Haber

Japonya’da Siber Saldırılara Karşı Kuantum Şifreleme Kullanılacak

Japonya'da Siber Saldırılara Karşı Kuantum Şifreleme Kullanılacak

Teknoloji durmaksızın gelişiyor ve hemencecik her şeyin üstelik akıllı versiyonu çıkıyor. Bugüne kadar alıştığımız zeki telefonlara, saatlere, televizyonlara ilave olarak otomobillerimiz, yaşam alanlarımız ve şehirlerimiz de gelişmeye etap uyduruyor.

Bu gelişmelerin yanlarında getirdiği şeylerin tümü iyi değil ne yazık fakat. Ortaya meydana çıkan en manâlı sorunlardan biri ise siber güvenlik. Japon firmalarının, hisse senedi ticaretini daha tehlikesiz ayla getirmek için bir fikri var.

Hisse senetlerine kuantum kriptografi

kuantum şifreleme

Japonya’da Toshiba, NEC Corp ve Nomura Holding tarafından başlatılan karşılıklı alıştırma duyuruldu. Bu çalışmada maksat, finans kurumlarının siber saldırılardan ve çoğalan tehditlerden korunabilmesine yardım etmek için teorik olarak kırılması imkansız olan kuantum şifreleme sistemi geliştirmek. 

Gruptan yapılan açıklamada, yeni geliştirilecek sistemin birkaç sene içinde sermaye payı ticaretinde kullanılmasının umulduğu belirtildi. Bu Nedenle hisse alım satım işlemleri şu andakinden fazla daha güvenli ışık halkası gelecek.

Kuantum şifrelemede teknik olarak geleneksel şifreler yerine kuantum mekaniğinden faydalanılır. Üçüncü bir tarafın veriyi kullanmaya çalışması halinde veriye ulaşması teorik olarak imkansızdır. Zira bu temas mutlaka bir iz bırakır ve verinin nasıl netice vereceğini de üçüncü parti için farklılaştırılır. Bu yöntemde kuantum dolaşıklığı gibi yöntemlerden yararlanılır. 

Finans araçları da akıllanıyor

blok zincir

Sahiden Bitcoin’in tanıtıldığı ilk akademik makaleden bu yanlamasına finans piyasalarında kullanılan araçlar da gitgide daha akıllı hale geliyor. Misal atamak icabında kripto paralar, öyle çok alanda kullanılan blok zincirler bu alanda başı çekiyor. Günümüzde de zeki kontratlar gitgide daha popüler hale geliyor.

Haliyle Japon girişimin hisse senetleri için de böyle bir karar alması fazla da şaşırtıcı yok. Gelecekte belki de kağıt paranın neredeyse iyice ortadan kalktığı ve zeki sistemler üzerinden dünyadaki bütün zenginliğin kullanıldığı bir toplumda yaşayacağız. 

Comments
To Top