması nedeniyle YouTube’un karanlık modunu hayli sevdik.

Eğer az önce android cihazınızda YouTube’u karanlık modda kullanmadıysanız, aşağıdaki adımları peşine düşüp takip ederek bir lahza önce denemenizi öğüt ederiz.

YouTube karanlık mod nasıl açılır?

YouTube Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Adım #1: YouTube uygulamasını android cihazınızda açın. Adım #2: Anasayfada sağ üstteki köşede yer alan kullanıcı resminize tıklayın. Adım #3: Açılan pencerede ‘Ayarlar’ kısmına girin. Adım #4: Ayarlar bölümünden ‘Genel’ kısmına tıklayın. Adım #5: Açılan pencereden ‘Görünüş’ sekmesi içerisindeki ‘Koyu Tema’ seçeneğine tıklayın.

Facebook

Facebook Karanlık Mod

Eskisi değin hayatımızda yeri olmasa da hala zaman zaman kullandığımız Facebook da geçtiğimiz günlerde karanlık modu mobil uygulamasına getirdi. bununla beraber masaüstü arayüzünde de böylece çok değişikliğe dışarı giden Facebook’un yeni sayfa tasarımları oldukça beğenilmişti.

Facebook’un mobil uygulamasında da karanlık mod epeyce hoş görünüyor. aynı zamanda amacına uygun olarak, gözü daha az yoran bir yapıya sahip. Aşağıdaki adımları takip ederek siz de Facebook’un karanlık modunu deneyimleyebilirsiniz.

Facebook karanlık mod nasıl açılır?

Facebook Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Adım #1: Uygulamayı android cihazınızda açın. Adım #2: Sağ üstteki köşede üç çizgi şeklindeki ‘Yemek Listesi’ ikonuna tıklayın. Adım #3: Açılan pencerede ‘Ayarlar ve Gizlilik’ menüsüne girin. Adım #4: Buradaki ‘Karanlık Modu’ sekmesinden karanlık modunu etkin ışık halkası getirin.

Facebook’da karanlık modu aktif ayla getirmek epeyce basit. Yukarıdaki dört adımı takip ederek uygulamanızın yeni görünümünün tadını çıkarabilirsiniz. Eğer karanlık mod seçeneğini göremiyorsanız, uygulamanın aktüel olup olmadığını teftiş etmenizde üstünlük var. Facebook bu modu hemen şimdi birkaç hafta önce yayınladı. Eğer bu mod, uygulamanız güncel olmasına rağmen sizde görünmüyorsa, bir süre daha sonra her yerde denetleme edin. Çok zaman geçmeden tüm kullanıcılar için faal olacaktır.

Instagram

Instagram Karanlık Mod

Takriben bir sene önce karanlık modu kullanıma sunmuş olan Instagram da karanlık modun en fazla kullanıldığı uygulamalardan biri. Fazla şık ve kullanışlı olduğunu düşündüğümüz Instagram Karanlık Mod’u birçok birey hali hazırda kullanmakta. Siz de Instagram’ın karanlık modunu sınamak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

Instagram karanlık mod nasıl açılır?

Instagram Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Adım #1: Instagram uygulamasını cihazınızda açın. Adım #2: Instagram’da profil resminize tıklayıp kendi profilinize girin. Adım #3: Sağ üstteki menü ikonuna tıklayın. Adım #4:Açılan menüde en altta bulunan ‘Ayarlar’ ikonuna tıklayın. Adım #5: Ayarlar menüsünde bulunan ‘Tema’ sekmesine girip ‘Karanlık’ seçeneğini seçin.

Instagram’ın karanlık modu, bizce açık renkli temasında fazla daha elverişli ve göze hoş geliyor. Hatta öyle oysa, açık renkli tema nasıl görünüyordu, eminiz unutanlar vardır.

WhatsApp

WhatsApp Karanlık Mod

Olur Ya de karanlık modun en çok kullanıldığı uygulama diyebiliriz WhatsApp için. Mesajlaşırken gözleriniz acısın istemiyorsanız ve beyaz ışık sizin için yorucuysa ya da karanlık modun daha havalı göründüğünü düşünenlerdenseniz, sizin için WhatsApp’ı nasıl karanlık modda kullanabileceğinizi peyderpey anlattık. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz tatmin edici.

WhatsApp karanlık mod nasıl açılır?

WhatsApp Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Adım #1: Android cihazınızda WhatsApp uygulamasını açın. Adım #2: Sağ üstteki köşede bulunan üç noktaya tıklayın ve ‘Ayarlar’ menüsüne girin. Adım #3: Açılan pencereden ‘Sohbetler’ bölümüne tıklayın. Adım #4: Burada bulunan ‘Tema’ sekmesine girip, ‘Koyu’ seçeneğini seçin.

Whatsapp’da karanlık modu aktif etmek için android cihazınızda uygulamaya girmeli ve menü > Ayarlar > Sohbetler > Tema > Koyu yolunu izlemelisiniz. Artık karanlık ortamlarda ve gece saatlerinde daha sıcacık mesajlaşabilir, uygulamanın koyu tasarımının tadını çıkarabilirsiniz

Twitter

Twitter Karanlık Mod

Belirsizlik yok ama Twitter, gündemi takip edebilmek ve kendi gündemimizi başkalarıyla paylaşmak adına en sık kullandığımız sosyal ağ platformlarından biri. Merak ettiğiniz konularla ilgili twitleri okurken göz sağlığını da umursayanlardan ve Twitter başında çokça zaman geçirenlerdenseniz ‘Twitter Karanlık Modu’ bütün size kadar. Gelin birlikte Twitter’ı nasıl karanlık modda kullanabileceğinize bakalım.

