Haber

iPhone’ları Bilinçli Olarak Yavaşlatan Apple’a 113 Milyon Dolar Ceza

iPhone'ları Bilinçli Olarak Yavaşlatan Apple'a 113 Milyon Dolar Ceza

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın eski cihazlar üzerinde yaptığı yavaşlatma işlemini bilmeyen yoktur. Zaten şirketin de kabul ettiği bu şart, eskiyen bir cihazın dinç bir şekilde çalışabilmesi için bilinçli olarak yavaşlatılması olarak karşımıza çıkıyor. ABD’de bu duruma “batterygate” deniyor. Gelen son haberlerse Apple’ın soruşturma geçirdiği bu mesele için 113 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini gösteriyor.

Apple’ın batterygate uygulaması, başta 2017 yılında gündeme geldi. Olayın patlak vermesiyle Apple, dünya genelindeki tüketicilerin ağır eleştirilerine maruz kaldı. ABD’nin Arizona, Arkansas ve Indiana eyaletlerindeki yetkili kurumlar ise olayla ilgili soruşturma başlattılar. Dün itibarıyla sonuçlanan soruşturmalarda Apple, batterygate meselesinde hileli bulundu. Şirket, adli para cezasına ilave olarak tüketicilere daha şeffaf elde etmek için yasal bir vaat verdi.

Apple, iPhone’ların pil ömrüyle ilgili artık ayrıntılı data sunsa da cezadan kaçamadı

iPhone batterygate işlemi

Arizona Başsavcısı Mark Brnovich tarafından yapılan açıklamalarda, bilhassa de teknolojik ürünler üstüne çalışan şirketlerin, ürünler hakkında tüm gerçekleri anlatmaları gerektiğine değinildi. Yürütülen soruşturmaların yalnızca Apple’a yönelik olmadığını söyleyen başsavcı, bambaşka bir teknoloji şirketi için de aynı yaptırımlar uygulattırmaya söz verdi. 

Apple, 2018 yılında radikal bir alarak kullanıcılar için yeni bir dönem başlattı. Şirket, iOS güncellemesiyle birlikte batarya ömrüyle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olunmasını sağladı. Oysa bu çalışmalar, Apple’ın cezadan kaçmasını sağlayamadı. Çünkü o dönemlerde kriz haline gelen batterygate meselesi, ABD genelinde manşet olmuştu. Soruşturmanın neticesinde de Apple, 113 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

iPhone

sırası gelmişken, Apple bu meseleyle ilgili olarak sadece 113 milyon dolarlık cezayla karşılaşmadı. Şirket mart ayında, aynı mesele yüzünden açılan başka bir soruşturmada 500 milyon dolara mahkum edildi. Benzer bir şekilde Fransa’daki yetkililer de Apple’ın, 25 milyon dolar ödemesini istediler. İşte bu cezaların sonuncusu da 113 milyon dolar olarak karşımıza çıktı. 

Soruşturmaya tarafından Apple, bundan daha sonra iPhone’larda daha transparan olacak ama bunun nasıl olacağı bilinmiyor. Neticede kullanıcılar, 2018 yılından beri pil durumlarını görüntüleyebiliyorlar. Bundan sonrası içinse ne gibi bir uygulamanın yapılacağını vakit gösterecek.

Comments
To Top