Haber

İsrail, 2024’te Bir Kez Daha Ay’a Gitmeyi Deneyecek

İsrail, 2024'te Bir Kez Daha Ay'a Gitmeyi Deneyecek

Son yıllarda uzayda neredeyse ikinci bir Ay’a gezi yarışı başlamış durumda. Çin ve ABD gibi ülkeler büyük araçlarla uydumuza erişmeyi denerken, İsrail ise fazla daha küçük bir araçla işe koyulmuştu.

Bir kutu uydu olan Beresheet geçtiğimiz sene fırlatılmıştı. Bu minik araç için yolculuk iyi geçmiş olsa da meslek Ay’a inmek olduğunda İsrailli ekip başarısız olmuştu. Uydu Ay’a inerken kontrolü kaybedilmiş ve çakılmıştı.

Beresheet 2 yola çıkmaya hazırlanıyor

beresheet 2

Daha önceki arabulucu geliştiren işyeri olan SpaceIL, yeni bir tahsis için çalışmaların çok yakın zamanda başlayacağını duyurdu. Seyahat tarihi olarak da 2024 yılının birincil yarısı muhabere edildi. Duyuru Twitter üzerinden gerçekleştirildi.

SpaceIL, Twitter’dan paylaştığı gönderide “#Beresheet2’nin 2024’ün birincil yarısında Ay’a gideceğini açıklamaktan gurur duyuyoruz! (Vasıta) Ay yüzeyinde deneyler yapacak iki yüzey aracı ve yıllarca yörüngede yer alacak bir yörünge aracından oluşacak.” ifadelerini kullandı.

Firmanın bu açıklaması hiç de hayret verici olmadı. Yakın zamanda yapılan bir paylaşımla tayin için deney teklifleri sorulmuştu. şu anda da firmaya yeni deney teklifleri iletilmeye devam ediyor. Kabul edilen projeler, alanında uzman araştırmacılar tarafından idare edilecek.

Uzay çalışmaları devam ediyor

beresheet

SpaceIL kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak 2019′da ilk çalışmasını gerçekleştirmişti. O yılın Şubat ayında SpaceX’in Falcon 9 aracıyla birlikte ilk Beresheet arabulucu da uzaya gönderilmişti. Ay’a iniş yapan 4. ülke olmayı planlayan İsrailli girişim, uydunun çakılmasıyla hayal kırıklığına uğramıştı.

SpaceIL başlangıçta Google Lunar X kapsamında bir takım olarak ortaya çıktı. Her ne değin o organizasyon kimse ödülü alamadan baştan olsa da öyle fazla takım çalışmalarına NASA’nın Commercial Lunar Payload Services programı altında devam ediyor.NASA da 2024 yılında Artemis projesi ile Ay’a dönmeyi amaçlıyor.

Comments
To Top