Haber

İstenilen Her Yerin Cam Gibi Fotoğrafını Çekebilen Uydu

İstenilen Her Yerin Cam Gibi Fotoğrafını Çekebilen Uydu

Tanıdık Olmayan filmlerde sık sık uydular kullanılarak bir bölgenin uzaydan görüntüsü, çok net bir şekilde alınır. Gerçekte ise böylece yüksek çözünürlükte görünüm alabilen uyduların sayısı oldukça az. Bu uydulardan biri de Capella-2 uydusu.

San Francsico merkezli uzay firması Capella Space kadar geliştirilen Capella-2 uydusu, SAR (Sentetik Açıklıklı Radar) teknolojisini kullanarak anında her şeyin fazla net bir görüntüsünü yakalayabiliyor. Gerekli izinleri alabilen siville de uydudan resim alabiliyor. 

Çeyrek metrekareyi uzaydan bakmak

uzaydan görüntü

Uydunun 50 cm x 50 cm alanları bile uzaydan net bir şekilde görüntüleyebildiği belirtiliyor. Capella-2’nin sahip olduğu teknoloji, uyduyu dünyanın en yüksek çözünürlüğe sahip uydu kamerasına sahip hale getiriyor. Pek ancak en yakın rakibi olan diğer SAR kameralı uydular, en düşük 5 metrelik cisimleri seçebiliyor.

Capella’nın gelişmiş SAR sistemini tercih etmesinin bambaşka nedenleri var. Firmanın kurucusu olan eski NASA sistem mühendisi Payam Banazadeh, yaptığı açıklamada bu teknolojinin gezegenimizi daha iyi görmeyi sağlayacağını belirtti. 

Dünyanın yarısının gece olduğunu, yarısının da bulutlu olduğunu söyleyen Banazadeh, böylece de herhangi bir anda Dünya’nın kabaca %75’inin görülemediğini açıklama etti. Bu yeni aracın ise insanların çalışmalarının ilerlemesini sağlayacağını sözlerine ekledi.

Uzaydaki gözümüz

sar görüntü

Capella-2’nin geliştirilmesine teşvikçi şey ise trajik bir olay olmuş. 2014 yılında 239 yolcusuyla birlikte kaybolan Malezya Hava Yolları uçağının gerisinde atmosfer şartlarından etkilenmeyen bir usul için çalışmalar başlamış.

Firma atmosfere iki uydu daha gönderecek. Bu uyduların taşımasını da SpaceX üstlenecek. Uydular sayesinde kazalar, afetler derhal gözlemlenebilecek. Yangınlar hemen olan olarak peşine düşüp takip edilebilecek ve keza soyu tükenme tehlikesi altındaki canlılar da her an takip edilebilecek. Hem iklim çalışmaları için de uyduyu göstermek olası olacak.

Comments
To Top