Haber

Japon Şirket, Dünyanın İlk “Ayakla Kullanılan” Otomatını Geliştirdi

Japon Şirket, Dünyanın İlk "Ayakla Kullanılan" Otomatını Geliştirdi

2020’nin bir numaralı gündem maddesi olan COVID-19 pandemisi, bir zamanlar ‘adi’ kabul ettiğimiz öyle çok alışkanlıktan vazgeçmeyi gerekli kıldı. Bunlardan biri de dış dünya ile yakın somut bağlantı.

Olağan şartlarda halk müziği, başka kişiler ile ya da kullanımı halka açık cihazlar ile belirli bir mesafeye dek maddesel temas etmekten geri durmazdı. Ancak pandemi, sosyal mesafe kavramını hayatımıza sokarak başkalarıyla hem de halka açık cihazlarla teması minimuma indirmeyi gerekli kıldı.

ayakla kullanılan otomat

DyDo adlı bir Japon şirket, hemen her yerde karşımıza meydana çıkan otomat makinelerinin virüsün yayılması için yerinde bir etraf oluşturabileceğini düşünerek dünyanın birincil “eller bağımsızlık” ayakla kullanılan otomatını ilerletti.

Ayakla kullanılan otomatın teknik açıdan elle kullanılan standart otomatlardan bir farkı bulunmuyor. Ayrım, istediğiniz ürünü tercih etmek için parmağınızla dokunacağınız tuşlar yerine ayağınızla basacağınız pedalların bulunması.

otomat

DyDo, otomata pedal ekleyerek elle teması kesmiş olsa da işi daha da pratik ülkü getiren birkaç ek teknoloji de geliştirmiş durumda. Örneğin, bu özel imal otomattan alışveriş gerçekleştirmek isteyenler peşin para para yerine telefonlarının NFC özelliğini kullanarak online ödeme de gerçekleştirebiliyorlar. 

DyDo tarafından geliştirilen dünyanın ilk ayakla kullanılan otomatı hemen şimdi test aşamasında. Proje başarılı olursa, ayakla çalışan otomatların yaygınlaşması muhtemel. bu arada ayakla kullanılan otomattan satın alınan ürünlerin özel bir tepside müşteriye sunulduğunu ve tepsinin makineye girdiğinde UV ışık ile steril edildiğini belirtelim.

Comments
To Top