Haber

Japonya, Benzinli ve Dizel Araç Satışlarını Yasaklamaya Hazırlanıyor

Japonya, Benzinli ve Dizel Araç Satışlarını Yasaklamaya Hazırlanıyor

İklim değişikliği ve dünya üzerindeki etkileri her geçen gün daha ciddi bir hal alıyor. Çevre kirliliğinde en büyük pay sahiplerinden olan araba endüstrisi ise son yıllarda elektrikli ve hibrit otomobiller üreterek problemin önüne geçmeye çalışıyor. Ama gerçi dünya genelindeki satışların büyük bir kısmını eski kalıntı yakıtlı araçlar oluşturuyor.

Halk yayın kuruluşu NHK’nın geçtiğimiz perşembe günü bildirdiğine tarafından Japonya, hibrit ve elektrikli araçların satışını teşvik etmek amacıyla 2030’lu yılının ortalarına kadar yeni benzinli ya da dizel otomobillerin satışını yasaklayabilir.

Japonya’nın hedefi, 2050 yılına kadar karbon salınımını sıfıra indirmek:

2021 Nissan Ariya

Hayata geçecek uygulamanın, Başbakan Yoshihide Suga’nın göreve geldiğinde sinyâl ettiği 2050 yılına dek sıfır sera gazı emisyonu hedefinin bir parçası olması bekleniyor. Geçtiğimiz eylül ayında göreve gelen Suga, ilk konuşmasında ülkesinin karbon salınımını 2050 yılına kadar sıfıra indirmeyi hedeflediğini açıklamış ve “İklim değişikliğine yanıt saptamak artık idareli büyümenin önünde bir engel değil. Alınacak tedbirlerin endüstriyel yapıda değişikliklere yol açarak ekonomideki büyümeyi azaltacağına dair düşüncelerimizi değiştirmeliyiz” demişti.

Hükümet sözcüsü Katsunobu Kato, perşembe günü düzenlediği basın toplantısında Japonya Sanayi Bakanlığı’nın yıl sonuna kadar bir plan hazırlayacağını ve satmak yasağı için resmi bir tarih belirleyeceğini söyledi. NHK’ya kadar bakanlık, hibrit araçlar da dahil olmak üzere bütün yeni araçların elektrikli olmasını durum koşmayı düşünüyor.

Kararın resmiyet kazanmasının arkasında Japonya, fosil yakıtlı araçların satışının yasaklanması için belirlenmiş bir tarih belirleyen ülkeler arasına katılacak. Daha önce Almanya öncelikle elde etmek üzere Britanya, Norveç ve ABD ile Kanada’nın bazı bölgelerinde satış yasağı için tarih belirlenmişti.

Comments
To Top