Haber

İsviçre Merkezli RTS Kanalı, 2020’yi Özetleyen Etkileyici Bir Video Paylaştı

İsviçre Merkezli RTS Kanalı, 2020'yi Özetleyen Etkileyici Bir Video Paylaştı

İnsan hayatı, sürekli keza iyi ayrıca kötü olaylara şahit olarak bir denge içinde ilerler. Fakat fena olayları daha tez unutma eğiliminde olduğumuz için, kısa süre sonradan sadece güzellikleri anarız.

2020, hayata tutunmak için sergilediğimiz bu basit refleksi elimizden alacak kadar zorlu bir yıldı ve muhtemelen bu yılı hatırlarken iyi olanları seçip anmak epeyce şiddet olacak. İsviçre merkezli RTS kanalı da bu yılı bizlere unutturmamak için oldukça güzel bir video hazırlamış. Videoda umutsuzluğu besleyecek fena manzaraların yanına, dünya üzerindeki bütün insanların ortak hisleri ve tepkileri de vurgulanmış ve ola ki de videoyu etkileyici kılan en manâlı ayrıntı da bu.

2020, niçin ‘felaketler yılı’na dönüştü?

Avustralya orman yangınları

2020’de neler olduğuna bir defa daha dönüp bakınca, doğrusu her bir ‘felaketin’ takvimde yazar tarihten egemen olarak insanlığın sorumluluğunda olduğunu görüyoruz. Peki 2020’de neler oldu? Bu sene neden felaketler yılı olarak anılıyor?

2020’nin ilk günlerinde hala, Avustralya’da yaşanan ve hayatı sekteye uğratan orman yangınları konuşuluyordu. İklim krizininin katiyen gündemden düşmemesi ve zorunlu önlemlerin alınması için gerçi tatmin edici olmasa da anlaşıldı ama şimdiye dek dünyaya verdiğimiz zararın etkilerinden daha pozitif kaçamayacağız. 

koronavirüs

Yine bu günlerde bir yana da yeni bir virüsün adı duyulmaya başlandı. İlk duyumlara kadar bu virüs oldukça bulaşıcıydı ama uzaktaydı. O yüzden cümbür cemaat telaşa kapılmaya lüzum olmadığına inandı. Hatta pek ki, virüs Çin dışına çıkıp yayılmaya başladığında bile durumun ciddiyeti hala iyice anlaşılamamıştı. Nihayetinde o virüs, tüm dünyada hayatı durma noktasına getirdi, kendimizi klişeleşmiş senaryosuyla sonunu daha başından söyleyen distopik Hollywood filmlerinden birinin içinde bulduk.

Ülkemizde yaşanan depremler, ani ölümlerle aramızdan ayrılan sevilen isimler, Beyrut’ta yaşanan patlama, Amerika’da yapılan ırkçılık karşıtı ‘Black Lives Matter’ eylemleri, sayısız siyasi gerilim, savaş ve korkutan türlü senaryolarla, 2020 hemen hemen her gün karşımıza yeni bir felaketle çıktı. 

Her şeye karşın dayanışma ve umut da bizimleydi:

Koronavirüs İtalya

Natürel ancak, insanın olduğu yeniden hoş olana dair umut ve iç ısıtan manzaralara daima yer vardır. 2020, bize bunu da gösterdi ve felaketler karşısında bir ‘tür’ olarak dayanışma göstermenin tekrar tekrar mümkün olduğunu hatırlattı. 

Umarız, bu yılı geride bıraktığımızda, hatasından ders çıkarıp bir sonraki soruyu daha iyi anlayıp çözen bir öğrenci gibi sorumluluk sahibi davranabilir, dayanışma ve umutla her şeyin üstesinden gelmenin bir yolunu bulabileceğimizi hatırlarız. 

RTS’nin 2020 videosu:

Comments
To Top