Haber

İzmir Depreminin Bıraktığı Enkazın Uydu Görüntüleri Paylaşıldı

İzmir Depreminin Bıraktığı Enkazın Uydu Görüntüleri Paylaşıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzak Sezgi Merkezi (İTÜ UHUZAM), 30 Ekim Cuma günü İzmir Seferihisar açıklarında gerçekleşen 6,9’luk depremin uydu görüntülerini yayınladı. Türkiye’nin ilk uydu yer gözlemevi olma unvanına sahip olup, Türkiye’nin en geniş uydu manzara arşivine sahip olan merkez, depremin yol açtığı yıkımı gözler önüne seriyor.

İzmir depremine ait görüntüler, Pleiades ile WorldView-2 (WV-2) isimli uydular aracılığıyla sağlandı. Hem paylaşılan görüntülerde, depremin en çok vurduğu Bayraklı yok, Seferihisar’da meydana gelen tsunaminin de bıraktığı etkiler görülebiliyor. Bugüne dek paylaşılan görüntülerle yerden gördüğümüz enkazlar, uzaydan da durumun ne kadar içler acısı olduğunu ortaya koyuyor.

İşte uydudan alınan o görüntüler

İzmir depremi

İTÜ UHUZAM tarafından paylaşılan görüntüler, İzmir’de çöken hemen her binayı gösteriyor. Örneğin yukarıdaki görüş, deprem esnasında yerle bir olan Yağcılar Apartmanı’na ait. Hem deprem nedeniyle tabi yatan Yılmaz Erbek Apartmanı ile Barış Sitesi de uydu kameralarına yansıdı. 

Barış Sitesi

Paylaşılan görüntülerde, Seferihisar’da ast yatan tekneler de görülebiliyor. Ayrıca İTÜ UHUZAM, toplanma alanları, çadır kentleri, arama kurtarma çalışmalarının devam edişini, iş makinelerini ve diğer her şeyi de gösteriyor. Eğer İTÜ UHUZAM’un paylaştığı fazla daha artı görüntüye varmak isterseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İTÜ UHUZAM

Comments
To Top