Haber

İskoçya, Evlerde %100 Yeşil Hidrojen Kullanımına Hazırlanıyor

İskoçya, Evlerde %100 Yeşil Hidrojen Kullanımına Hazırlanıyor

Küresel ısınma ve iklim değişikliği, dünyanın geleceği konusundaki en büyük tehditler olmaya devam ederken bu konuda değişik önlemlerin alındığı, yatırımların yapıldığını görüyoruz. İşte bu cins hamlelerden bir adam başına de Birleşmiş Krallık üyesi İskoçya’dan geldi.

Engadget’ta bulunan habere tarafından Birleşmiş Krallık enerji düzenleyicisi Ofgem, İskoçya’nın 300 evde yemek yemek pişirme ve ısınma konusunda doğal gazın yerine yeşil hidrojen denemelerine başlayacağını duyurdu. Keza Ofgem, bunun dünyada bir ilk olduğunu da dile getirdi.

İskoçya’da yeşil hidrojen dönemi başlıyor

hidrojen, yeşil enerji

İskoçya’nın gaz şirketi SGN, dört yıl her tarafında kullanılması için Fife şehrindeki evlere bedava olarak hidrojen ısıtma sistemleri ve ocakları yerleştirecek. Buradaki amaç ise elektroliz vasıtasıyla elektrik ve sudan elde edilen karbonsuz hidrojenin, Birleşmiş Krallık’ın karbon hedeflerine ulaşmasına destek edip etmeyeceği.

Hidrojen son dönemde epeyce popüler olsa da iyice hatasız olduğunu söylemek şu aşamada öyle mümkün yok. Mesela; hidrojen elektrolizinin yalnızca %80’i verimli olarak kullanılıyor. Yani kullanılan elektriğin %20’lik kısmı heba oluyor.

Birleşik Krallık’taki evlerin %85’lik diliminin gazlı ocak kullanması sebebiyle yeşil hidrojen kullanımının epeyce manâlı olduğu ifade ediliyor. Tabii bu, Birleşik Krallık’ın sera gazı salınımı hedefleri için de oldukça kayda değer bir noktada bulunuyor. Birleşmiş Krallık, 2050’ye kadar sera gazı salınımını sıfıra indirmeyi hedefliyor.

İngiltere merkezli National Grid şirketinden Antony Green, karbonsuz gelecek hedefine ulaşılmak isteniyorsa metanın, hidrojen gibi yeşil alternatiflerle yer değiştirmesi gerektiğini dile getiriyor.

Comments
To Top