Haber

İspanya’nın Uzaya Gönderdiği Uydusu, Fırlatmadan 8 Dakika Sonra Kayboldu

İspanya'nın Uzaya Gönderdiği Uydusu, Fırlatmadan 8 Dakika Sonra Kayboldu

İspanya, gezegenimizi gözlemlemek için uzaya gönderdiği bir uyduyu kaybetti. İngenio isimli uydunun yörüngeye yerleştirilmesinden sorumlu olan Fransız şirket Arianspace, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda yaşanan sorun nedeniyle üzgün olduklarını söyledi. Şirket, kayboluşla ilgili olarak Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte özel bir komisyon kurulup, zorunlu incelemelerin yapılacağını söyledi.

İngenio isimli uydu, Arianspace’in Vega isimli roketiyle uzaya gönderilecekti. Oysa roketin fırlatılışından yalnızca 8 dakika sonra, Vega ile olan irtibat kesildi. Haliyle 200 milyon euroluk proje olan İngenio da bu irtibat kopukluğu ile birlikte uzayın karanlıklarına gömüldü. Yetkililer, kalkıştan 8 dakika sonra yörüngede bir sapma yaşandığını, buna neden olan şeyin de muhtemelen insan hatası olduğunu söylediler.

Kaybolan uydu İngenio, işte böyle görünüyordu

İngenio

Arianspace, Vega roketini Güney Amerika’da bulunan Kuru Uzay Üssü’nden fırlattı. 17 Kasım’daki fırlatma, Türkiye saati ile 16:52’de gerçekleşti. Saatler 17:00’yi gösterdiğinde ise Vega’yla olan iletişim kesildi. İspanyol yetkililer, şu başlıca dek bu konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadılar.

bu arada, yaşanan durum Vega için bir birincil değil. Temmuz ayında da Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir uydu, Vega aracılığıyla uzaya gönderilmek istenmişti. Ama o fırlatma sırasında da Vega’nın motorlarından bir tanesinde sorun yaşanmış ve roket, bir defa daha uzayın derinliklerinde kaybolmuştu. 

Comments
To Top