Haber

iPhone’da iOS Güncellemesi Nasıl Geri Alınır?

iPhone'da iOS Güncellemesi Nasıl Geri Alınır?

Şu lahza ahenkli olan tüm iPhone 6s ve daha yeni tüm iPhone modellerinde iOS 14 güncelleme desteği bulunuyor. Fakat her yeni iOS sürümünde olduğu gibi, özellikle 3 ila 4 yıldan daha eski iPhone modellerini kullananlar, ne eyvah bazı performans ve batarya verimlilik sorunları yaşayabilirler. Böyle bir durumda emniyet desteği bölge bir önceki iOS sürümüne geri dönmek isteyebilirler.

Daha önce tecrübesi olmayan kullanıcılar için iOS güncellemesini geri edinmek, kompleks hatta korkutucu gibi görünse bile gerçekten yapılması gereken, asgari yeni güncellemeyi atfetmek kadar kolay bir işlemdir. Son sürümü beğenmeyen ya da sorun yaşayanlar kullanıcılar için iOS güncellemesi nasıl geri alınır sorusunu an be an, bütün detaylarıyla yanıtladık.

ios

ÖNEMLİ ANEKDOT: Bu işlemi gerçekleştirmeden önce önemli verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ederiz. Eğer iCloud hafızanız doluysa alternatif seçeneklere en fazla bedava zihin sunan bulut uygulamaları listemizden göz atabilirsiniz.

iOS güncellemesi nasıl geri alınır?

Adım #1: iPhone’u kapatın. Adım #2: USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Adım #3: Kurtarma modunu açın. iPhone 7’den eski modellerde: Home tuşu ile açma kapama tuşuna basılı tutun, iPhone 7 ve daha yeni olağan modellerde: Açma kapama tuşu ve ses kısma tuşuna basılı tutun iPhone X, Xs, 11, 12 modellerinde kurtarma modu için önce Adım #4’ü yapın, Ekranda iTunes logosu görene dek butonlardan elinizi çekmeyin. Adım #4: Mac bilgisayarınızda Finder’ı ya da Windows bilgisayarınızda iTunes’u açın. Phone X, Xs, 11, 12 modellerinde: Açma kapama tuşu ve ses kısma tuşuna basılı tutun, Ekranda iTunes logosu görene kadar butonlardan elinizi çekmeyin. Adım #5: Cihazınızı bulun ve açın. Adım #6: Çıkan ekranda Geri Yükle butonuna tıklayın. Adım #7: Geri Yükle ve Güncelle butonuna tıklayarak işlemi onaylayın. Adım #8: İleri butonuna tıklayın. Adım #9: Kabul Et butonuna tıklayın. Adım #10: Bir vakit sunra işlem tamamlanacak ve önceki iOS 13 sürümüne dönmüş olacaksınız. Adım #11: Yedekleme yaptıysanız cihaza geri yükleyin.

Adım #1: iPhone’u kapatın:

iphone

iOS güncellemesini geri alma işlemi için cihazı kurtarma moduna almanız, bunun için de ilk olarak cihazı kapatmanız gerekiyor. iPhone’un yan düğmesine kapatma butonu açılana kadar basılı tutun. Kapatma butonunu kaydırarak cihazı en ince ayrıntısına kadar kapatın. Tam kapanma birkaç saniye sürebilir.

Adım #2: USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın:

iphone

iOS güncellemesini geri alma işlemi bilgisayar üzerinden yapılıyor, bu nedenle cihazını bilgisayarınıza bağlamalısınız. Bu adım için cihazın kutusundan çıkan orijinal USB kablosunu kullanmanız öneriliyor. Ayrı kablolarda bağlantı sorunu ortaya çıkabilir.

Adım #3: Kurtarma modunu açın:

iphone kurtarma modu

Kurtarma modunu açılmak için her cihazda gerçekleştirmeniz gereken işlemler farklılık gösteriyor. iPhone 8 ve üzeri modellerde; önce ses açma ardındaki ses kısma tuşlarına özet olarak basın ve daha sonra kurtarma modu ekranı açılana dek alt düğmeye basılı tutun.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus cihazlarda ses kısma ve yan düğmeye benzer anda basın ve kurtarma ekranı açılana değin basılı tutun. Asıl ekran düğmesi yer alan bir iPhone’unuz varsa tabi düğme ve belli başlı ekran düğmesine benzer basın ve kurtarma modu ekranı açılana kadar basılı tutun.

