Haber

İstanbul Park’ta Kırılan Tüm Formula 1 Rekorları

İstanbul Park’ta Kırılan Tüm Formula 1 Rekorları

Yıllık yaprakları 2005 yılını gösterirken başta bir Formula 1 yarışına ev sahipliği yapan İstanbul Park, pilotlar için zorlu ama sevilen bir pist. 2011 yılına değin Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park özellikle hızlı dönülen ve pilotları yüksek G kuvvetine maruz bırakan 8. virajı ile dünyanın dört bir yan taraftarların da ilgisini çekmeyi başardı.

Toplam 7 Formula 1 yarışına konut sahipliği yapan pistte yapılan birincil F1 yarışında kırılan rekorlar ise hala geçilebilmiş yok. Önümüzdeki günlerde her tarafta Formula 1 yarışına konut sahipliği yapacak olan İstanbul Park pistinin bu zamana kadarki rekorlarına gelin birlikte göz atalım.

Formula 1 İstanbul Park rekorları:

En süratli tur zamanı: Juan Pablo Montoya, 1:24,770 En hızlı pol turu: Kimi Räikkönen, 1:26,797 En yüksek hıza ulaşan pilot: Juan Pablo Montoya, 330 km/saat En çok dünya şampiyonluğu: Lewis Hamilton, 7 kez (Michael Schumacher ile ortak rekor)

En çabuk pol turu rekoru İstanbul Park’taki birincil yerleştirme turları sırasında Räikkönen tarafından kaydedildi:

Tarih: 20 Ağustos 2005 Pilot: Kimi Räikkönen Ekip: MCLAREN MERCEDES Rekor: En hızlı pol turu 1:26,797

İstanbul Park pistinde en seri pol turu rekoru da 2005 yılında kırıldı. Sipariş Verme turlarında sahneye çıkan Kimi Räikkönen, McLaren MP4-20 aracıyla tamamladığı tur ile birlikte pol pozisyonu kaptı. Räikkönen, bu turuyla bununla beraber İstanbul Park’ta yapılan yerleştirme turlarının en iyisini gerçekleştirdi. 1:26,797’lik bir derece ile İstanbul Park’ın en hızlı pol turunu atan Kimi Räikkönen’in rekoru hala kırılmadı.

En çabuk tur da yine İstanbul’daki ilk Formula 1 yarışında Montoya göre atıldı, bu rekor bir daha kırılamadı:

Tarih: 21 Ağustos 2005 Pilot: Juan Pablo Montoya Ekip: MCLAREN MERCEDES Rekor: En süratli tur 1:24,770 

2005 yılında İstanbul Park’ta düzenlenen birincil Formula 1 yarışında, pistin en çabuk turunu atan pilot Juan Pablo Montoya oldu. Montoya, 1:24,770’lik derecesiyle sadece o yıl yapılan yarışın yok, İstanbul Park’ın en seri turunu atmış oldu. 2005 yılından sonra İstanbul Park pistinde gerçekleştirilen hiçbir yarışta Montoya’nın attığından daha seri bir tur atılmadı. Dolayısıyla en azından şimdilik İstanbul Park’ın en seri tur zamanı rekoru Juan Pablo Montoya’ya ait. Fakat Yarışı ekip arkadaşı Kimi Raikonen kazandı; Montoya, Renault’un efsane pilotu Fernando Alonso’nun ardındaki üçüncü oldu.

En yüksek hıza ulaşan pilot da en hızlı turu atan Montaya olmuştu, hala geçen yok:

Tarih: 20 Ağustos 2005 Pilot: Juan Pablo Montoya Ekip: MCLAREN MERCEDES Rekor: En yüksek hız 330 km/sa

2005 yılında yapılan yarışta en seri tur zamanı rekorunu ele geçiren ve 6 yarış boyunca bırakmayan Juan Pablo Montoya, bununla birlikte o yarışta en yüksek hıza ulaşan pilot unvanını da ele geçirmişti. Montoya, saatte 330 kilometre hıza çıkarak yarışın en yüksek hıza çıkan pilotu oldu. Bu hız, bu zamana dek İstanbul Park’ta yapılan Formula 1 yarışlarındaki en yüksek sürat olarak pistin rekorları arasında yerini aldı.

