Haber

Kadıköy ve Üsküdar’da Paniğe Sebep Olan Siren Sesinin Sırrı Ortaya Çıktı

Kadıköy ve Üsküdar’da Paniğe Sebep Olan Siren Sesinin Sırrı Ortaya Çıktı

Dün gece 23.41 sularında İstanbul’un Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinde kaynağı ve çalma nedeni bilinmeyen bir siren sesi duyulmaya başlandı ve 2 dakikayı aşkın bir süre baştan başa çalan siren, lokal halkta ufak çaplı bir panik yaşanmasına neden oldu.

Lokal halkın konuyla ilgili tepkisini sosyal medyaya taşıması ve polis ekiplerini bilgilendirmesi sonrası harekete geçen Kadıköy İlçe Güvenlik Müdürlüğü, Türkiye Sağlık Enstitüleri’nin başkanlık binasından geldiğini saptama etti.

Siren sesi hatası için soruşturma başlatıldı

siren

Durum yerine dışarı giden polis ekipleri, başlangıçta hala çalmakta olan sireni durdurdu, ardından ise sirenin neden çaldığını soruşturmaya başladı. Aktarılan bilgilere tarafından söz konusu durum, 10 Kasım Atatürk’ü Anma törenleri için kurulan siren tertibatının sistemsel bir kusur sonucu erken çalması sonucunda gerçekleşti.

Olayın gerisinde sosyal ağ hesabı üzerinden bir tanımlama paylaşan Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan, “Kadıköy’de bu gece (8 Kasım 2020) 23.42’de Türkiye Sağlık Durumu Enstitüleri Başkanlığı’na (TÜSEB) ait binada, ’10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’ için vakit ayarı yapılan siren tertibatı, birincil belirlemelere tarafından; sistemsel bir hata sebebiyle çalmıştır. Olayla ilgili soruşturma başlatılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Comments
To Top