Haber

Japonya, Gelişmiş Röle Uydusunu Başarıyla Fırlattı

Japonya, Gelişmiş Röle Uydusunu Başarıyla Fırlattı

29 Kasım günü, Japonya’da lazer röle teknolojisi içeren bir uydu uzaya fırlatıldı. Bu uydu ayrıca askeri ayrıca de sivil gözlem cihazlarından gelen veriyi çabuk bir şekilde iletmesi amacıyla tasarlanarak üretildi.

Japonya’nın güneyindeki Tanegashima Uzay Merkezi‘nden bir H-IIA roketi ile fırlatılan uydu, yörüngedeki yerine dürüst yıla çıkmış oldu. Bu uydu baştan sona daha seri ve akıcı bir irtibat sağlanması amaçlanıyor.

Twitter’dan duyuruldu

jaxa uydu

Roket ve fırlatıcı üretimi de yapan Mitsubishi Heavy Industries (MHI), Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla fırlatmanın başarılı şekilde gerçekleştiğini duyurdu. Firmadan yapılan açıklamaya göre uydu roketten başarılı şekilde ayrıldı ve yörüngeye yerleşti.

Bu yeni uydu, yörüngede geçirdiği 10 sene boyunca görevine devam edecek. MHI göre yapılan açıklamada, roketin uçuşunun da daha önce planlandığı şekilde gerçekleştiği açıklama edildi. Görevde herhangi bir aksama yaşanmadı.

Normalde bu cins kalkışlar canlı olarak yayınlansa da JAXA bu yöntemi seçim etmemişti. Bazı uzmanlara kadar kurumun bu kararının nedeni, lazer teknolojisinin fazla derecede alıngan olmasından kaynaklanıyor olabilir. Onun dıştan uydunun yörüngesi ya da fırlatma yönü konusunda da bir tanımlama yapılmamıştı. 

Lazerle irtibat zamanı

japonya roket

Son fırlatma ile yörüngeye gönderilen ve LUCAS adı bahşedilen lazer tabanlı iletişim sistemi, hain yörüngelerde yer alan uydulara lazer ile data alıp göndermekte kullanılacak. LUCAS yörüngede az kalsın 36 bin kilometre çabuk ve ekvator şeridinde hareket edecek.

JAXA’ya tarafından yeni uydu doğruca normalde kullanılan radyo iletişiminden 7 kat hızlı veri alış verişi yerine getirmek muhtemel olacak. Bu sayede uydular fazla daha verimli olarak çalışabilecek. JAXA uyduları bölgeyi izlemek, küresel ısınma ve doğal afetler sonrası zarar tespitinde bulunmak gibi amaçlarla kullanılıyor. Yeni uydu bu özelliklerin de daha kolay kullanımına muavin olacak.

Comments
To Top