Bilim

Japon Bilim İnsanları, Binalarının 9 Şiddetindeki Depremde Bile Neden Yıkılmadığını Açıkladı

Japon Bilim İnsanları, Binalarının 9 Şiddetindeki Depremde Bile Neden Yıkılmadığını Açıkladı

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen, AFAD’a kadar 6,6; Kandilli’ye göre 6,9’luk İzmir depremi, ne yazık oysa o kadar fazla yapının çökmesine, onlarca vatandaşımızın yıkıntıilginç aşağı kalarak hayatını kaybetmesine niçin oldu. 

Her büyük depremden sonra olduğu gibi İzmir depreminden sonra da “Japonya’daki depremlerde binalar yıkılmazken Türkiye’deki depremlerde binalar neden yıkılıyor?” sorusu sorulmaya başlandı ve Habertürk’cilt Esra Boğazlıyan, bu soruyu Kagawa Üniversitesi Sismoloji ve Afet Azaltma Bilimi Anabilimdalı’ndan Profesör Yoshiyuki Kaneda ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Kıdemli Danışmanı Dr. Hitoshi Baba’ya sordu.

izmir depremi

“Japonya’yı etkilemeyen bu büyüklükteki zelzele, Türkiye’de neden büyük yıkımlara niçin oluyor? Japonya neyi içten yapıyor, Türkiye neyi yanlış yapıyor?” sorusu üzerine Dr. Hitoshi Baba, aradaki farkın deprem dayanıklılık standardı uygulaması olduğunu söylerken, açıklamalarına şu şekilde devam ediyor:

“Bu, yalnızca Japon halkının ciddiyetiyle başarılmış bir şey yok. Mimarlar gibi uzmanlar kadar yapılan bina yoklama ve onaylama sistemi ve her büyük yer sarsıntısı meydana geldiğinde depreme dayanıklılık standartlarına yeni bilgiler getiren yönetişimin sonucudur.”

deprem

Aynı soruya yanıt veren Prof. Kaneda ise, “EEW sistemi (yer sarsıntısı erken dikkat) ve deprem sağlamlık teknolojisi Japonya’da bilinir. Japonya’da çoğu kez terhis tatbikatları gerçekleştiriliyor. Bu yüzden çoğu Japon yer sarsıntısı anında ağırbaşlı kalıyor. Ayrıca sismik alanlarda yapılan binaların deprem şartnameleri yakından takip ediliyor. Inşa denetimiyle çelimsiz binalar belirleniyor, depreme dayanıklı hale getiriliyor.” ifadelerini kullanıyor.

japonya depremi

“Doğal afetlerde nasıl şipşak organize olup kurtarma çalışmaları yapıyorsunuz?” sorusunu Dr. Baba, “Hem Yangın ve Facia Idare Ajansı’nın hem de polisin SAR (arama-kurtarma) çalıştığı ve öğrendiği tesisleri var. Öz Savunma Kuvvetleri de yıkım yardımı konusunda eğitim alıyor.” biçiminde yanıtlarken; Prof. Kaneda şu şekilde cevap veriyor:

“Japon okullarında öğrenciler, depremlerdeki sarsıntıyı öğreniyor. Zelzele durumunda keza kendilerini ayrıca de birbirlerini korumayı biliyorlar. Japonya, yer sarsıntısı, tsunami, tayfun gibi birçok doğal afeti sıkça yaşadı. Doğal facia farkındalığının, özellikle de yer sarsıntısı farkındalığının Japonya’da çocukluktan beri oldukça yüksek olduğunu söyleyebilirim. Zelzele bizim bir gerçeğimiz ve bununla yaşamayı öğrendik. Anaokulundan başlayarak öğrencileri bir doğal afette nasıl davranmaları gerektiği konusunda uyumlu tatbikatlar yaparak eğitiyoruz.”

yol çökmesi

Japonya’daki depremlere karşısında dirençli binalarınızın tasarımı, kullanılan araç gereç, sözleşmeler ve yapı denetimleri hakkında da bilgiler paylaşan Prof. Kaneda, “Olasılıkla bina yapısının düzenlemeleri öbür.” derken açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Ben Türkiye’de çoğu uygunsuz inşa olduğunu anladım. Türkiye’de 1999 İzmit depreminden daha sonra hazır olan ve birkaç defa güncellenmiş detaylı deprem yasaları ve şartnamaleri var. Ancak en manâlı şey bu yasaların ve şartnamelerin şantiyede doğru şekilde uygulanmasıdır. Japonya’da şantiye teftişleri ve inşa denetimleri yasalara uygun olarak özenle yürütüldü. bu nedenle afet dayanıklılığı yüksek ve güçlüdür.”

Comments
To Top