En çok dünya şampiyonluğuna sahip ikinci pilot Lewis Hamilton oldu:

Tarih: 15 Kasım 2020 Pilot: Lewis Hamilton Ekip: MCLAREN MERCEDES Rekor: En çok dünya şampiyonluğu (Schumacher ile iki taraflı rekor)

2020’de Formula bir yarışları salgın nedeni ile bir süre aksadı ve yetkililer, İstanbul Park’ı 9 sene aradan sonra ilk önce takvime eklediler. 15 Kasım’da düzenlenen yarış, fiilen de yaşanan özlemi giderecek şekilde oldu. Mercedes’ten Lewis Hamilton, yarışı 20 saniyeye yakın bir ayrım ile zaferle tamamladı, 7. kere dünya şampiyonluğunu duyuru etti. Bu rekor ile birlikte Schumacher’e iki taraflı oldu.

İstanbul Park’ın Formula 1 tarihi:

2005 Türkiye Grand Prix:

Kimi Räikkönen Fernando Alonso Juan Pablo Montoya Giancarlo Fisichella Jenson Button

Türkiye’de gerçekleştirilen ilk Formula 1 yarışı olan 2005 Türkiye Grand Prix’i, Kimi Räikkönen’in liderliğinde başladı. Yatırma turlarında başarılı bir tur atan Räikkönen, birinci sırada başladığı yarışın ardına kadar lider kalmayı başardı. 58 tur her tarafında lider kalan ve yarışı bu şekilde tüketen Räikkönen’in peşinde Fernando Alonso geldi. Üçüncü sırada ise 39. turda en hızlı tur zamanını elde eden Juan Pablo Montoya yer aldı.

2006 Türkiye Grand Prix:

Felipe Massa Fernando Alonso Michael Schumacher Jenson Button Pedro de la Rosa

2006 yılında yapılan Türkiye Grand Prix’i oldukça olaylı geçti. Daha ilk turda iki kişinin yarıştan elenmesiyle başlayan yarışın liderlik koltuğunda 1:26.907’lik derecesiyle pol pozisyonda yarışa başlayan Felipe Massa vardı. 39 tur boyunca liderliği kaptırmayan Massa, 40. turda liderliği Michael Schumacher’e kaptırsa da 43. turda liderliği geri alarak yarışı birinci sırada bitirdi. Yarışın en hızlı turunu 1:28.005’lik derecesiyle Michael Schumacher attı.

2007 Türkiye Grand Prix:

Felipe Massa Kimi Räikkönen Fernando Alonso Nick Heidfeld Lewis Hamilton

2007 yılının 12. Formula 1 yarışı olan 2007 Türkiye Grand Prix’i çekişmeli geçti. 1:27.329’luk derecesiyle pol pozisyonda yarışa başlayan Felipe Massa 19. turda önderlik koltuğunu devretti ancak 22. turda baştan birinci oldu. 42. turda bitmiş birinciliği kaptıran Massa, iki tur sonradan her yerde birinci oldu ve yarışı lider bitirdi. Yarışın en hızlı turunu 1:27.295’lik dereceyle Kimi Räikkönen attı.

