Haber

Japonya, Dünyanın İlk Ahşap Uydusunu Geliştirmek İçin Çalışmalara Başladı

Japonya, Dünyanın İlk Ahşap Uydusunu Geliştirmek İçin Çalışmalara Başladı

Bugüne kadar yaptıklarıyla bilhassa de teknoloji alanında kendilerini ispatlamayı başaran Japonlar, yeni bir şeyler deniyorlar. 50 yıldan uzun bir süredir ülke genelinde tomruk ve ahşap işleme üstüne incelemeler yapan “Sumitomo Forestry” isimli bir şirket, Kyoto Üniversitesi ile yaptığı bir uzlaşma dahilinde dünyanın birincil ahşaptan yapılmış uydusunu geliştirecek. Uydu, 2023 yılında uzaya fırlatılacak.

İki kurumun yaptığı iş birliğinin temel amacı, ahşap malzemelerin engebeli koşullarda kullanılabilirliği. İşte geliştirilecek uydu da bu sorunun cevabının bulunmasını sağlamış olacak. Bilim insanları eğer istedikleri sonuçlara ulaşabilirlerse, ahşap kullanımının dünya genelinde yaygınlaşacağını düşünüyorlar. 

Ahşaptan üretilmiş uydu, geleneksel uydulardan daha ayrıcalıklı olabilir

Ahşap Uydu

Ahşap malzemeler, Dünya’nın manyetik alanını ve elektromanyetik dalgaları etkilemiyorlar. Bu da ahşaptan yapılmış bir uydu içerisine dağıtılmış vericiler veya kontrol mekanizmaları eklenebileceği anlamına geliyor. Yani bugün yörüngede dolaşmakta olan uyduların sahip olduğu nitelikler, ahşaptan üretilmiş uyduda da mevcut olacak. Hem bu uydu Dünya’ya düşecek olursa, atmosfere girdiği an yanmaya başlayacak. Uzmanlara kadar ahşap malzemenin yeryüzüne düşme gibi bir ihtimali bulunmuyor. öte yandan ahşabın yanması, Dünya için öteki uydu malzemelerinin yanması değin da zararlı bir şey değil.

Bir üniversite ile bir özel şirketin yaptığı meslek birliği, sadece ahşa uyduyu kapsamıyor. Yapılacak çalışmalarla uzayda ahşap kullanmanın nasıl olabileceği incelenecek. Eğer yapılacak çalışmalar olumlu sonuçlar verirse, uzayda ahşaptan üretilmiş daha öbür malzemeler de kullanılacak. Ancak her şeyden önce, Güneş’ten gelen ve atmosfer gibi bir ortamda filtrelenmeyen ışınların, ahşabı nasıl etkileyeceğinin anlaşılması gerekiyor. Yapılacak incelemeler, bütün bu soruların yanıtının verilmesini sağlayacak.

Comments
To Top