Haber

Jack Dorsey, Twitter’ın Trump yasağını savunduktan sonra Bitcoin’i merak ediyor

Jack Dorsey, Twitter'ın Trump yasağını savunduktan sonra Bitcoin'i merak ediyor

Twitter CEO’su Jack Dorsey, bir dizi Tweet’te, ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını yasaklamanın sosyal ağ için içten hareket olduğunu hissettiğini açıkladı. “Çevrimiçi konuşmanın bir sonucu olarak çevrimdışı hasar açık açık gerçektir ve her şeyden önce politikamızı ve yaptırımımızı yönlendiren şey,” diye yazdı.

Dorsey, Twitter’ın “sağlıklı bir sohbeti teşvik etmekteki” başarısızlığını Twitter’ın yapması gerektiğini kabul etti. “Politikamız ve yaptırımımızdaki tutarsızlıklara eleştirel bir gözle bakın” ve sosyal platformların ılımlılık konusunda daha fazla şeffaflığa ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Ardından Dorsey, 2019’da başladığı sosyal ağ için ademi merkeziyetçi bir standart meydana getirmek için uğraş gösterdi. üzerinde çalışması için beş mühendis tutmaya çalıştı. Bu şekilde, şirketinin Donald Trump’ı niçin yasakladığına dair sekiz tweet attı, Twitter CEO’su konuyu Bitcoin tutkusuna tarafından değiştirmeyi başardı.

#Bitcoin’e bu dek fazla tutku duymamın nedeni büyük ölçüde gösterdiği model: herhangi bir birey veya varlık göre denetim edilmeyen veya etkilenmeyen temel bir internet teknolojisi. İnternetin almak istediği şey bu ve zamanla daha fazlası olacak.

– jack (@jack) 14 Ocak 2021

Beş gün önce Twitter, Trump’ın hesabını daimi olarak yasakladı ” Şirketten yapılan açıklamada, şiddeti daha artı tahrik riski nedeniyle ”dedi. Yasaklanmış, başkanın Joe Biden’ın tercih galibiyetini belgeleyen Kongre’yi parçalamak için ABD Başkenti’ne girmesi için kışkırtmasından iki gün daha sonra getirildi. Twitter onu yasakladığında, tweet’lerinden ikisinin daha pozitif şiddeti teşvik ettiğini söylediler. Trump da o gün Facebook kadar belirsiz olarak yasaklandı. YouTube dün hesabını askıya aldı. Dorsey, bugün başkanın Snapchat’ten de yasaklandığını yazdı.

RealDonaldTrump Twitter hesabını yasaklamanın “gerçek ve önemli sonuçları” olduğunu yazdı. Dorsey, başkanın çoğu platform tarafından yaygın şekilde askıya alınmasının, insanlar Twitter’ın kurallarını beğenmezlerse başka bir yere gidebilecekleri fikrine meydan okuduğunu söyledi. Ve başkan istediği vakit bir basın açıklaması yayınlayabilir ya da bir basın toplantısı düzenleyebilse de – veya yalnızca televizyona çıkabilse de – Dorsey, yaptırımların “özgürlük ve açık bir küresel interneti aşındırabileceği” endişesini dile getirdi.

Ve o zaman bitcoin ortaya çıktı. Dorsey keza, kripto para birimi üzerine yapılan bir bahisin parçası olarak 50 milyon dolarlık bitcoin satın alan bir internet ödeme şirketi olan Square’in de CEO’su. Square, 2014’ten beri Bitcoin’i kabul ediyor. Dorsey’e tarafından bitcoin, sosyal ağ için merkezi olmayan bir model için bir model sunuyor. Dorsey, böyle bir ağın Twitter’ın başarısızlıklarını ölçülü olarak nasıl ele alabileceği, dinç konuşmalar oluşturabileceği ya da daha istikrarlı politika uygulamaları sağlayabileceği konusunda detaylı bilgi vermedi.

“Bunun büyük bir belirsizlik ve uğraş zamanı olduğunu kabul etmemiz önemlidir. dünyanın dört bir yandaki öyle fazla kişi için, ”Dorsey Twitter’da yazdı. “Derhal hedefimiz elimizden geldiğince silahsızlandırmak ve hepimizin daha büyük bir karşılıklı anlama ve yeryüzünde daha dostça bir varoluş için yapı etmemizi sağlamaktır. İnternet ve küresel çapta halka açık sohbetin bunu başarmak için en iyi ve en alakalı yöntemimiz olduğuna inanıyorum. ”

Jack Dorsey başta Aralık 2019’da” bluesky “adını verdiği merkezi olmayan sosyal medya standardını önermesine karşın, bugün şunu yazdı: Twitter hâlâ “insanlarla mülâkat yapma ve işe alma sürecinde.”

Comments
To Top