Haber

Jack Dorsey, önerilen kripto para düzenlemesinin “sapkın teşvikler” yaratacağını söyledi

Jack Dorsey, önerilen kripto para düzenlemesinin "sapkın teşvikler" yaratacağını söyledi

Twitter ve Square’in CEO’su Jack Dorsey, önerilen yeni kripto para birimi düzenlemesinden memnun yok. Şirketin internet sitesine gönderdiği bir mektupta, düzenlemenin bir finansal hizmetler şirketi olan Square’e nasıl zarar vereceğini vurguladı.

Ekim ayında Square 50 milyon dolarlık Bitcoin satın aldı. Şirket keza kripto para ekosistemine büyük yatırım yaptı, bu nedenle Square’in oyunda bolca dış görünümü var. Dorsey, düzenlemelerin “kripto para birimi müşterileri için kripto para birimi işlemleri için düzenlenmiş varlıkları önlemek için geveze sürtüşme ve ters teşvikler yarattığını” yazıyor.

Mevzuat, müşterileri “gözetim dışı cüzdanları ya da hizmetleri ABD açık havada kullanmaya” itebilir

Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) tarafından önerilen düzenleme, finans kurumlarının (Square gibi) kripto para birimi işlemlerinde yer alan taraflar hakkında bireysel bilgi toplamasını gerektirecek. Bunlarla ilgili içe doğru bir incelemeyi buradan okuyabilirsiniz, fakat finans kuruluşlarının dahil oldukları herhangi bir büyük işlemin her iki tarafının da adını ve maddesel adresini alması daha manâlı bir gerekliliktir.

Mevzuat, uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve “milletlerarası terör finansmanı” gibi kripto para birimlerinin bazı yasa dışı kullanımlarının önlenmesine yardım etmek. Ama Dorsey’nin en büyük şikayeti, kripto para kullanıcıları ile finans kurumları aralarında “hatalı teşviklere” yol açabilecek “düşüncesiz sürtüşme” yaratacaklarıdır.

Açıkça bildirmek gerekirse, düzenlemeler yazıldığı gibi uygulanacak olursa, Square’in hizmetimizi seçmemiş ya da müşterilerimiz olarak kaydolmamış kişiler hakkında belirsiz veriler toplaması gerekecektir.

Mektupta yer alan bir örneği göstermek icabında, bir ebeveyn, kızına 4.000 $ bitcoin yollamak için Square’i kullanıyor. Kızınız kendi bilgisayarında özel bir bitcoin cüzdanı kullanıyor olsa bile, Square maddesel adresi de dahil elde etmek üzere kişisel bilgilerini biriktirmek zorunda kalacak. Dorsey, öteki mahremiyet savunucuları ile birlikte, özellikle blok zincirinin açık doğası göz önüne alındığında bunu bir fazla erişim olarak görüyor.

Dorsey, düzenlemenin müşterileri “gözetim dışı cüzdanları ya da hizmetleri dışarıya kullanmaya itebileceğini savunuyor. ABD’nin varlıklarını daha kolay transfer etmesi ”, bu da FinCEN’in” kripto para birimi işlemleri evreninde bugün olduğundan daha az görünürlüğe sahip olmasına “yol açıyor. Basitçe tanımlamak gerekirse, eğer ırk bir operasyon yapmak için bir bankaya özel aydınlatmak zorunda kalırlarsa, bankayı kullanmaktan kaçınırlar – CEO’nun sapkın bir özendirme olarak tanımladığı bir şey.

Diğer Taraftan, Dorsey, yeniliği engelliyor. “Zahmetli bilgi birleştirme ve raporlama gereksinimleri, Square gibi ABD şirketlerini, kripto para birimini ekonomik kuvvetlendirme arabulucu olarak etkinleştirmek için eşit bir oyun alanında rekabet etme şansından mahrum bırakıyor.”

Mektup tuhaf bir şekilde gönderilmiş düzenleme için kısa yorum süresi. Bu tür politikalar için standart halk açıklama süresi 60 gündür, fakat bu öneri için açıklama süresi 15 gündür – çoğu tatil günleridir. Hazine Bakanlığı’nın bu konudaki gerekçesi “önemli milli emniyet zorunlulukları” ndan kaynaklanıyor, ancak başka herhangi bir misal sunmuyor.

Comments
To Top