Haber

Kaliforniya’daki Uber ve Lyft sürücüleri, Prop 22 oy pusulası tedbirini bozmak için dava açtı

Kaliforniya'daki Uber ve Lyft sürücüleri, Prop 22 oy pusulası tedbirini bozmak için dava açtı

Kaliforniya’daki bir grup Uber ve Lyft sürücüsü, şirketlerin çalışanlarına egemen yükleniciler gibi davranmaya devam etmelerine olasılık tanıyan bir oy pusulası tedbirini yarmak için Salı günü eyalet yüksek mahkemesinde dava açtı.

Sürücüler, geçen Kasım ayında Kaliforniya seçmenleri göre onaylanan Prop 22’nin eyalet yasama organının işçileri örgütleme yetkisini “ortadan kaldırarak” ve “kanunsuz olarak” binmeyi hariç tutarak eyalet anayasasını ihlal ettiğini iddia ediyor -devlet işçi tazminat programından şoförler selamlayın.

“Her gün benim gibi araç paylaşım sürücüleri, Uber ve Lyft gibi şirketler kurumsal kârları refahımıza göre önceliklendirdiği için geçimlerini temin etmek için çaba ediyor,” dedi şikayetçi Saori Okawa Bir deyim. Nitelik 22 ile, sadece sağlığımızı ve güvenliğimizi görmezden gelmiyorlar, eyaletimizin anayasasını da atıyorlar.”

“Özellik 22 ile, sadece sağlığımızı ve emniyet – eyaletimizin anayasasını atıyorlar ”

Prop 22’nin anayasaya uygunluğuna meydan okuyan itici güçler, SEIU ve California İşçi Federasyonu gibi sendikalar kadar destekleniyor ve seçim öncesinde tedbire başarısız bir şekilde tepki gösterdi.

Ama nihayetinde emek, Uber, Lyft ve DoorDash gibi şirketler göre daha fazla harcandı ve daha pozitif manevra edildi. Bu şirketler, “22’de Evet” kampanyasına, onları Kaliforniya eyaleti yasalarından muaf tutmak için 200 milyon dolardan pozitif para harcadı. çalışanlarına çalışan gibi davranırlar. Şirketler, şoför esnekliğini ortadan kaldırırken, tüketici fiyatlarını ve bekleme sürelerini de artıracağını savunarak, yasaya kavgacı bir şekilde karşısında çıktılar.

AB5 yasası, hiçbiri kar etmemiş ve sonunda şoför ve teslimat işçilerini iyice değiştirme umuduyla otonom teknolojiyi için maliyetli çabalar yürüten şirketler için varoluşsal bir krizi temsil ediyordu. Buna cevaben şirketler, çalışanlarını müteahhit olarak tutacak ve bir miktar ek üstünlük sağlayacak bir oy pusulası tedbiri önerdiler.

Sürücülerin, 22. Yönergeyi alt üst etmede ne değin başarılı olacağı süresiz. Tedbir, herhangi bir değişim için eyalet yasama meclisinin sekizde yedi çoğunluğunu gerektiren ve en ince ayrıntısına kadar geçersiz kılmanın imkansız olmasını sağlayan bir hüküm de dahil elde etmek üzere gelecekteki zorluklara aleyhinde koymanın bir yolu.

sürücüler tartışmak için bu dili kullanmaya çalışıyor. Bu Prop 22, başlangıcından beri yasa dışıdır

Oysa sürücüler, Prop 22’nin başlangıcından itibaren yasa dışı olduğunu bahis etmek için bu dili kullanmaya çalışıyorlar. Davacılar, Kaliforniya eyalet anayasasının yasama organına bir işçinin tazminat sistemini sağlama konusunda “sınırsız” yetki verdiğini, böylece “yetkinin hukuki bir girişimle sınırlandırılamayacağını” belirtiyor.

Bob, “Konser şirketlerinin işçileri daha iyi vergi ve alıştırma koşulları için temel pazarlık haklarından yoksun bırakamayacağını ve eyaletimizdeki yasaları kimsesiz şirketlerin emir etmemesi gerektiğini onaylayan mahkemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. SEIU Local 721 ve SEIU California Eyalet Konseyi başkanı Schoonover yaptığı açıklamada.

Geçmişte Kaliforniya’da, çoğunlukla ek oy pusulası önlemleri aracılığıyla başarılı bir şekilde yürürlükten kaldırılan oy pusulaları önlemleri vardı. Dava başarısız olursa, sürücüler ve destekleyici sendikaların sadece Önerge 22’yi bozmaya yönelik öteki başvurusu diğer bir oylama girişimi olabilir.

Sürücüler, Prop 22’ye karşı açılan davayı cesaretlendirmek için San Francisco ve Los Angeles’ta araba karavanları düzenliyorlar.

Comments
To Top