Haber

Kapaklı Maskelerin Koronavirüsü Filtrelemediği Ortaya Çıktı

Kapaklı Maskelerin Koronavirüsü Filtrelemediği Ortaya Çıktı

Koronavirüs pandemisinin başlamasıyla birlikte maskeler hayatımıza girmişti. Fazla uzun vakit hangi maskelerin kullanılması gerektiği ve maske kullanımının dürüst yöntemleri konusunda talimat yapıldı. Kapaklı maskeler de bu dönemde popüler korunma araçları arasına girdi.

ABD’de gerçekleştirilen bir araştırma ise kapaklı maskelerin virüsü filtrelemek konusunda başarısız olduğunu ortaya koydu. N95 olarak da tanıdık valfli maskelerin yüksek teknolojiyle incelendiği çalışmada hava kaçışı yaşandığı keşfedildi.

Kapaklı maskelerden fayda değil

n95

COVID-19 önlemleri kapsamında vatandaşların maske takması gerekli hale gelmişti. Bu maskeler üç katmanlı maske, kapaklı maske, kumaş maske gibi öbür versiyonlara sahipti. Her maskenin benzer koruyucu özelliklere sahip olmadığı da biliniyordu.

Amerika Birleşmiş Devletleri’nde yapılan çalışmada, hava akışı modellerini filme alabilme amacıyla yüksek hızda tescil yapabilen kamera teknolojisine başvuruldu. sonra da maskesiz solunum, kapaklı maske ile yapılan solunum ve valfsiz bir maske ile yapılan solunum kaydedilerek karşılaştırıldı.

Deneylerde elde edilen görüntülerde, valfsiz maskelerin alınan nefesteki damlacıkların büyük kısmını başarıyla filtrelediğini gösterdi. Bu Nedenle bu maskeler koronavirüs riskini de azaltmaya muavin oluyor. Diğer senaryolar ise öyle iç açıcı değil.

Videolarda çarpıcı görüntüler

n95

Maryland’de bulunan Uluslar Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nden Matthew Staymates, “Maskelerin salgın esnasında ilk olarak hedeflediği nokta giyenin nefesini filtre etmektir. Kaydettiğimiz videoları emrindeki yandan getirdiğimizdeki ayrım çarpıcı. Bu videolar, valflerin havanın maskeyi filtrelenmeden terk etmesine nasıl izin verdiğini gösteriyor, bu da maskenin amacını bozuyor” ifadelerini kullandı.

Staymates, bu maskelerin inşaat işçilerini tozdan ve hastane personelini de enfeksiyondan gözetmek için kullanıldığını açıklama ederken, imal amaçlarının COVID-19 için kullanılan maskelerle benzer olmadığına uyarı çekti. 

Maksat birbirimizi korumak

n95 maske takmak

Analist, “Kendimi korumak için maske takmıyorum. Komşumu gözetmek için takıyorum çünkü asemptomatik olabilirim ve virüsü bilmeden yayabilirim. Ama üzerinde valf olan bir maske takıyorsam, asistan olmuyorum” dedi.

Araştırmanın sonuçları Physics of Fluids dergisinde yayımlandı. Avrupa Hastalık Önleme ve Teftiş Merkezleri, insanları bu maskeleri kullanmamaları için uyardı. Bazı ABD şehirleri de N95 maskelerin kullanımını iyice yasakladı.

Comments
To Top