Haber

İsveçli bir Girişim, Otonom Yük Araçlarını Tanıttı

İsveçli bir Girişim, Otonom Yük Araçlarını Tanıttı

Her ne kadar park etme derdi olmadan, otomobil sürmeye odaklanmak gerekmeden gezi yapma fikri insanlara cazip gelse de otonom araçları dört gözle bekleyen diğer bir grup daha var: Lojistik sektörü.

Otonom kargo teslimatı alanına giren pek fazla işyeri ve teşebbüs bulunuyor. Bunlardan biri de Einride olsa da firmanın CEO’su ve kurucusu Robert Falck, Pod adı verilen araçlarının “müşteriye ve kullanıma özel tasarım” olduğunu söylüyor.

Müşteriye özel dizayn

pod aet

Falck, yaptığı açıklamada kendilerini rakiplerinden ayıran noktanın, otonom vasıta geliştirmelerini müşterilerinin ihtiyaçlarına özel olarak, hakiki dünyaya uygun bir şekilde gerçekleştirmeleri olduğunu söyledi. 

Firmanın amacı, uzak yoklama edilebilen kamyon elde etmek. Hem bu araçlar iyice elektrikli sistemle çalışacak. Bu Nedenle sürdürülebilirliği arttırırken masrafların da azaltılmasına yardımcı olacak. Firmanın açıklamasına tarafından, Pod dünyanın kamuya açık yollarda faaliyet belirten ilk elektrikli otonom aracı olacak. 

Einride’a tarafından Pod ve firmanın “Freight Mobility Platform” hizmeti farklı alanlara yönlendirilmiş avantajlar sunuyor. Bunların başında emisyon ve operasyon maliyetlerindeki düşüş geliyor. Firmanın çalışmalarına kadar vasıta, geleneksel dizel modellerle kıyaslandığında %200 daha yüksek verimliliğe sahip.

Tasarım avantajı

pod aet

İsveçli firmaya göre aracın iç tasarımı ve yuvarlaklaştırılmış köşeleri, cihazın depolama kapasitesinden taviz vermeden aerodinamik olarak daha bereketli olmasını sağlıyor. Falck, fiyat açısından rekabetçi olabilmeleri halinde geleceğin Pod gibi otonom elektrikli kamyonlarda olduğunu söylüyor.

Araçlarda bir sürücü kabini bulunmayacak. Falck bu durumun fiyatları düşürmeye ve elektrik sistemi üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olduğunu ifade ediyor. Böylece bu araçlar öteki dizel kamyonetlerle aynı fiyatlara sahip olabilecek.

Işyeri acilen dört öbür vasıta üstünde çalışıyor. Bunlardan biri kapalı ağlar için yerinde ve saatte 35 kilometre hıza erişebiliyor. Menzili ise 130 km ile 172 kilometre arasında değişiyor. Aracın önem kapasitesi ise 16 ton olarak açıklanıyor.

Comments
To Top