Haber

Iron Man Marvel Filmlerine Nasıl Geri Dönebilir?

Iron Man Marvel Filmlerine Nasıl Geri Dönebilir?

Marvel evrenindeki neredeyse bütün karakterlerin bir araya gelmesi ve karanlık bir sonla bitmesiyle gönüllerimizde taht kuran Endgame, bir neslin peşinden koştuğu Avengers serisinin de sonu olmuştu. Bu sonun en büyük sembolü ise Marvel Sinematik Evreni’nin temellerini atan Iron Man’in ölümüydü.

Uzun zamandır zaten seriyi vazgeçmek istediği söylenilen Robert Downey Jr., Iron Man rolüyle ölümü ile Marvel Sinematik Evreni’ninden ayrılmıştı. Peki Robert Downey Jr.’ın Iron Man olarak geri dönmesi için neler gerekiyor? Her şeyin olası olabilidiği sinema dünyasında bu soruya da cevap verebilmek mümkün.

Robert Downey Jr.,  Iron Man rolünden ayrılma nedeni:

robert downey jr avengers ayrılığı

Infinity War ile serinin seyri bir hâyli değişmişti. Bilhassa Thanos’un ortaya çıkışıyla ve taşları bir bir ele geçirmesiyle kahramanların yaşadığı o çaresizliği bizler de ekran başında hissedebilmiştik. Filmin sonunda da Thanos’un evrenin nüfusunun yarısını ortadan kaldırması, bizleri çok da iyi bir sonun beklemediğinin habercisi olmuştu.

Seriyi bitirecek Endgame filminin duyurulmasından bu yanlamasına, zaten bazı karakterlerin öleceği ve Marvel Sinematik Evreni’nden -en azından şimdilik- çıkacağı biliniyordu. Bu karakterler ise kontratları dolan Robert Downey Jr. ve Chris Evans’ın canlandırdığı Iron Man ve Captain America olacaktı. Nitekim öyle de oldu. Iron Man dünyayı kurtarmak için kahramanca kendini feda ederken, Captain America da işler yoluna girdikten sonra her şeyi ardından bırakıp geçmişe Peggy Carter’ın yanına gitmeye karar verdi.

iron man endgame

Bu olaydan daha sonra Robert Downey Jr. ayrıntılarıyla Marvel Sinematik Evreni’ninden ayrılmış oldu. Endgame filminden sonradan tanıtılan yeni Marvel filmlerinde ve dizilerinde de Iron Man adı hiç geçmedi. Sadece 2021 yılında çıkması planlanan Black Widow filminde, bir geçmişe dönük sahnede Iron Man’in görüleceği bahis ediliyor. Fakat bu sahnede de büyük ihtimalle daha önce çekilmiş görüntüler kullanılacak.

Iron Man geri dönebilir mi?

iron man geri dönecek mi

Laf konusu Marvel olunca az kalsın her şey olası olabiliyor. Bu sene düzenlenen ve Marvel hayranlarının katıldıkları Zoom konferansında, Endgame’in yönetmenleri Anthony Russo, Joe Russo ve Robert Downey Jr., hayranları heyecanlandıran bir takım konuşmalara imza attılar. Avengers serisinin çekimlerinden çok keyif aldıklarını gösteren tezgâhtar yönetmen Joe Russo, bunu olur ya yeniden yapabileceklerini söylemişti. Robert Downey de buna karşılık olarak “İnsanlar ne isterlerse bizi o yöne götüreceklerdir.” biçiminde bir açıklamada bulunmuştu.

Lakin Iron Man’in geri dönmesiyle alakalı duyulan belli başlı endişe ise Endgame filminin yapmış olduğu mükemmele yakın kapanış. Olası bir Iron Man dönüşünün, bu filmin yakaladığı başarıyı ve yaptığı çok iyi sonu yerle bir edebileceği düşünülüyor. Sonuçta apaçık 10 yıllık süregelen bir hikâye var ve Endgame ile yapılan bu güzel kapanışın bozulmasını hiç kimse istemiyor.

Iron Man için geri dönüş yolunun dürüst çizilmesi gerekiyor:

marvel film çizelgesi

Iron Man’in dönüşü ile ilgili yapılan tek talimat Zoom partisindeki konuşulanlar değil. sonradan bir podcast programına misafir olan Anthony Russo, Iron Man’in dönüşü ile ilgili yapılması gereken bir takım şeyleri hayranlara aktarıyor. Anthony Russo’ya göre Iron Man’in dönüşü, bu dönüşün nasıl anlatılacağına tabi.

Bu çağırmak oluyor oysa Iron Man’in dönmesi için Phase 4 ve Phase 5 Marvel dizi ve filmlerinin hikâyelerinin, Iron Man’in dönüşüne el verecek şekilde oluşturulmalı. Bu sayede Iron Man’in dönüşü seyircileri şaşırtırken, bir yandan da Endgame’in yaptığı işi bozmamalı ve Marvel Sinematik Evreni’nin yarattığı bütünlüğe zarar vermemeli.

Iron Man geri dönerse daha önce görmediğimiz “yeni bir karakter” olacak: 

yeni marvel sinematik evreni iron man

Endgame filmiyle beraber bildiğiniz üzere Marvel evreninde zaten karmakarışık olan geçmiş, gelecek ve şimdiki zaman ayrıntılarıyla birbirine girmişti. bundan başka üzerine Avengers serisinde ölen bir takım karakterlerin yeni Marvel yapımlarında yer alabilecek olması adamakıllı kafa karışıklığına yol açmıştı. Bunun mümkün olmasının sebebi ise Marvel’da çoğu evrenin ve hâliyle çoğu kahramanın da versiyonlarının bulunması.

