Haber

Kanada’da 57 Bin Yıllık Yavru Kurt Fosili Bulundu

Kanada'da 57 Bin Yıllık Yavru Kurt Fosili Bulundu

Kanada’nın Yukon eyaletinde, 2016 yılında 57 bin yıllık yavru kurt fosili bulunmuştu. Madencilerin çalıştıkları bölgede buldukları bu eski kalıntı, uzun süredir bilim insanları kadar tahlil altındaydı. Yapılan araştırmalar sona erdi ve eski kalıntı ile ilgili hazırlanan makale bilimsel bir dergide yayınlandı.

Araştırmacılar, bu fosilin bugüne değin gördükleri en dirençli mumyaya sahip olduğunu, yavru kurtun tüylerinin ve iç organlarının bile bozulmadığını belirtiyor. şu anda yaşamış kurtlarla böylece bir benzerlik göstermeyen kurtun, buzul çağında yaşadığı saptandı. 

Yavru kurt öldüğünde demin 7 haftalıktı

57 bin yıllık yavru kurt fosili

57 bin yıllık yavru kurtun bedeni o kadar iyi korunmuştu ki, araştırmacılar kurtun en son yediği besini bile saptama edebilir durumdaydı. Bilim insanları, kurtun yediği son şeyin geyik ya da bizon olmasını beklerken, midesinde balık fosillerine rastladıklarını dile getirdi. 

Yapılan test ve analizler sonucu yavru kurtun öldüğünde hemen şimdi 7 haftalık olduğunu saptayan araştırmacılar, vefat nedenini saptayamadı. Araştırma ekibinde devir alan panteolog Grant Zazula, fosilin buzul çağında Avrupa’da yaşayan kurt türleriyle benzerlik gösterdiğini dile getirdi. aynı zamanda yavru kurtun buzul çağının sonunda yaşanan nüfus değişikliğini de gözler önüne serdiğini belirtti.

Comments
To Top