Haber

iPhone 13, Daha Hızlı İnternet Erişimi İçin Wi-Fi 6E Standardını Destekleyecek

iPhone 13, Daha Hızlı İnternet Erişimi İçin Wi-Fi 6E Standardını Destekleyecek

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, toplam 4 farklı cihazdan oluşan iPhone 12 ailesini geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. Ekipman ve ekran tarafında bazı yükseltmelerle gelen cihazlar, ayrıca teknik ismiyle 802.11ax olarak da tanıdık Wi-Fi 6 standardını destekliyordu.

görünürde şirket, gelecek sene tanıtılacak yeni tür iPhone modellerinde Wi-Fi standardında da yükseltmeye gidecek. Barclays analistlerinin iddialarına kadar bu cihazlar, en yeni Wi-Fi 6 standardından birazcık daha ileride olan Wi-Fi 6E ile desteklenecek.

iPhone 13 ailesi, Wi-Fi 6E standardını destekleyebilir:

Wi-Fi 6E

Bu yılın başlarında duyurulan Wi-Fi 6E, temel anlamda Wi-Fi 6 ile benzer özellikleri taşısa da 6 GHz’lik frekans ile Wi-Fi 6 standardından ayrılıyor. Bu da yüksek bant genişliğine gereksinim duyan uygulamalar için yüksek bilgi çıkışları ve kapsama alanı anlamına geliyor.

iPhone tarafındaysa Wi-Fi 6E standardını destekleyecek cihazların daha yüksek bilgi hızları ve daha düşük gecikme süreleri sunacağı; bu sayede keza web’e daha hızlı erişim keza de çevrimiçi olmaya çalışırken diğer cihazlardan daha eksik parazitlenme olacağı söylenebilir.

Barclays ayrıca, Apple’ın yakın gelecekte yeni bir iPhone SE modeli tanıtacağına ihtimal vermiyor. Analistler, 5,5 inç ya da 6,1 inç büyüklüğünde ekrana sahip olduğu söylenen potansiyel bir iPhone SE modeli duyduklarını oysa Apple tedarikçileriyle yaptıkları görüşmelerin hiçbirinde böyle bir cihazdan bahsedilmediğini söyledi. Ünlü Apple analistlerinden Ming-Chi Kuo da geçtiğimiz aylarda, daha büyük ekranlı iPhone SE’nin 2021’in ikinci yarısına dek gelmeyeceğini belirtmişti.

Barclays, tahminini Apple ekipman tedarikçileri ile olan görüşmelere dayandırıyor ve bu sebeple iddiaların güvenilir kaynaklardan geldiğini varsayabiliriz. Ama gerçi bu iddiaların doğru olup olmadığını görmek için cihazların piyasaya sürülmesini beklememiz gerekiyor.

Comments
To Top