Haber

Kansere Karşı Mücadelede Yapay Zekâ Destekli Mikroskop Kullanılacak

Kansere Karşı Mücadelede Yapay Zekâ Destekli Mikroskop Kullanılacak

Bilim insanları, kanserle mücadelede çığır açacak suni zekâ destekli yeni bir mikroskop geliştirdi. Nispeten kalın doku parçalarını hücreli çözünürlükle çabucak görüntüleyebilmek için tasarlanan bu yapay zekâ destekli mikroskop, cerrahların çıkarıldıktan sonra tümörlerin kenarlarını keserek dakikalar içerisinde incelemesine ihtimal sağlıyor.

Rice Üniversitesi’ndeki mühendisler ve uygulamalı fizikçiler göre geliştirilen ve DeepDOF olarak adlandırılan mikroskop hem gösterme toplamayı hem de son işlemeyi optimize etmek için derin öğrenme olarak da aşina ve bir bilgisayar algoritmasını eğitmek için kullanılan bir suni zekâ tekniğini kullanıyor.

Hücreler, dakikalar içinde yoklama edilebiliyor:

Araştırmacılar, tipik bir mikroskobun uzaysal çözünürlük ve bölge derinliği aralarında bir cins değiş tokuşa sahip olduğunu söylüyor. Bu da sadece lensten benzer uzaklıkta olan nesnelerin net bir şekilde odak haline getirilebileceği anlamına geliyor. Bir diğer deyişle mikroskobun objektifine bir metrenin milyonda biri daha yakın ya da uzaktan olanlar bile bulanık görünecektir. bu nedenle örnekler genelde incedir ve sırça parçalar arasına yerleştirilir.

Örneklerin son derece ince olması ihtiyacı, alınan dokunun, dondurulduğu ya da kimyasallarda hazırlandığı ve cam parçacıklara yerleştirilmek üzere ince dilimler halinde kesildiği laboratuvarlara gönderilmesi zorunluğunu ortaya çıkarıyor ve bu da özel ekipman gerektiren, zaman herif bir süreçtir. Hastanelerin ameliyat sırasında inceleme yapması ise oldukça güçtür.

Bu noktada DeepDOF ise tüm doku parçalarını görüntülemek için fazla daha düşük maliyetli ve kullanımı basit bir yöntem sunarken, bununla beraber günümüzün son teknoloji mikroskoplarından beş kat daha artı bölge derinliği sağlayabiliyor.

Suni akıl destekli mikroskobun tüm detayları, bu hafta Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayımlanan bir çalışmada anlatıldı.

Comments
To Top