Adım #4: Mac bilgisayarınızda Finder’ı veya Windows bilgisayarınızda iTunes’u açın:

itunes, finder

Eğer macOS işletim sistemine sahip bir Mac bilgisayarınız varsa iOS güncellemesi geri alma işlemini Finder üzerinden, eğer Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız varsa bu işlemi iTunes üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

Adım #5: Cihazınızı bulun ve açın:

Finder ya da iTunes’u açtığınız zaman karşınıza daha önce operasyon yaptığınız Apple cihazlar da çıkabilir. bu nedenle, bu cihazlar arasından şu lahza bilgisayarınıza emrindeki olan iPhone’u bulmalı ve üstüne tıklayarak operasyon gerçekleştirmek için açmalısınız. 

Adım #6: Çıkan ekranda Geri Yükle butonuna tıklayın:

güncelleme geri yükle

Finder ya da iTunes üzerinden bilgisayarınıza ast olan iPhone’u açtığınız süre zaten kurtarma modunda olduğu için karşınıza güncelleme problemi olduğuna dair bir ekran çıkacak. Burada Güncelle butonuna tıklarsanız var olan iOS sürümünü güncellemiş olursunuz. Geri Yükle butonu ise iOS güncellemesini geri alma işlemini gerçekleştirecektir.

Adım #7: Geri Yükle ve Güncelle butonuna tıklayarak işlemi onaylayın:

Güncelleme sorunu ekranı üzerinden Geri Yükle butonuna tıkladıktan sonra işlemi onaylamanız için bir ekran daha açılacak. Bu ekran üzerinden Geri Yükle ve Güncelle butonuna tıklayın ve işlemi onaylayarak bir sonraki adıma geçin.

Adım #8: İleri butonuna tıklayın:

ios güncelleme

Geri Yükle ve Güncelle butonu ile iOS güncellemesini geri alma işlemini onayladıktan sonradan iOS 13 Yazılım Güncelleyici aracı çalışmaya başlayacak. Bundan sonraki adımlar standart bir yazılım doldurma prosedürü olduğu için İleri butonu ile işlemi başlatın.

Adım #9: Kabul Et butonuna tıklayın:

ios hüküm ve koşullar

Tüm yazılım doldurma araçlarında olduğu gibi iOS 13 Yazılım Güncelleyici arabulucu da kullanıcının kabul etmesi gereken bazı hüküm ve şartlar sunuyor ve kabul etmeden yükleme işlemine devam etmiyor. Kabul Et butonuna tıklayarak hüküm ve koşulları edin ve doldurma işlemini başlatın.

Adım #10: Değişen bir süre sonunda iOS 13 sürümü cihazınıza yüklenecek:

ios 13

Hüküm ve koşulları kabul ettikten sonradan vasıta sizden bir parola ya da bir onaylama daha isteyebilir. Son onayları verdikten sonradan iOS 13 sürümü cihazınıza yüklenecek. Doldurma yaptığınız iPhone modeline göre yükleme süresi değiştirme gösterebilir. 

Adım #11: Yedekleme yaptıysanız cihaza geri yükleyin:

iphone yedekleme

iOS güncellemesini geri alma işlemi sonrası iPhone’unuz kutudan yeni çıkmış gibi tertemiz olacak. Eğer cihazı daha önce yedeklediyseniz Finder veya iTunes üzerinden Bu Yedeklemeden Geri Yükle seçeneği ile yedeklemenizi cihaza yükleyebilirsiniz. Yedekleme işlemi yapmadıysanız sıfırdan kurulum yapabilirsiniz.

Son iOS sürümünü beğenmediyseniz ya da cihazınızda sorun yarattıysa yukarı adımları izleyerek iOS güncellemesini geri alabilirsiniz. İşlem sırasında sorun yaşıyorsanız veya güncellemeyi geri almanıza rağmen sorunlar devam ediyorsa Apple teknik yardım ile iletişime geçebilirsiniz. 

Comments
To Top