Haber

Isaac Newton’ın ‘Kıyamet’ Teorileri ile İlgili Araştırmaları Gün Yüzüne Çıktı

Isaac Newton’ın ‘Kıyamet’ Teorileri ile İlgili Araştırmaları Gün Yüzüne Çıktı

Isaac Newton’u hepimiz biliriz. Daha fazla fizik yasalarıyla bilinen Newton, bununla beraber bir matematikçi, gökbilimci, mucit ve bir filozoftur. Bütün dünya onu, yaptığı bilimsel çalışmalarla biliyor olsa da ortaya meydana çıkan son bilgiler, Isaac Newton’un bilim dışı meselelerle de fazlasıyla ilgili olduğunu gösteriyor. Bu bilim insanı, meğer kıyamet teorileri ile de fazlasıyla ilgiliymiş.

Dünyanın en büyük koleksiyon şirketlerinden bir tanesine olan Sotheby’s, ulaştığı yeni bir değerli koleksiyonu açık artırmaya çıkardı. Şirket bu koleksiyonun Newton’a ait olduğunu, el yazması içerikte fazla önemli detayların yer aldığını söylüyor. İşte bu el yazması eserde bulunan bazı şeyler de Isaac Newton’un, kıyamet teorilerini anlatıyor. Ama bu teoriler, ne eyvah ancak açıkça anlatılmıyor.

İşte Newton’a ait olan o el yazması eserden bir tutam

Newton'a ait el yazması eser

El yazması eserler, defalarca için fazla kıymetli olmuşlardı. Bunun nedeniyse bu nesil eserlerin keza tarihe iz bırakan isimlere ait olması hem de bu eserler içinde bugüne dek bilinmemiş şeylere ulaşılabilecek olmasıdır. İşte satışa çıkarılan eserin içindeki tüm bilgilerin açıklanmama sebebi de bu. Zaten şirket, bu el yazması için 280 bin sterlinden başlayan fiyatlar çekiyor.

sırası gelmişken Newton’a ait el yazması, ne yazık fakat bir bütün halinde değil. İddialara kadar Newton’un “Diamond” isimli köpeği, bir gün tesadüfen evdeki mumu düşürüyor. O mum da Newton’un evinde yangın çıkarıyor. Yine iddialara tarafından bu el yazması da yangından nasibini alıyor ve ciddi bir bölümü yanmış şekilde kurtarılıyor. Bu yüzden el yazmasında bulunan bilgileri bir tüm haline getirmek, öyle de muhtemel değilmiş gibi görünüyor.

Newton, İncil’de gördüğü kıyamet teorilerinin içten olabileceğini düşünmüş

Isaac Newton

Newton, bu el yazması eserde Mısır’daki “Keops Pramidi“ne odaklanıyor. Bunun nedeniyse, söz konusu piramidin yapımında “cubit” isimli ölçü biriminin kullanılmasıydı. Newton, gezegenin farklı yerlerinde kullanılan ve kullandığı yerlerde değişik sonuçlar veren bu ölçü birimini kullanarak, çok önemli bilgiler edinip şayet de gezegenin geleceğini değiştirebileceğine inanıyordu.

Newton’un amacı, Mısır’daki cubit ölçüsüyle yer çekimine yönelik detaylı data sahibi olmaktı. Ayrıca bilim insanı, bu çalışmayla Dünya’nın çevresi için de en dürüst ölçüme ulaşabileceğini düşünüyordu. İncil’e göreyse kıyametin kopacağı tarih, yapılacak hesaplamalarla saptama edilebilirdi. İşte Newton, söz konusu el yazmasında tüm bunlardan bahsediyordu. İşin garip tarafıysa Newton, bugünün bambaşka çözümleme alanlarını, birbirinden ayırmadan hareket etmeye çalışıyordu.

Newton el yazması

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan el yazması uzmanı Gabriel Heaton, ele geçirilen anladığı kadarıyla Newton’un, yer çekimi yasası için kanıt arayışında olduğunu söylüyor. Buna ek olarak Darı Uygarlığı’nın yaptığı alşimi çalışmalarını sakladığını düşünen Newton, bu konuyu da izah etmek istiyordu. İşte tüm bu olaylar silsilesi, Newton’un sadece bir bilim insanı olarak düşünülmemesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Comments
To Top