Haber

Japonya, Doğum Oranlarını Artırmak İçin Yapay Zekadan Destek Alacak

Japonya, Doğum Oranlarını Artırmak İçin Yapay Zekadan Destek Alacak

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Japonya, tüm teşviklere rağmen geçtiğimiz yıl rekor seviyede düşen doğum oranlarını çoğaltmak için teknolojiden yardım almaya başlayacak. Aktarılan bilgilere göre Doğu Asya ülkesi, yapay zekanın kullanıldığı benzeyen bulgu programları uygulayan yerel yönetimlere 2 milyar yen (takriben 19 milyon dolar) kaynak aktaracak.

Lokal basın kuruluşlarınca aktarılan bilgilere tarafından suni akıl destekli benzeşen bulma programları halihazırda zaten kullanılıyor ve gelir, yaş gibi kriterleri göz önünde bulunduruyor. Ancak yeni programlarda hobi ve değerler gibi diğer kriterlerin de göz önüne alınacağı bildiriliyor. 

Japonya’nın nüfusu 2100’de 53 milyonun altına inebilir

japon bebek

Japonya Sağlık, Alıştırma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı’nın verilerine tarafından ülkede 2019’da sadece 864 bin bebek dünyaya geldi ve gelecek projeksiyonlarına tarafından Japonya’nın 2017’de 128 milyon olan nüfusu, 2100 yılına geldiğimizde 53 milyonun altına inebilir. Yeni özendirme uygulamasıyla ilgili konuşan bir hükümet yetkilisi, “Bu parasal desteğin ülkenin düşen doğum oranlarını tersine çevirmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Dört yıldır bebek doğumlarının yıllık 1 milyonun aşağı olduğu ülkede geçtiğimiz yıl 1 milyon 376 bin kişinin öldüğü belirtiliyor. Geçtiğimiz sene, bir önceki yıla kıyasla 54 bin daha eksik bebek doğdu oysa bu oranların 1899 yılından bu yana kayda geçen asgari doğum oranları olduğu belirtiliyor.

Comments
To Top