Haber

Karanlık Madde Teorisine Rakip Yeni Bir Hipotez Ortaya Atıldı: Değiştirilmiş Yerçekimi

Karanlık Madde Teorisine Rakip Yeni Bir Hipotez Ortaya Atıldı: Değiştirilmiş Yerçekimi

ABD’deki bir üniversitede Astronomi Bölümü Başkanı olan Stacy McGaugh, bilim insanlarıyla bir araya gelerek yeni bir araştırma başlattı. Yapılan bu araştırmada, galaksilerin yerçekimi kuvvetleri ele alındı. Toplanan verilere tarafından galaksilerde oluşan yer çekimi, yalnızca muhtemel karanlık maddenin varlığından kaynaklanmıyor olabilir. 

Son derece kayda değer ve yeni bilgiler ortaya koyan araştırma, MOND adı verilen değişmiş Newton dinamikleri ve değiştirilmiş yerçekimi kuralları adlarında iki yeni teoriyi de beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalarda, 158 galaksinin dönüş eğrileri gözlemlendi ve ortaya atılan varsayım, galaksilerde beklenenden daha öbür bir yerçekimi kuvveti olduğu yönünde.

Yerçekimi kuvvetini karanlık maddeler oluşturmuyor olabilir 

uzay galaksi

Bilim insanları, uzun zamandır varlığı aşina yerçekimi kuvvetini, görünmeyen karanlık madde teorisine bağlıyordu. Karanlık madde teorisinde evrenin büyük çoğunluğunun görünmez ve saptanamaz maddelerden oluştuğu, bu karanlık maddelerin galaksilerdeki nesnelere yerçekimi kuvveti yarattığı kabul ediliyor

Stacy McGaugh tarafından yürütülen yeni araştırma, karanlık madde teorisini ortadan kaldırabilir. McGaugh, gözlemlemiş oldukları 158 galakside, zinde alanda yer alan galaksilerin güçsüz alanda bulunan galaksilere tarafından daha yavaş dönüş (rotasyon) eğimi olduğunu belirtiyor. Bu yavaş dönüş eğimleri, galaksilerin kendi arasında zinde bir yerçekimi kuvveti yaratmasına yol açıyor.

yerçekimi

Bu araştırma daha yeni olsa da bu hipotezi destekleyen bir teori, 1980’lerin başında Mordehai Milgrom tarafından ortaya atılmıştı. Milgrom’un sunmuş olduğu MOND hipotezine tarafından, galaksilerde bulunan nesneler, Newton yasalarından fazla daha ağır bir yerçekimi kuvvetine sahip. Milgrom bununla birlikte, galaksilerin iç kuvvetlerinin yalnızca kendi kütlelerine değil, bununla birlikte evrendeki öteki tüm nesnelerle benzer olduğunu bahis ediyordu. 

Stacy McGaugh, bu araştırmaya başladığında Milgrom teorisine böylece yakınlaşmadığını ve başlıca odaklandığı noktanın karanlık madde teorisi olduğunu söylüyor. Fakat bilim insanı, yapılan gözlemler sonucunda Milgrom’ın teorisinin içten çıktığını belirtiyor ve bu konuda kendisinin de son derece sersemlemiş olduğunun altını çiziyor. 

Comments
To Top