Twitter karanlık mod nasıl açılır?

Twitter Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Adım #1: Uygulamayı android cihazınızda açın. Adım #2: Profil resminize tıklayın ve ‘Ayarlar ve Gizlilik’ bölümüne girin. Adım #3: Açılan pencerede ‘Görüntü ve Ses’ kısmını açın. Adım #4: Karşılaştığınız ekranda ‘Göster’ sekmesindeki birincil seçenek olan ‘Karanlık Mod’ sekmesine girip ‘Açık’ seçeneğini seçin. Adım #5: Açık seçeneğini seçtikten sonradan alt kısımda ‘Loş’ ya da ‘Işıklar kapalı’ seçeneğini seçerek, karanlık modu lacivert ya da en ince ayrıntısına kadar siyah olarak kullanabilirsiniz.

Twitter’da karanlık modu iki bambaşka şekilde kullanabiliyoruz. Bambaşka ışık yoğunluklarına göre ayrı koyu renkler sunan Twitter’da bu modları aktif etmek için profil devlete ait > Ayarlar ve Gizlilik > Görünüm ve ses > Göster > Karanlık mod adımlarını takip edebilirsiniz. 

Gmail

Gmail Karanlık Mod

Gmail, her ne dek Instagram, Twitter veya Facebook gibi mobil cihazlarda çok sık kullanılmıyor olsa da, mutlaka ara ara göz atmamız gerekiyor. Eğer çoğunlukla karanlık mod seçim edenlerdenseniz ve Gmail’in karanlık mod görünümünü merak ettiyseniz aşağıdaki adımları izleyerek bu modu aktif edebilirsiniz.

Gmail karanlık mod nasıl açılır?

Gmail Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Adım #1: Uygulamaya android cihazınızda antre yapın. Adım #2: Sol üstteki menü çubuğuna tıklayıp ‘Ayarlar’ menüsüne girin. Adım #3: Karşınıza gelen ekrandan ‘Genel Ayarlar’ı seçin. Adım #4: Açılan pencereden ‘Tema’ bölümüne girip ‘Koyu’ seçeneğini seçin.

Google Haritalar

Gündelik hayatta en sık kullandığımız uygulamalardan bir diğeri de şüphesiz Google Haritalar. Google Haritalar’ın ‘Navigasyon’ ekranını karanlık modda kullanabilirsiniz. Bu sayede özellikle haricen, ışıktan fazla daha pozitif etkilendiğiniz açık alanlarda bu etkiyi en üye indirerek çok daha rahat bir dilekçe sağlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

Google Haritalar karanlık mod nasıl açılır?

Google Haritalar Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Adım #1: Google Haritalar’ı açın. Adım #2: Profil resminize tıklayıp ‘Ayarlar’ menüsüne girin. Adım #3: Açılan pencereden ‘Navigasyon Ayarları’ bölümüne girin. Adım #4: ‘Harita Ekranı’ sekmesinden renk şemasını ‘Gece’ olarak seçin.

Google Haritalar’da navigasyon ekranını karanlık temada göstermek için birkaç kolay adım atmanız gerekiyor. Uygulamayı android cihazınızda açtıktan sonradan profil devlete ait>ayarlar>navigasyon ayarları>harita ekranı>renk şeması>gece adımlarını izleyin ve  hava karardığında uygulamayı daha kuytu göstermek için bu özelliği kullanmaya başlayın.

Google Chrome

Google Chrome Karanlık Mod

Sahip olduğu eklentiler, sunduğu hizmet ve sürat sebebiyle dünyanın en fazla kullanılan tarayıcılardan biri olan Google Chrome ile karanlık modda da sörf yapmak mümkün. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

Google Chrome karanlık mod nasıl açılır?

Chrome Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Adım #1: Chrome uygulamasını açın. Adım #2: Sağ üst üç nokta biçiminde olan menü ikonuna tıklayın. Adım #3: Açılan pencereden ‘Ayarlar’ kısmına giriş yapın. Adım #4: Karşınıza gelen ekranda ‘Temel Bilgiler’ sekmesi aşağı yer alan ‘Tema’ bölümüne girip ‘Koyu’ seçeneğini seçin.

Twitch

Twitch Karanlık Mod

Peşine Düşüp Takip ettiğimiz yayıncıların yayınlarını izlemek için çoğu kez mobil cihazlarımızda da kullandığımız Twitch’te de karanlık mod mevcut. Modu faal etmek için aşağıdaki adımları peşine düşüp takip edebilirsiniz.

Twitch karanlık mod nasıl açılır?

Twitch Karanlık Mod Nasıl Açılır

Adım #1: Android cihazınızda Twitch’i açın. Adım #2: Sol üstteki köşedeki profil resminize tıklayın. Adım #3: Açılan pencerede ‘Hesap Ayarları’na gidin. Adım #4: Tercihler sekmesindeki ‘Koyu Modu Etkinleştir’ seçeneğini etkin ayla getirin.

Reddit

Reddit Karanlık Mod

Öyle çok ayrı konuda gündemi takip etmek, tartışmalara katılmak ve fikirlerimizi paylaşmak için kullandığımız platformlardan biri de Reddit. Reddit’n mobil uygulamasında android cihazlar için karanlık mod seçeneği mevcut. Tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları peşine düşüp takip etmek.

Reddit karanlık mod nasıl açılır?

Reddit Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Adım #1: Reddit uygulamasını android cihazında açın. Adım #2: Profil resminize tıklayın. Adım #3: En altta bulunan ‘Settings’ e gidin. Adım #4: Dark Mode sekmesi altındaki seçenekleri kullanarak adımları peşine düşüp takip edin.

Comments
To Top