Haber

Kamusal alanlardan sosyal ağlar ne öğrenebilir?

Kamusal alanlardan sosyal ağlar ne öğrenebilir?

Geçtiğimiz haftaki Büyük Deplatforming’in arkasından, bir kişinin çevrimiçi yayınlama yapma yeteneğini ortadan kaldırmanın gücü ve sınırları hakkında dalgın bir kavga gördük. Platformunuzu şiddeti desteklemek veya başka suçlar işlemek için kullanacak kişileri cezalandırmak için açık sözlü oysa güçlü bir araçtır. Fakat dinç, mutlu topluluklar meydana getirmek, en fena kullanıcılarını ortadan kaldırmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Donald Trump artık etken olmadığı için dinç bir medya ekosistemine sahip değilsiniz.

Bunu aklımızda tutarak – ve dehşet bir haftadan daha sonra dikkatimizi bazı yapıcı fikirlere çevirme çabasıyla – bugün istiyorum daha iyi dijital alanlar planlama çabasından bahsetmek. Platformlarda çalışanlar ya da bir gün çalışmayı umut edenler için, umarım işinizde başka nelerin olası olabileceğine dair bir us uyandırır. Ve bu platformlarda yaşamış ve çalışanlarımız için, burada paylaşılan fikirlerin bize dijital dünyadan neler isteyebileceğimiz ve talep etmemiz gerektiğine dair daha iyi bir düşünce vermesini umuyorum.

Düşünceler Civic Signals’dan geliyor, “büyüyen, halka açık dijital alanlar” oluşturmaya adanmış yeni bir kar amacı gütmeyen kuruluş. 2011’in en çok satan kitabı The Filter Bubble’ın yazarı ve Upworthy’nin kurucu ortağı Eli Pariser tarafından yönetiliyor; ve Austin, Texas Üniversitesi’nde Medya Etkileşimi Merkezi direktörü Talia Stroud.

Yeni Halk Festivali’nin açılışının ilk günü olan Salı günü, araştırmalarının sonuçlarını açıkladılar. (Hepsini burada bulabilirsiniz.) Bir Facebook’un, Reddit’in ya da bir YouTube’un bu topluluklara gerçek bir programlama sunduğunu hayal edin

Araştırma, çevrimdışı dünyada sağlıklı toplulukların geleneksel olarak sahip olduğu gözlemiyle başladı. büyüyen kamusal alanlar tarafından hizmet edildi: kasaba meydanları, kütüphaneler, parklar vb. Dijital sosyal ağlar gibi, bu alanlar da herkese açıktır. Ama bu ağların aksine, bir şirketten ziyade topluluğa aittirler. Beklediğiniz gibi, bu fark, kullanıcı için fazla farklı bir deneyimle sonuçlanıyor.

Araştırmacılara tarafından kamusal alanlar, daha sağlıklı topluluklar yaratıcı bir dizi özellik sergiliyor. “İnsanlar bin yıldır kamusal hayat için alanlar tasarladılar ve burada dijital yaşama yardımcı olabilecek dersler var.”

İşte bir liste (onlarınki). Bu alanlar:

Herhangi bir grup için artı optimizasyon yapmadan, farklı grupları içine çeken programlama – sosyal faaliyetler – geliştirin Ne nesil davranışların davet edildiğine dair görsel ipuçları üçlü> mekanda bedenen erişilebilir ve birçok bambaşka popülasyon için cazibeli olacak şekilde tasarlanmıştır Topluluk oluşturma işini yapabilecek görevliler, liderler ve bakımcılarla etkileşimde bulunun onları kullanan topluluklarla ortaklık

Listedeki üçüncü madde imi dışarıya, bunlar en büyük sosyal platformlarımızdan herhangi biriyle ilişkilendireceğim özellikler değildir.

Dev, dümensiz topluluklar, bir platformda ne yapmaları gerektiğini veya nasıl davranmaları gerektiğini kendileri için hayal etmek üzere ayrıldılar ve genel olarak birbirlerine açıldılar.

Bir Facebook mu, Reddit mi yoksa YouTube mu bir düşünün. bu topluluklara hakiki programlama sundu – kişisel bağış birleştirme ya da içerik yaratmanın ötesine geçen yapıcı, yaratıcı görevler. Daha kibir duydukları hizmetlerle sonuçlanmayacaklar mıydı?

