Haber

Japonya’da Atmosferde Yanan Bir Göktaşı Gökyüzünü Aydınlattı (Video)

Japonya'da Atmosferde Yanan Bir Göktaşı Gökyüzünü Aydınlattı (Video)

Gezegenimizin tarihinde önemli bir rolü olan göktaşları, günümüzde de Dünya’ya düşmeye devam ediyor. Ne var fakat bu cisimlerin çoğu oldukça minik ve sahip oldukları yüksek hızlarda sürtme nedeniyle ateş alıyorlar. Haliyle atmosferde yanıp kayboluyorlar.

Japon NHK kanalı, bir göktaşının ülkenin batısından görülecek şekilde atmosferde ateş aldığı anlara dair görüntüler yayınladı. Bu görüntüler ülkenin Mie ve Aiçi gibi batı şehirlerinde bulunan güvenlik kameralarından geldi.

Meteor sosyal medyaya düştü

göktaşı

Japonların büyük ilgisini çeken meteor, çok kısa sürede böylece fazla kişi göre sosyal medyadan da paylaşıldı. Asteroidin atmosfere girdikten sonra birkaç saniye içinde zinde bir ışık yaymaya başladığı uyarı çekti. 

Tokai, Kansai ve Şikoku gibi şehirler başta elde etmek üzere böylece çok yerde bu göktaşı çıplak gözle görüldü ve sosyal ağ paylaşımlarına konu oldu. NHK’nin Matsuyama muhabiri de göktaşının saçtığı ışığın, kapalı perdelerin peşinde bile ayrım edilebilecek dek aydınlık olduğunu bildirdi.

Kyodo ajansı da göktaşını gündemine taşıdı. Ajans, sosyal medya paylaşımlarına da yer verdiği haberinde “Japon semalarında gece Dolunay dek parlak bir alev topu görüldü” ifadesini kullandı. 

Göktaşı için öbür tasvirler

göktaşı

Sosyal medyada bir Twitter kullanıcısı, göktaşının düşerken çıkardığı sesi bir gümbürtüye benzetti. Bir öteki kullanıcı ise gökyüzünün ayrıntılarıyla aydınlandığını açıklama etti. Havada adamakıllı kaybolan bu asteroid, bu nedenle yere düşmedi ve kimseye hasar vermedi.

Kamera görüntülerinde de gökyüzünün bir anda sözde şimşek çakmış gibi aydınlandığı göze çarpıyor. Sizce böyle bir şart ülkemizde yaşansaydı sosyal medyada nasıl paylaşımlar yapılırdı? Böyle bir doğa olayına şahit olmak ister miydiniz? Olayın videosunu aşağıda bulunan bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Comments
To Top