Karakterler yeni Marvel yapımlarında Endgame’in hikâye akışını bozmadan olayların öncesinde veya farklı gerçekliklerde ortaya çıkacaklar. Mesela Gamora, Thanos kadar Infinity War’da Ruh Taşı için öldürülmüştü. Guardians of Galaxy Vol. 3’te büyük ihtimalle bambaşka bir Gamora izleyeceğiz.

Bu sebeple Iron Man’in geri dönmesi için de bir yol bulunuyor. Lakin orijinal Marvel evreninde izlediğimiz ve Endgame’de ölen Iron Man versiyonunu, büyük ihtimalle bir daha göremeyeceğiz. Yeni Marvel yapımlarında bulunan çoğu kişilik gibi Iron Man de eğer geri dönerse, yeni bir karakter olarak karşımıza çıkacak.

Çizgi romanlar, Iron Man’in geri dönüşü için fazla sayıda yerinde öykü içeriyor:

iron man secret wars

Iron Man, Avengers filmlerinin gidişatı ve işlediği hikâye sebebiyle basitçe geçmişten getirilip tekrar ekibe katılamaz. böylece, özellikle Endgame’in sonunu bozmamak için Iron Man’in bambaşka bir versiyonu Marvel evrenine dâhil edilebilir. Bu ise düşünülene tarafından Secret Wars çizgi roman serisiyle olası olabilir.

Secret Wars çizgi roman serisinde The Beyonders isimli varlıklar, canları sıkıldığı için birçok bambaşka Marvel evrenini birleştiriyor ve az kalsın bütün Marvel kahramanları aniden çok versiyonları ile benzer evrende savaşmak zorunda kalıyordu.

iron man

Bu konsept üzerinden bir Secret Wars dünyasından farklı bir Iron Man versiyonunun, yeni Marvel yapımlarına dâhil edilebileceği düşünülüyor. Bunda yeni Marvel yapımlarının çoklu kâinat yani Multiverse fikri üzerine yoğunlaşmasının da büyük payı var. Bu sayede yeni Marvel Sinematik Evreni’nin hikâyesel bütünlüğü de bozulmamış oluyor.

Büyük engel: Geri dönse de yeni karakterlerin gölgesinde kalacak

yeni marvel dizileri

Marvel evreninde daha ekrana çıkmamış ya da çıksa da hikâyesi düzgün anlatılmamış çoğu süper kahraman bulunuyor. Durum böyle olunca Marvel, yeni sinematik yolculuğunda bu karakterlere aşırılık tahsis etmek istiyor. She-Hulk, Moon Knight, Ms. Marvel ve güya karakterleri yeni Marvel film ve dizilerinde daha çok göreceğiz gibi duruyor.

Dememiz o ki  Iron Man ayrı bir versiyonu ile tekrardan evrene dâhil olsa bile, büyük muhtemelen Marvel Sinematik Evreni’nin merkezinde rol almayacak. Daha minik tezgâhtar rollerde Iron Man’i görebileceğiniz. Iron Man 4 filmi görmeyi böylece çoğu kişi beklemiyor. Lakin Phase 5 döneminde yeni bir Avengers filmi gelirse, yeni versiyon Iron Man’in bu filmde yer alabileceği düşünülüyor.

Robert Downey Jr., Iron Man defterini kapattığını söylüyor, oysa aktörlere güven olmuyor:

robert downey jr. iron man açıklamaları

Geçtiğimiz dönemlerde yapılan baştan bir araya gelebilme üzerine açıklamaların arkasında Robert Downey Jr., yakın bir zamanda Iron Man rolü hakkında oldukça kesin konuştu. “O iş iyice bitti.” biçiminde açıklamada bulunan ünlü aktör, hâlâ umutları ayakta olan hayranların umutlarını da rafa kaldırmasına sebep oldu. Ama daha önce o kadar çok aktörün daha önce böyle yanıltmalara başvurduklarını görmüştük.

Ama Iron Man, daha önce de belirttiğimiz gibi hâlâ Marvel’a geri dönebilir. Robert Downey Jr. dönmese bile farklı bir oyuncuyla farklı bir Iron Man versiyonu canlandırılabilir. Benzer etkiyi yaratır ya da hayranları hoşnut eder mi? Bunu şu lahza bilemeyiz fakat belli bir kesimde bu durum, mutlaka bir hüsran yaratacaktır. gerçi Multiverse yani çoklu cihan kavramının temelinde yatan çekicilik bu değil mi? Multiverse bizlere sürekli olarak sevdiğimiz kahramanların bambaşka versiyonlarını tanıma ve görmediğimiz yanlarını görme şansı sunuyor.

Robert Downey Jr. olsun ya da olmasın, bitmiş Iron Man’i Marvel film ve dizilerinde bakmak her bakımdan heyecan verici olacaktır. Senelerdir benzer çizgide bulunan kahramanların yeni versiyonlarını görebilecek olmak ise yeni Marvel Sinematik Evreni’nin en heyecanlı yanlarından biri. Sizler Iron Man hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Robert Downey Jr. Iron Man rolüyle geri dönecek mi?

Comments
To Top