Haber

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanından Aşıyla İlgili Komplo Teorilerine Karşı Sert Açıklama

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanından Aşıyla İlgili Komplo Teorilerine Karşı Sert Açıklama

Bir yılı aşkın süredir başta Çin’i, ardındaki bütün dünyayı etkisi aşağıda tutan koronavirüs için aşı çalışmaları halen sürüyor. Günümüzdeyse aşıyı bütün dünyaya yaymaya en fazla yaklaşan iki aşı adayı bulunuyor. Bunlardan biri Alman ve Amerikan ortaklığıyla geliştirilen aşı, bir diğeriyse ülkemizin de siparişini verdiği ve Çin’in geliştirdiği CoronaVac aşısı.

Ama aşı çalışmalarında yaşanan bütün bu olumlu gelişmeler bazı insanların ortaya attığı danışıklı dövüş teorileri nedeniyle korkutma aşağıda. Bu komplo teorilerinden en bilineniyse insanlara aşıyla çip yerleştirileceği iddiası. İşte bu iddiaya ‘sert’ olarak yorumlayabileceğimiz bir cevap, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek göre verildi.

“Danışıklı Dövüş teorilerine inanılıyor olması artık psikiyatrinin konusu”

istanbul üniversitesi tıp fakültesi dekanı

Prof. Dr. Tufan Tükek, ayrıca Çin keza de Alman aşılarının 3. faz çalışmalarını yapan ekibin üyesi olarak da tayin yapıyor. Aşı ile ilgili sayısız söylev ve konferans veren Prof. Dr. Tükek, işin uzmanı olmayan ve aralıksız entrika teorisi üreten kişilerin özgüvenleri konusunda başı dönen olduğunu belirtti.

Tükek, bu iddiaların Bill Gates’in kimlerin iyileştiğini, kimlerin deneme edildiğini ve kimlerin aşı olduğunu belirten ‘dijital sertifikalar‘ olabileceğini söylemesiyle alevlendiğini ifade etti. Tükek, “Lakin bu konuşmada kimse mikroçiplerden bahsetmedi. Kaldı oysa böyle bir teknoloji de yok. Bu entrika teorilerine inanılıyor olması bizim yok psikiyatrinin konusu bundan böyle” ifadelerini de ekledi.

“Aşı olmasaydı nasıl olursa olsun insanlığın sonu gelmişti”:

koronavirüs aşısı

Prof. Dr. Tufan Tükek, aşıların kısırlaştırdığı, genetiğimizle oynandığı gibi danışıklı dövüş teorilerinin uzun senelerdir ‘aşı karşıtları’ göre tereddütsüz kullanıldığını belirtti. Tufan Tüfek, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Yüzyıllardır aşı var. Suçiçeği, kabakulak, kızamık gibi onlarca hastalığı bu sayede yok etmişiz. Aşı olmasaydı nasıl olursa olsun insanlığın sonu gelmişti. Bunları görmeyin; bilimsel hiçbir dayanağı, kimin seslendirdiği emin olmayan teorilere inanın(!) Hafıza alır gibi değil. Sesleri fazla çıkıyor olabilir. Sosyal medyayı çok iyi kullanıyor olabilirler fakat aşı karşıtları fiilen ellerinde bilimsel data olmayan bir avuç insan.”

“Şu asıl değin hiçbir aşının safha 3 çalışması tam olarak tamamlanmadı. ‘Alman aşısının bitti, Çin’inki bitmedi’ deniyor. Hayır, böyle bir şey yok. BioNTech erken sonuçları açıkladı. Yahut bütün aşılar için hâlâ araştırmalar sürüyor. Çin, faz 3 sonuçlarını olasılıkla bu hafta içinde açıklayacak. Güvenilirlik önceki sonuçlarda yüzde 90 üzerindeydi. Aynı bir sonuç çıkar düşüncesindeyim. Eğer antikor üretiyorsa ancak üretiyor, koruyor demektir. Testleri geçtikten sonra yaptırmakta sakınca değil.

Comments
To Top