Bunun neye benzediğini düş etmek görece basit. Geçtiğimiz birkaç ayda, Pixar filmi Ratatouille’den esinlenen bir müzikal yazmayı kendilerine yükleyen TikTok kullanıcılarının hikayesi beni büyüledi. Bu kendiliğinden gerçekleşti ve The Actors Fund için 1,9 milyon dolar topladı – oysa diğer platformların kullanıcılarını benzer şekilde yaratıcılığa, hayırseverliğe veya geleneksel beğenme, tanımlama ve paylaşımdan daha albenili diğer amaçlara yönlendiremeyecekleri hiçbir neden yok.

Pazartesi günü, bulgularını öğrenmek için Pariser ve Stroud ile sanal bir brifinge katıldım. Fiziki dünyaya benzetmeler yapmaya başlarken, araştırmaları nihayetinde yalnızca dijital alanların içerdiği olasılıkları da araştırdı. Nihayetinde takım, daha iyi dijital alanlar meydana getirmek için 14 tasarım ilkesi belirledi.

İnsanların dünyayı anlamalarına tezgâhtar oluyoruz. İnsanları hiyerarşiler ve bölünmeler aralarında birbirine bağlar. İnsanların birlikte hareket etmesini temin etmek.

Bu ilkelerin sevdiğim yanı, insan davranışına bir bakış açısı getirmeleri. Facebook’un “insanlara topluluk oluşturma ve dünyayı yakınlaştırma gücü verme” misyonu, yukarıdaki madde işaretlerine birazcık aynı, fakat ağın nasıl kullanılması gerektiği konusunda nihai olarak fazla daha eksik kuralcıdır. Aynı şey Twitter’ın “kamuya açık sohbete hizmet etme” misyonu için de söylenebilir.

“Bütün ihtiyaçların karşılanmasını istiyorsak özel oyunculara ve daha artı halka açık platforma ihtiyacımız var”

Civic Signals araştırmasının merkezinde Dünya çapında 10.000’den pozitif platform “süper kullanıcısı” ile mevcut sosyal ağların araştırmada belirlenen tasarım ilkelerine ne dek yerinde olduğuna inandıklarına dair bir anket. Sonuçlar, beklediğiniz gibi karmakarışık bir çantadır – Facebook, aidiyet duygusu geliştirmek ve herkesi katılmaya ziyafet etmek için üst sıralarda yer alırken, insanlara güvenilir bilgi görüntü veya insanların güvenliğini sağlama konusunda düşük bir sırada yer aldı. Twitter, gruplar arasında köprü kurma konusunda üst sıralarda yer aldı, ama güvenilir bilgiler görünüm konusunda düşük bir sırada yer aldı.

Pariser ve Stroud için çıkarılacak ders, daha iyi dijital alanların hem gerekli ayrıca de olası olduğudur.

Ve bu yeni proje geleneksel bir girişim destekli girişim mi yoksa bir hükümet ya da kar amacı gütmeyen bir kalabalık göre yönetilen dijital bir kamusal alan mı olmalı?

Onlara sorduğumda, deneyleri gönül rahatlığıyla karşıladıklarını söylediler. Pariser, “Tüm bu ihtiyaçların karşılanmasını istiyorsak özel oyunculara ve daha fazla kamuya açık platforma ihtiyacımız var,” dedi.

Ama ola ki de hiçbiri henüz büyük ölçekte başarılı olamadığından, kamuya açık bir dijital en fazla ilgimi çeken bölge. Pariser’ın da ilgisini çekiyor.

“Fiziki topluluklara bakarsanız, kütüphanelerin teşebbüs destekli kitapçılar değil, kütüphaneler olmasının bir nedeni var” dedi Pariser. Ayrı şeyler yapıyorlar. Ve bu işlevler de doğrusu manâlı. ”

Stroud, anketinde mevcut platformlardan hiçbirinin iyi performans göstermediğini belirterek, Civic Signals tarafından öngörülen türden alanlar için önemli talep olabileceğini öne sürdü.

“Ve bunlardan bazıları aslında bir alanda isteyeceğiniz esas seviyedeki şeyler,” dedi Stroud – kullanıcıların güvenliğini veya verilerini korumak ya da yalnızca katıldıklarında güzel karşılanmalarını temin etmek gibi şeyler . “İnovasyon için pek fazla fırsat olduğunu düşünüyorum.”

Yeni Insanlar Festivali bugün ve Perşembe günleri çevrimiçi olarak devam ediyor.

Comments
To Top