Haber

Jüpiter ve Satürn, Orta Çağ’dan Sonra İlk Kez “Birleşecek”

Jüpiter ve Satürn, Orta Çağ'dan Sonra İlk Kez "Birleşecek"

Bu yıl 21 Aralık, kuzey yarımkürede sadece yılın en uzun gecesi olmakla kalmayacak. Gaz devi Jüpiter ile Satürn, 21 Aralık’ın gün batımında dünyanın gökyüzünde birbirlerine yaklaşacak ve çift gezegen gibi gözükecek. Yaşanacak bu olayın daha da alımlı yanı ise bu olayın Orta Çağ’dan sonradan ilk önce yaşanacak olması.

Rice Üniversitesi’nden astronom Patrick Hartigan, bu iki gezegenin hizalanmasının oldukça nadir olduğunu açıklama etti. Keza olayın 20 yılda bir gerçekleştiğini gösteren Hartigan, 21 Aralık’ta yaşanacak olan bu kavuşmanın, gezegenlerin birbirlerine yakınlıkları nedeniyle çok daha nadir görüldüğünü dile getirdi.

Son olarak 4 Mart 1226’da gerçekleşmişti

21 aralık gecesi jüpiter ve satürn'ün kavuşumu

Hartigan, gece gökyüzünde bu iki gezegen arasındaki daha yakın bir hizalama için 4 Mart 1226 tarihine gidilmesi gerektiğini dile getiriyor. Güneş Sistemi’nde bulunan bu iki gaz devi, yaz aylarından bu yana birbirlerine yaklaşmaya devam ediyor.

Hartigan, laf konusu bu kavuşum ile ilgili şunları söylüyor: “21 Aralık akşamı, iki gezegen dolunayın çapının 5’te biri oranında birbirinden uzaktan, çift gezegen gibi gözükecek. Teleskop kullanan çoğu kişi, iki gezegeni ve en büyük uydularından birkaçını aynı bakış alanında görebilecek.”

Bu kavuşumun en iyi gözlemlenebileceği nokta ekvator yakınları olsa da Dünya’daki her yerden gözlemlenebilecek. Ama Hartigan’a kadar gözlemciler ne değin kuzeydeyse ufukta kaybolmadan önce gezegenleri görebilmek için öyle eksik zamanları olacak.

Peki, bu iki gaz devinin birleşimi bir defa daha ne süre yaşanacak? Profesör Hartigan, Jüpiter ve Satürn’ün bir kere daha bu değin yakın ve yüksekte 15 Mart 2080 tarihinde görülebileceğini bundan sonra ise 2400’e dek böyle bir birleşmenin yaşanmayacağını dile getirdi. Yani astronomi tutkunları şimdiden teleskoplarını hazırlasın.

Comments
To Top