Haber

İstanbul Bilişim İnsanları Nasıl Dolandırdı, Neler Yaşandı?

İstanbul Bilişim İnsanları Nasıl Dolandırdı, Neler Yaşandı?

2020’nin başlarından itibaren binlerce İstanbul Bilişim müşterisi, satın aldıkları ürünlerin ellerine ulaşmadığını, ödedikleri bedelin de geri ödenmediğini söyleyerek şirketi şikayet yağmuruna tutmuştu.

Çoğalan şikayetlerden ve konunun her geçen gün gündemi daha çok meşgul etmeye başlamasından sonradan ise şirket bir tanımlama yaparak konkordato bildiri etmişti. Ama şirketin konkordato kararı geçtiğimiz ay mahkeme kararınca reddedidi. Peki İstanbul Bilişim insanları nasıl dolandırdı, şimdiye kadar neler yaşandı?

İstanbul Bilişim mağazası

adım adım İstanbul Bilişim olayında yaşananlar:

İstanbul Bilişim hakkında fazla sayıda müşteriden şikayetler gelmeye başladı. Şikayetlerin artması ve dolandırıcılık iddiaları sonrası şirket konkordato duyuru etti. Duruşma, şirketin konkordato bildiri etmesinden daha sonra bir komiser atayarak 3 ay mühlet verdi. İstanbul Bilişim’in sahibi olarak görünen Nurettin Yavuz hakkında nitelikli üçkâğıt suçlamasıyla dava açıldı. Şirketin paravan şirketler aracılığı ile aidat kaçırdığı ortaya çıktı. Şirketin eski sahiplerinin de aralarında bulunduğu 5 kişinin dava detayları ortaya çıktı. Şirket hakkında iflas kararı verildi. Konkordato komiser heyeti raporu, paravan şirket organizasyonunun detaylarını ortaya çıkardı.

İstanbul Bilişim hakkında fazla sayıda müşteriden şikayetler gelmeye başladı.

İstanbul Bilişim şikayetleri

2002 senesinden bugüne e-ticaret sektöründe hizmet veren İstanbul Bilişim, 2020’nin birincil aylarından itibaren aralıksız gelişen sayısıyla dikkat çeken şikayetler almaya başladı. Tüketiciler, ödedikleri bedeller karşılığında ürünlerini alamadıklarını fakat para iadesi de yapılmadığını belirterek alıcı hakem heyetine başvurmaya başladı.

Şikayetlerin artması ve dolandırıcılık iddiaları sonrası şirket konkordato duyuru etti.

İstanbul Bilişim mağazası

Her geçen gün gelişen şikayetlere ve konunun sürekli gündeme gelmesine karşın sessizliğini koruyan şirket, geçtiğimiz Temmuz ayında konkordato ilan ederek bir tanımlama yaptı. Açıklamada İstanbul Bilişim arz sorunu yaşadıklarını belirtti ve haklarında konuşulan dolandırıcılık iddialarını reddederek, finansal darboğazda olduğunu ve şirket aleyhine propaganda yapıldığını iddia etti.

Mahkeme, şirketin konkordato bildiri etmesinden daha sonra bir komiser atayarak 3 ay mühlet verdi.

İstanbul Bilişim mahkeme kararı

Konkordato ilanının ardından duruşma şirkete bir komiser atayarak 3 ay mühlet verdi. Bu sırada komiser heyeti raporu için araştırmalar devam ederken, yaşanan mağduriyetin detayları da ortaya çıkmaya başladı. İstanbul Bilişim’in 50 bin kişiyi mağdur ettiği ve bu mağduriyetten 150 milyon TL vurgun yaptığı bilgilerine ulaşıldı.

Mahkeme kadar bahşedilen önlem kararı sebebiyle mağdur olan vatandaşlar, şirkete karşın haciz işlemi de başlatamadıkları için gözler konkordato davasının mahkeme kararına çevrildi.

İstanbul Bilişim’in sahibi olarak görünen Nurettin Yavuz hakkında nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla dava açıldı.

İstanbul Bilişim davası

Yürütülen soruşturma neticesinde konkordato davası devam ederken bir zaman kendisine ulaşılamayan, şirketin son bir yıldır sahibi olarak görünen Nurettin Yavuz hakkında kaliteli üçkâğıt suçlamasıyla dava açıldı. 

bununla beraber Nurettin Yavuz hakkında 114 bambaşka dolandırıcılık kaydı bulunduğu da biliniyordu oysa yapılan araştırmalar sonucunda Yavuz’un herhangi bir mülk varlığının bulunmadığı bilgisine ulaşıldı. 

