Haber

İstiklal Caddesi’ne Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Kişi Sayısı Limiti Getirildi

İstiklal Caddesi’ne Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Kişi Sayısı Limiti Getirildi

COVID-19 salgınında ikinci dalgayı yaşamakta olan Türkiye, salgının yayılmasını yavaşlatmak adına sıkı önlemler almaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı göre gönderilen yeni COVID-19 tedbirleri genelgesine tarafından cadde ve meydanlara kişi limiti getirme uygulaması ilk kez İstanbul’daki İstiklal Caddesi’nde de uygulanacak.

İlk kere geçtiğimiz günlerde yapılan yeni COVID-19 tedbirleri açıklamasında sözü edilen sokak ve meydanlara kişi limiti getirme uygulaması dahilinde yarından itibaren İstiklal Caddesi’nde aynı anda yalnızca 7 bin birey bulunabilecek. Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, söz konusu kullanım ile ilgili olarak devlete ait Twitter hesabından şu açıklamalarda bulundu:

İstiklal Caddesi’nde bundan böyle benzer anda en fazla 7 bin kişi bulunabilecek

istiklal caddesi

“Değerli İstanbullular; yarından itibaren koronavirüs tedbirleri dahilinde, insan yoğunluğundan kaynaklı bulaş riskini azaltmak için İstiklal Caddesi’ne girişleri İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile sınırlandırdık.

Caddedenin Taksim Meydanı girişinden Tünel Meydanına değin olan kısmında aynı anda 7000 kişi bulunabilecek ve yoğunluğun artması durumunda girişleri geçici olarak durduracağız.

bununla beraber yüz yüze gelecek şekilde yürümenin bulaş riskini daha da artırması sebebiyle tramvay yolu orta nokta kabul edilerek herkesin sağdan yürümesine karar verdik. Kısıtlama yarın saat 10.00‘dan itibaren yürürlüğe girecek.

Caddenin topluluk olması ve bulaş riskini azaltmak için bu kararı elde etmek durumunda kaldık. Caddedeki tüm esnaf ve işyeri sahiplerimizden, vatandaşlarımızdan ve gezmeye gelen bütün tanıdık olmayan misafirlerimizden bizi anlayışla karşılamalarını ve bu kısıtlamalara uymalarını bekliyoruz.”

istiklal caddesi dolu

Geçtiğimiz günlerde 81 ilin valiliğine gönderilen genelgede il/ilçe hıfzıssıhha kurullarınca lüzum görülmesi durumunda topluluk sokak ve meydanlara girebilecek/aynı anda bulunabilecek kişi sayısına -metrekare ve alan büyüklüğü göz önünde bulundurularak- bir hudut getirilebileceği ifade edilmişti.

Comments
To Top