Haber

Jeff Bezos, Blue Origin’in Ay’a İlk Kadını İndirecek Ay Motorunun Testini Paylaştı (Video)

Jeff Bezos, Blue Origin'in Ay'a İlk Kadını İndirecek Ay Motorunun Testini Paylaştı (Video)

Amazon’un başındaki isim olan dünyanın en varlıklı insanı Jeff Bezos‘un uzay araştırma şirketi Blue Origin, son derece iddialı bir tanımlama yaptı. Uzay araştırma şirketi, NASA’nın 2024’te Ay’a birincil kadını göndermeyi planladığı Artemis programında yer alacak özel ay araçlarında güç sağlayacak motorun geliştirildiğini duyurdu. 

BE-7 motorunun yanma odasında yeni bir test aşamasına geçtiklerini belirten Blue Origin, BE-7 motorunu NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi‘ndeki bir test standında 20 saniye her tarafında ateşledi. Bu testle ilgili izah etme yapan Blue Origin’de motorlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı John Vilja, “Bu yanma odası testi, motorun turbo pompalarına güç veren hidrojen ve oksijen soğutmalı yanma bölmelerinden enerji tümdengelim yeteneğini ölçtü, bu da yüksek motor performansı elde etmenin bir anahtarı oldu” ifadelerini kullandı. 

Jeff Bezos da motorla ilgili izah etme yaptı

NASA Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde test edilen BE-7’nin Instagram’dan bir videosunu paylaşan Jeff Bezos, “Bu, Ay’ın yüzeyine ilk kadını götürecek motordur” dedi. Uzun yıllardır geliştirilen BE-7 motoru, 1,245 saniyelik test – ateşleme süresine sahip. Blue Origin, bununla beraber, Ay iniş takımına zorlama verecek BE-7 motoru ve Ay’a iniş yapacak Blue Moon aracının geliştirme süreci için bir şirketler birliğine öncülük ediyor. Bu ekipte Blue Origin dışarıya Lockheed Martin, Northrop Grumman Corp ve Draper yer alıyor. 

()

Comments
To Top