Haber

Kanada’da Beta Süreci Başlayan Starlink Hizmetinin Abonelik ve Kurulum Maliyeti Belli Oldu

Kanada’da Beta Süreci Başlayan Starlink Hizmetinin Abonelik ve Kurulum Maliyeti Belli Oldu

Dünyaca ünlü girişimci Elon Musk‘ın önümüzdeki yıllarda Mars’a bir koloni kurmaya fon temin etmek için ürettiği projelerden biri olan Starlink, koskocoman bir çabuk gelişmeye devam ediyor. SpaceX‘in Falcon 9 roketleriyle 60’ar adet olacak şekilde sürekli uzaya uydu gönderen Musk, derhal Starlink şirketi aşağıda 950 uyduyu uzaya göndermeyi başardı.

Uzaya gönderilen uydular aracılığıyla bilhassa kırsal kesimde internet erişimi olmayan bölgelere yüksek seri internet sağlayacak Starlink, şu sıralar ABD ve Kanada’daki müşterilerine beta programı zarfında internet hizmeti sunmaya başladı. Son olarak Kanadalı haber ağı CBC, Kanada’da Starlink’in beta programını olmak isteyen kullanıcıların ne değin vergi ödemesi gerektiğini duyurdu. New Brunswick eyaleti Kingston Yarımadası bölgesinde ikamet eden Starlink müşterisine ulaşan CBC, bu müşterinin kurulum için ne değin aidat ödediğini öğrendi. 

Starlink ücret

Montaj ücreti çok yüksek

Bir data teknolojileri şirketine çalışan Greg Rekounas isimli Starlink müşterisi, pandemi döneminde evden çalışmak zorunda olduğu için Starlink’in internet hizmetini kullanmaya başlamış. 150 Mbit indirme ve 12 Mbit yükleme hızı sunan Starlink paketi için aylık 130 Kanada doları (783 TL) ödediğini söyleyen Rekounas, bu aylık ödeme dışarıya uydu çanağı, modem, enerji kaynağı ve 30 metrelik bir kablonun yer aldığı montaj paketi içinse 820 Kanada doları (4944 TL) ödenti ödemiş. 

Kurulum ve aylık abonelik ücreti fazla yüksek olsa da bilhassa kırsal kesimde yaşayan ve yüksek hızlı internete gereksinim duyan insanlar için hayat kurtarıcı olabilecek Starlink, Şubat – Mart 2021 tarihlerinde Avrupa’da da test edilmeye başlayacak. Bu kurulum ücretinin özellikle ilk aşamada fazla yüksek tutulduğunu görüyor olsak da hizmetin istikrarlı sürümünün daha yerinde olacağı düşünülüyor. Peki sizler Starlink’i bu ücretleri ödeyerek kullanmaya başlamak ister miydiniz?

Comments
To Top