Haber

İzinsiz Maymun Besleyen İnternet Fenomeni Meriç İzgi’nin 10 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

İzinsiz Maymun Besleyen İnternet Fenomeni Meriç İzgi'nin 10 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

Türkiye’deki popüler internet ünlülerinden bir her birine olan Meriç İzgi‘nin başı, fena halde dertte. Daha önce aynı mesele sebebiyle iki kez gözaltına alınan fenomen, 18 Eylül’de bir kez daha gözaltına alınmıştı. Hakkında iddianame hazırlanan internet fenomeninin 2 yıl 6 aydan 10 yıl 6 avuç içi değin hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Meriç İzgi’ye yönelik itham ise “zincirleme şekilde kaçakçılık“.

Meriç İzgi’yi peşine düşüp takip edenler, kendisinin bir makak maymunun olduğunu bilirler. Oysa bu canlının satın alınması ve beslenmesi özel izne yan. Nesli Risk Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Milletlerarası Ticaretine İlişkin Kontrat (CİTES) zarfında kolluk kuvvetlerinin takibine takılan fenomenin daha önce de maymunlarına el konulmuştu. 18 Eylül’de gözaltında da benzer şart gerçekleşirken, bu defa önemli bir dava gündeme gelmiş oldu.

Mahkemenin iddianameyi kabul edip etmeyeceği bilinmiyor

Meriç İzgi

18 Eylül’de gerçekleşen gözaltı işleminden sonradan, İzgi için bir iddianame hazırlandı. Başsavcılık kadar onaylanan iddianame, İstanbul Asliye Cinayet Mahkemesi‘ne gönderildi. Eğer duruşma, söz konusu iddianameyi kabul eder ve fenomen hakkında dava açılmasına karar verirse, hukuki işlem başlamış olacak. Zincirleme biçiminde kaçakçılıkla suçlanan fenomenin hapse girip girmeyeceğini ise süre gösterecek.

Makak maymununa “Koko” ismini veren internet fenomeni, sosyal medya platformlarında sık sık paylaşımlar yapıyor. Ama edinilen bilgilere göre İzgi’nin, bu hayvanı beslemek için yasal izni bulunmuyor. Haliyle de böylesi bir durumda, kaçakçılık suçu devreye giriyor. Olayın aniden fazla kere yaşanması da kaçakçılığın boyutunu zincirleme şekline getiriyor. İddialara kadar İzgi’nin izinsiz olarak beslediği makak maymunu, 10 bin TL bedel.

Comments
To Top