Haber

JAXA, Ryugu’nun Getirdiği Asteroid Örneklerini Paylaştı

JAXA, Ryugu'nun Getirdiği Asteroid Örneklerini Paylaştı

Son yılların en garip uzay görevlerinden biri Japonya Uzay Ajansı Jaxa tarafından gerçekleştirilen Hayabusa2 göreviydi. Bu görevde araç, Ryugu adı verilen asteroidden yüzey altı parçaları toplayıp gezegenimize geri dönmüştü. 

Daha önce aracın A çemberini açan ve Şubat 2019’da toplanan örnekleri incelemeye başlayan JAXA, yakın zamanda da uzay aracının C çemberini açtı. Bu bölümde bulunan örnekler ikinci görevde elde edilmişti.

JAXA Twitter’dan duyurdu

Bir tweet atarak örnekleri paylaşan JAXA, süreç hakkında da data verdi. Bu gönderide aracın B ve C kapsüllerinin açıldığı ifade edildi. B kapsül çemberi örnek toplamak için kullanılmamıştı. Bu örnekler, aracın Temmuz 2019‘daki ikinci görevinde gerçekleştirilmişti.

Örnekleri biriktirmek için Hayabusa2 arabulucu, bir çeşit patlayıcı mermi kullanarak asteroid yüzeyinde delikler açmış ve savrulan parçaları da bir elektrik süpürgesi yarı ekipmanıyla toplamıştı. Bu çalışmanın amacı ise yüzey altı parçaları kullanarak Güneş Sistemi’nin erken dönem yapısı ve oluşumu hakkında daha pozitif bilgi edinebilmek. 

JAXA’nın açıklamasına göre C çemberindeki parçaların boyu az çok 1 santimetre boyunda. Fotoğraflarda ajansın bir parçacığı ise “yapay nesne” olarak isimlendirdiği açıklama edildi. Açıklamaya göre bu parça, misal birleştirme mekanizmasından kopan bir alüminyum parça olabilir. 

Yeni kasıt asteroidler

ryugu örnek

Uzay araştırmalarında en manâlı konu başlıklarından biri de asteroidlerin incelenmesi oluyor. Gelecekte insanlığın uzaya olan erişimi arttıkça, sistemimizde yer alan öteki gök cisimleri de yeni kaynaklar sunmaya başlayacak.

Uzayın engebeli ortamıyla karşılaşmamış olan yüzey altı parçacıklar, göktaşlarının ve diğer gök cisimlerinin nasıl oluştuğu ve ne gibi yapılar içerdiği konusunda da data verecektir. Sizce insanlık gelecekte asteroidlerde maden kolonileri kuran ve sistemine yayılan bir ahali olabilecek mi?

Comments
To Top