Haber

İzmir’de Depremi 8-10 Saniye Önce Haber Verecek Erken Uyarı Sistemi Kurulacak

İzmir’de Depremi 8-10 Saniye Önce Haber Verecek Erken Uyarı Sistemi Kurulacak

Ülkemizin en can yakan gerçeklerinden bir parça başına, ne yazık oysa deprem. En son geçtiğimiz günlerde İzmir Seferihisar açıklarında gerçekleşen 6,9’luk depremde 114 vatandaşımızı kaybettik. Depremle ilgili “Deprem mi öldürdü binalar mı?” tartışmaları devam ederken, İzmir’le ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Elektronik ve Haberleşme Yüksek Mühendisi Süleyman Tunç, İzmir çevresine bir erken dikkat sisteminin kurulacağını söyledi.

Tunç’un açıklamalarına tarafından İzmir’e kurulacak erken uyarı sistemi, yetkililere 8 ila 10 saniye süre kazandıracak. Yer Sarsıntısı dalgalarının şehir merkezine gelmeden önce saptama edilmesini sağlayacak bu sistemle kent genelindeki doğalgaz anında kesilecek. Ayrıca metro ile seri trenlere ve yetkili mecralara da hemen haber verilecek.

Deprem

Süleyman Tunç, İzmir çevresine donatılacak erken uyarı sisteminin ilk olarak muhtemelen Çeşme ve Selçuk yakınlarında olacağını açıklama ediyor. Lokasyonlarla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen mühendis, buraların tercih edilmesinin nedeninin fay hatlarına yakın ve kolaylıkla erişilebilecek olması olduğunu söylüyor. Bundan Başka Tunç’a göre bu sistem, bir hafta içerisinde kurulmaya başlayacak.

Mühendis, kurulacak sistemin etkiyi azaltacağını söylüyor. 8-10 saniyelik sürenin doğalgazın kesilmesi, metro ve yüksek hızlı trenlerin durdurulması için yeterli olduğunu söyleyen Tunç, erken dikkat sistemlerinin şehir yönetimlerindeki otomasyon sistemlerine bağlanabildiğini açıklama ediyor. Tunç’a kadar bu sistem bir uçtan bir uca deprem ardından meydana gelecek yakıcı veya yıkıcı tesir azaltılmış olacak.

İzmir

Süleyman Tunç, bu sistemin Bursa ve İstanbul’da da kullanıldığını söylüyor. Kurulan sistemlerin olumlu sonuçlar doğurduğunu da test ettiklerini ifade eden Tunç, İzmir’in İstanbul’dan da daha avantajlı olduğunu söylüyor. Bunun nedenini şehir oturumlarının fay hatlarına yakınlığına bağlayan Tunç, İstanbul’daki erken uyarı sisteminin 4-5 saniye kazandırdığını söylüyor. İzmir’deki fay hatlarının merkezden 70-80 kilometre uzaktan olması, şehir için büyük menfaat.

Yayımcı Notu: Süleyman Tunç’un bahsettiği erken uyarı sistemi menfaat sağlasa da yeterli değil. Benim gibi İzmir’de yıllardır yaşayan halk bilirler ama şehir genelinde çok fazla eski ve bezginlik bina var. Dahası bu binalar, bugüne değin görünmeyen büyüklükteki bir depremin ardındaki daha da eskimiş durumdalar. Peki yetkililer, bu durumla ilgili ne düşünüyorlar? Erken dikkat sistemi 7-8 saniye kazandırıp, İzmir’in doğalgazının kesilmesini sağlayabilir ancak yorulmuş binalar ne olacak? Şu lahza konuşmamız gereken ana meselenin bu olduğu sugötürmez bir reel. Sonuç Olarak büyük kasaba genelindeki sistemler kapatılsa da canlarımızı yitirmemize yol açacak şey doğalgaz yok, ayakta bile şiddet duran binalar…

Comments
To Top