Şirketin paravan şirketler aracılığı ile vergi kaçırdığı ortaya çıktı.

İstanbul Bilişim

devamlı dava dosyalarında yer alan bilgilere kadar şirketin 40’tan artı paravan şirket kurarak aidat kaçırdığı ortaya çıktı. Idareli durumu iyi olmayan kişilerin üstüne, aylık 1000-2000 TL ödemeler yaparak paravan şirketler kuran İstanbul Bilişim, bu şirketleri vergi yükünden kurtulmak için kullandı. 

İstanbul Bilişim, parasını aldığı ama alıcılara göndermediği ürünlerin parasını kendilerine aktarırken, ücret borcunu paravan şirketlerin sahiplerinin üstüne bıraktı. Bu paravan şirketlerin sahibi olarak görünen kişiler ise şu lahza toplamda milyonlarca liralık ücret borcu yüzünden davalık olmuş durumda. Kimi şirket sahiplerinin ise konu ile ilgili farklı alanlara yönlendirilmiş cezalar aldıkları biliniyor.

Gerçekleştirilen bu paravan şirket organizasyonu nedeniyle oluşan ödenti kaybının 1 milyar TL seviyesinde olduğu gelen ilk bilgiler arasında. Adi şartlarda TRT’ye ödenmesi gereken flandra ücretinin ödenmemesi sonucunda oluşan kaybın ise 500 milyon euro (takriben 4.9 milyar TL) seviyesinde olduğu söyleniyor.

Şirketin eski sahiplerinin de aralarında bulunduğu 5 kişinin dava detayları ortaya çıktı.

İstanbul Bilişim davası

Paravan şirket ile aidat kaçırma ve dolandırıcılık konuları hakkında gelişmeler yaşanırken bir yana da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada şirketin kurucusu Özgür Güleç ve eski sahibi Kenan Data’nin de aralarında bulunduğu 5 kişinin ‘kaliteli yağma’ ve ‘kişiyi hürriyetinden alıkoyma’ suçlamasıyla yargılandıkları bilgisi geldi. 

Sanıklar Abdullah Üngür, Osman Üngür ve Celal Altun, tabanca kullanarak kişiyi hürriyetinden tutma suçundan 5 yıl hapis cezası aldı. Yağma suçlaması ile verilen 10 takvim hapis cezası ise Yargıtay’a taşındı.

İstanbul Bilişim hakkında iflas kararı verildi.

İstanbul Bilişim iflas kararı

İstanbul Bilişim’in Temmuz ayında konkordato bildiri etmesinden sonradan, Ekim ayında mahkeme emri açıklandı. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, şirketin konkordato talebini reddetti ve iflasına karar verdi.

Bu karar sonrası, şirketin mağdurlarının da haklarını alabilmek için şirkete haciz davası açabilmelerinin önündeki engel kalkmış oldu ve İstanbul Bilişim battı mı sorusu da yanıt bulmuş oldu.. Tüketiciler, iflas kararından önce tedbir kararı nedeniyle şirket hakkında haciz davası açamıyorlardı. 

Konkordato komiser heyeti raporu, paravan şirket organizasyonunun detaylarını ortaya çıkardı.

İstanbul Bilişim

İflas kararı sonrası, konkordato komiser heyeti raporu, paravan şirket organizasyonuna dair pek çok detayı ortaya çıkardı. İstanbul Bilişim’in pek çok ayrı kişinin hesabına türlü yollarla gerçekleştirdiği para transferlerini ortaya koyan raporda, şirketin CEO’su Önder Yeşiloba’nın eşine 1 milyon 172 bin, kardeşine 10 milyon, annesine ise 650 bin TL para transferi gerçekleştirdiği bilgisi de yer aldı.

Paravan şirketlere dair bir diğer uyarı çeken veri ise konkordato komiser heyeti raporu yazılmadan yalnızca 4 gün önce, dava süreci devam ederken de bir paravan şirket resmileşmiş olması oldu. Paravan şirketler ve para transferleri hakkında raporla birlikte ortaya meydana çıkan detaylara buradaki haberimizden de ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top