Haber

İstanbul Havalimanı, Dijital Dönüşümde Avrupa’nın En İyi Havalimanı Seçildi

İstanbul Havalimanı, Dijital Dönüşümde Avrupa'nın En İyi Havalimanı Seçildi

29 Ekim 2018 itibarıyla hizmete açılan İstanbul Havalimanı, Milletlerarası Havalimanları Konseyi (ACI) göre düzenlenen 16. ACI Avrupa Ödülleri’nde, bütün süreçlerin dijitalleştirilmesi ve teknolojinin havalimanının her noktasına entegre edilmesi nedeniyle Dijital Değişim (Best European Airport Award – for digital transformation) kategorisinde Avrupa’nın En İyi Havalimanı ödülünün sahibi oldu.

İstanbul Havaalanı’nın işletmecisi olan İGA’ya söz konusu ödül, 17 Kasım Salı (dün) Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen 16. ACI Avrupa Ödülleri’nin resmi töreni esnasında ibraz edildi.

istanbul havalimanı

Alınan ödül ile ilgili açıklamalarda bulunan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, yolcuların kendilerinden en manâlı talebinin dijital ile uyumlu seyahat deneyimi yaşamak olduğunu ifade ederken; birincil günden bu yanlamasına dijitalleşme ve teknolojiyi İstanbul Havalimanı’nın merkezine yerleştirdiklerini belirtti ve açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Bu doğrultuda, SESAR (Single European Sky ATM Research) vizyonuyla eşleşen ve teknolojinin geniş imkanlarından yararlanarak sunduğumuz zeki çözümler doğruca İstanbul Havalimanı’nda yolcularımıza benzersiz bir dijital gezi deneyimi yaşatabiliyoruz. Yakın gelecekte dijital entegrasyondaki hızımızı katlayarak, havalimanı işletmeciliğini ‘teknolojik işletmecilik’ noktasına taşımak başlıca hedefimiz. 

Bu sürecin ilk ayağı dijital cüzdan uygulaması olacak. Bu uygulamayı İst-buy isminde bir ticari platform takip edecek. Bu platforma havalimanının ‘pazar alanı’ diyebiliriz. Havalimanımız içindeki bütün mağazalarımız burada kendi ürünlerini pazarlama imkânı bulacak.”

iga

Önümüzdeki 6 içinde hayata geçirmeyi planladıkları en manâlı teknolojinin yüz tanıma ile seyahat ve alışveriş imkanı sunacak biometri olduğunu belirten Samsunlu, söz konusu dilekçe ile yolcuların biletinin, pasaportunun ve biyometrik verilerinin İstanbul Havalimanı mobil uygulaması üzerinden eşleştirileceğini ifade etti.

Akıllı Havalimanı konsepti dahilinde yapay akıl destekli zeki sohbet sistemi projesinde yolculara hemen olan bilgilendirmeler yaparak, 7/24 takviye sunacaklarını de gösteren Kadri Samsunlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

iga istanbul havalimanı

“İlk günden bu yanlamasına suni zekâyı iş süreçlerimizin her noktasında kullanarak, verimliliği sürekli artırmayı hedefledik. Nesnelerin interneti (IoT) teknolojisiyle, takip mekanizmalarını da havalimanımızda hayata geçirmiş durumdayız. Akıllı, sürdürülebilir ve insan odaklı bir havalimanı olarak başarının, ilk kez gezgin memnuniyetinden geçtiğine yürekten inanıyorum. Bu memnuniyeti sürdürülebilir kılmak da dijital dünyanın bize sunduğu olanakları, zaman zaman düş gücümüzün de ötesine taşıyarak, içten ve etkili kullanabilmekten geçiyor. 

Milletlerarası Havalimanları Konseyi (ACI) göre düzenlenen ’16th ACI Europe Awards’ programı kapsamında, ‘Dijital Değişim Ödülü’ne değer görülmemiz, hedeflerimize yürürken dürüst rotada ilerlediğimizin de somut bir kanıtı oldu. İGA olarak, hemen şimdi tasarım aşamasında dijital altyapısını en ileri teknolojilerle kurguladığımız İstanbul Havaalanı’nın, ‘Zeki Havalimanı’ konseptiyle dünyaya öncü ve örnek olması yönündeki çalışmalarımızı, bundan daha sonra da var gücümüzle sürdüreceğiz.”

iga istanbul

Ödül töreninde konuşan bir diğer isim olan İGA Havalimanı İşletmesi Dijital Hizmetler ve Ticaretten Sorumluluk Sahibi Genel Müdür Yardımcısı Ersin İnankul ise, “Dijital dönüşümün gücüne tekrar tekrar inandık. Zeki bir havalimanı kasten teknolojik değişimlere en süratli adapte olacak, dijital dönüşümün öncüsü olacak bir taktik ile yaklaştık. Suni zekâyı iş süreçlerimizin her noktasında kullanarak verimliliği kesintisiz artırmayı hedefledik. 

Yapay zeka aracılığıyla check-in bölgesi, tuvalet ve ibadethanelerde yoğunluk kontrolü yapabiliyoruz. Sensörlerle beraber havalimanının neresinde ne dek yoğunluk var bunu görebiliyor, takım ve kaynak yönetimini buna kadar yapabiliyoruz. Havalimanımızı, rekor seviyede donanımla teknolojik anlamda en üst noktaya taşıdık. Neticesinde de dijital dönüşüm alanında Avrupa’nın en iyisi olduğumuzu tescilleyen bu ödüle uzandık, gururluyuz.” ifadelerini kullandı.

Comments
To Top