Haber

Japonya’da Vahşi Hayvanlara Karşı Robot Kurtlar Kullanılmaya Başlandı

Japonya’da Vahşi Hayvanlara Karşı Robot Kurtlar Kullanılmaya Başlandı

Robot kurtlar ile ayılar dövüşse kim kazanır? Bu sorunun cevabı az önce bilinmiyor olsa da Japonya’daki duruma baktığımızda robot kurtların ayıların gözünü korkuttuğu görülüyor. Güzel bu robot kurtların görüntüsü herkesin tüylerini ürpertebilir.

JAPANkyo’nun haberine tarafından, yaklaşık olarak 61 santimetre boyundaki bu “canavar kurt”lar, Ohta Seiki adlı bir işyeri kadar üretiliyor. Robotların amacı ise çiftçilerin ayılar ve arazilere hasar verebilecek öteki canlılarla başa çıkabilmesini sağlamak.

Metal kurtlar nefret edilen şey saçıyor

Takikawa adlı şehirde bir çiftçi, tarlasının civarda ayıların dolandığını gördükten sonradan bu kurtlardan bir çift almaya karar verdiğini söylüyor. Kurtların tek işlevi de öylece durmak değil, ses de çıkarıyorlar.

Bu mekanik kurtlar dört bacağa, daha dorğusu etap sanki eklentiye sahip. Gövdeleri tüylü olarak tasarlanan robotların kocaman bir başı ve kırmızı gözleri bulunuyor. Kızılötesi sensöre sahip robotlar, bir hareket algıladıklarında ses çıkarıyor. Bu sesler zamanlayıcı ile de ayarlanabiliyor.

Robot kurtların çıkardığı sesler de epeyce farklı. 40’tan fazla ses seçeneği arasında alışılageldik kurt seslerinden mekanık gürültülere kadar o kadar çok bambaşka alternatif yer alıyor. Bu Nedenle bölgede yaşamış canlılar, yapılan “numarayı” çözemiyor.

Kurtlar ayıları engelledi

Comments
To Top