Haber

iPhone ve iPad Almak İçin Böbreğini Satan Genç, Yatalak Kaldı

iPhone ve iPad Almak İçin Böbreğini Satan Genç, Yatalak Kaldı

İnternette paylaşılan bir takım içerikler, milyonlarca kişiye ulaşıp viral hale geliyor. Bunlar arasında kimi vakit videolar, kimi zamansa fotoğraflar yer alıyor. Bu haberimizde ise sizlere, bugüne kadar onlarca defa gördüğünüz bir internet şakasının, ne gibi sonuçlara yol açabileceğinden bahsedeceğiz.

Başlıca yeni bir iPhone piyasaya sürüldüğünde gördüğümüz laf konusu içerik, ödeme yönteminin böbrek olarak seçilmesi. İnsanlar, maddi anlamda ulaşmaları kuvvet olan ürünleri, böbreklerinden bir tanesini satarak alacaklarını söylüyorlar. Şüphesiz bu genel olarak bir şaka ancak Çinli bir adam, bir iPhone satın alabilmek için böbreğini sahiden de sattı. Olayın peşinde yaşananlarsa, akıllara durgunluk verecek türden.

İşte, öyle çok defa gördüğünüz o viral içerik

Ödeme Yöntemi: Böbrek

Wang Shangkun isimli gencin ailesi, Çin’in en yoksul bölgelerinden bir tanesinde yaşıyordu. iPhone alabilmek için böbreğini satmaya karar verdiğinde 17 yaşında olan Shangkun, internet üzerinden yaptığı araştırmalar sonucunda, birileriyle iletişime geçmeyi başarmıştı. Böbreğini satabilmek için kanunsuz bir ameliyat geçiren adam, bu işlemden 3,000 dolar kazandı. Ancak gelen son bilgilere tarafından Shangkun, bundan böyle ömrünün ardına kadar yatalak kalacak.

Şanssız genç, böbreğini sattıktan sonradan kendisine bir iPhone 4 bundan başka iPad 2 satın aldı. Oysa evine gittiğinde ailesinin baskısına daha artı dayanamayan genç, ürünleri satın alabilmek için böbreğini sattığını itiraf etti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan gencin annesi, oğlunun itirafı sonucunda neye uğradığını şaşırdığını belirtti.

Böbrek ameliyatı sonrası kesikler

Shangkun, artık 20 yaşında olan bir genç. Ama ameliyat sonrası bakım eksikleri ve böbrek ameliyatının verdiği hasarlar, onun hayatını aracısız olarak etkiledi. Büyük bir enfeksiyonla karşı karşıya kalan gencin, sağlam olan öteki böbreği de çalışmaz ülkü geldi. Artık her gün diyalize girmek zorunda kalan gencin ne dek ömrü kaldığı, şu an için bilinmiyor.

bu vesileyle, yaşanan durum yetkili kurumlar tarafından da soruşturma konusu oldu. Gencin irtibata geçtiği kişileri tespit eden kolluk kuvvetleri, arasında cerrahların da olduğu 9 kişiyi tutukladılar. Bu 9 kişiden 5’i, aracısız organ satışı yapmakla suçlandı. İşin daha da ilginç yanı ise duruşma, durum sonucunda Shangkun ve ailesine 300 bin dolar tazminat ödenmesine karar verdi. Evet, bu para Shangkun’un onlarca iPhone almasını sağlayabilir oysa dışarı giden afiyet, ne eyvah ama yeniden asla gelmeyecek.

Comments
To Top