Haber

Japonya’nın Hayabusa2 Uzay Aracı Tarihi Görevi Başarıyla Tamamladı

Japonya'nın Hayabusa2 Uzay Aracı Tarihi Görevi Başarıyla Tamamladı

Japonya Uzay Havacılık Buluş Ajansı JAXA, bundan altı yıl önce Hayabusa2 ismini verdikleri bir uzay aracını başarıyla uzaya fırlatmışlardı. Hayabusa2’nin amacı, Ryugu isimli asteroidden örnekler toplayarak bu örnekleri gezegenimize geri getirmekti. Hayabusa2’nin bu önemli görevi bugün başarıyla tamamlandı.

Hayabusa2 uzay aracı, Ryugu asteroidinden topladığı kaya örneklerini başarıyla yeryüzüne indirmeyi başardı. Toplanan örnekler, bugüne kadar bir asteroidin yüzeyinin altından toplanan ilk kaya parçaları oldu. Bu kaya parçalarının Güneş Sistemi ve gezegenimizdeki hayat hakkında bir takım ipuçları barındırması bekleniyor.

Kaya örneklerinin evrenin oluşumundan bu yandan yapısını koruduğu tahmin ediliyor:

hayabusa2

Hayabusa2 uzay aracının içindeki kapsül, Dünya’ya 220 bin kilometre kala uzay aracından ayrılmıştı. Kapsül, dün gece saatlerinde gezegenimize ulaştı ve atmosfere girerken bir alev topuna döndü. Kapsülünü hızını yıkmak için kapsül yerden 10 kilometre yükseklikteyken paraşütler açıldı ve iniş başarıyla gerçekleşti.

Uzay tarihinde bir ilk olmayı başaran kapsül, 2 saat süren atmosfere antre sonrasında planlanan uzakta bir bölgeye iniş yaptı. Avustralya’nın Woomera kasabası yakınlarına düşen kapsül yetkililerce alındı. JAXA yetkilileri, kapsülü Japonya’ya getirmeden önce Avustralya’daki bir laboratuvarda güvenlik incelemesi yapacaklarını belirtti.

hayabusa2

Kapsülün içinde yer alan kayanın çok kayda değer bir özelliği var. Bu kaya örneğinin yapısının evrenin birincil oluşumundan bu yana hiçbir şekilde değişmediği öngörülüyor. Yani asteroidden alınan materyal, 4,6 milyar yılı aşkın süredir orijinal yapısını koruyor. Bu da kaya parçasının insanlığın merak ettiği en büyük sorulardan birisine yanıt verebilme potansiyeli taşıdığını söylüyor.

Dünya’dan 220 bin kilometre uzaklıkta kapsülden ayrılan Hayabusa2 uzay arabulucu içinse demin hiçbir şey baştan yok. Uzay aracı şu anda de 1998KY26 ismi bahşedilen küçük bir asteroide doğru ilerlemeye başladı. Bu yolculuğun sadece tek yönünün 10 yıl sürmesi bekleniyor.

Comments
To Top