2008 Türkiye Grand Prix:

Felipe Massa Lewis Hamilton Kimi Räikkönen Robert Kubica Nick Heidfeld

2006 ve 2007 sezonlarında İstanbul Park’ta yapılan yarışlarda pol pozisyonda yarışa başlayan Felipe Massa, 2008 sezonunu da boş geçmedi. İstanbul Park pistinde 3 defa sıralı pol pozisyonda başlayan tek pilot olan Massa, Lewis Hamilton ve Kimi Räikkönen ikilisiyle gerçekleştirdiği önderlik savaşını kazanarak yarışı birinci bitirdi. Lewis Hamilton ikinci, Kimi Räikkönen ise üçüncü oldu. Yarışın en seri turunu 1:26.506’lık derecesiyle buz adam Kimi Räikkönen attı.

2009 Türkiye Grand Prix:

Jenson Button Mark Webber Sebastian Vettel Jarno Trulli Nico Rosberg

Üç yıl defalarca Ferrari’nin domine ettiği yarışlara ev sahipliği yapan İstanbul Park’ta pol pozisyonda bu sefer farklı bir ad vardı. 2009 Türkiye Grand Prix, 1:28.316’lık derecesiyle Red Bull Renault takımının pilotu Sebastian Vettel’in önderliğinde başladı oysa Alman pilotun liderliği fazla sürmedi ve daha ilk turda Jenson Button liderliğe yükseldi. 18. turda liderliği Mark Webber’e ödünç veren Jenson Button, 19. turda liderliği her yerde devralarak yarışı birinci bitirdi. Yarışın en hızlı tur zamanlaması da 1:27.579’luk dereceyle Jenson Button’dan geldi.

2010 Türkiye Grand Prix:

Lewis Hamilton Jenson Button Mark Webber Michael Schumacher Nico Rosberg

İstanbul Park, 2010 yılında oldukça acayip bir yarışa konut sahipliği yaptı. Pol pozisyonda Mark Webber’in başladığı yarış, 40. tura kadar onun liderliğinde devam etti. Yakacak konusunda dikkat bölge Mark Webber’den ekip arkadaşı Sebastian Vettel’e yol vermesi istendi ancak Webber bunu kabul etmedi. Vettel, 40. turda yakaladığı fırsat ile ekip arkadaşını geçmeye çalıştı fakat ikili garip bir çarpışma yaşadı. Bu çarpışma Red Bull takımına pahalıya patladı.

Sebastian Vettel, çarpışma sebebiyle yarış dışı kaldı. Mark Webber ise ön kanadının zarar alması nedeniyle pite girdi. İkilinin inatlaşması, kendi elleriyle liderliği vermelerine niçin oldu. Mark Webber’in arkasında ise önderlik koltuğuna Lewis Hamilton oturdu. İngiliz pilot, yarışı ilk olarak bitirmeyi başardı.

2011 Türkiye Grand Prix:

Sebastian Vettel Mark Webber Fernando Alonso Lewis Hamilton Nico Rosberg

Sebastian Vettel ve takımı Red Bull önderliğinde geçen 2011 sezonunda yapılan Türkiye Grand Prix’inin pol pozisyonunda Vettel vardı. Yarışa birinci başlayan ve yarışın ardına kadar lider koltuğunu bırakmayan Sebastian Vettel, 2011 sezonu gibi İstanbul Park’ı da domine etmeyi başardı. Bu yarış, İstanbul Park’ta gerçekleşen son Formula 1 yarışı oldu ve daha sonra pist, gelecek seneler için Formula 1 takvimlerinden kaldırıldı.

2020 Türkiye Grand Prix:

Lewis Hamilton Sergio Perez Sebastian Vettel Charles Leclerc Carlos Sainz

Nihayet hasret sona erdi ve İstanbul Park, 2020’de yeniden Formula 1 yarış takvimine eklendi. 14 Kasım 2020’de yatırma turları, 15 Kasım 2020’de ise ana yarış yapıldı. Mercedes pilotu Lewis Hamilton, yarışı zirvede tamamlayarak 7. dünya şampiyonluğunu Türkiye’de duyuru etti. Böylece toplam üstünlük sayısı 7 olan Michael Schumacher’in rekoruna karşılıklı oldu, yani egale etti.

Comments
To Top