Haber

iPhone 12’nin Samsung Galaxy Note20 Ultra’yı Darmaduman Ettiği Performans Testi

iPhone 12'nin Samsung Galaxy Note20 Ultra'yı Darmaduman Ettiği Performans Testi

Teknoloji tutkunlarının en çok tartıştıkları konulardan bir adam başına, Samsung’un mu yoksa Apple’ın mı zeki telefon konusunda daha iyi olduğu. Kuşkusuz bu soru, telefonların işletim sistemlerinin bambaşka olmalarından kaynaklı olarak hiçbir süre net bir çözüme ulaşamaz fakat yapılan yeni bir deneme, iPhone 12’nin hakiki dünyada Samsung Galaxy Note20 Ultra’dan fazla daha iyi olduğunu gözler önüne seriyor.

Takriben bir yıldır hayatımızın içerisinde olan yeni bir zeki telefon test ekibi var. Akıllı telefonlara “Speed Test G” olarak isimlendirilen bir deneme yapan takım, bu sayede bir zeki telefonun gerçek dünyadaki hızını ortaya koyuyor. Deneme, alıştıklarımızın dışarıya uygulamanın yüklenme değil de çalıştırma hızına odaklandığından, elde edilen sonuçlar da daha gerçekçi oluyor. Neticede her kullanıcı bir cihazda dilekçe yüklemeye değil, o uygulamayı kullanabiliyor olmaya odaklanıyor.

iPhone 12, Speed Test G testinde Galaxy Note20 Ultra’yı darmaduman etti

iPhone 12

Speed Test G’ye tarafından iPhone 12, Samsung Galaxy Note20 Ultra’dan fazla daha süratli bir akıllı telefon. Yapılan testlere kadar iPhone 12’nin A14 Bionic işlemcisi ile GPU’su, Galaxy Note20 Ultra’nın sahip olduğu Snapdragon 865+ işlemci ve GPU’dan çok daha iyisini sunuyor. Kuşkusuz bu ezici üstünlüğün esas nedeni, 5 nm üretim mimarisinden geçen A14 Bionic işlemci.

Speed Deneme G, diğer her şeyden önce bu zeki telefonların işlemcisini deneme ediyor. Her iki cihazın benzer anda başlatıldığı test iPhone 12 için 32,5 saniye sürerken Galaxy Note20 Ultra, işlemci testini 38 saniyede tamamladı. Aynı bir şekilde iPhone 12’nin 13,5 saniyede tamamladığı GPU testi, Galaxy Note20 Ultra’da 16,4 saniye sürdü. İşler keza CPU hem de GPU’nun benzer anda kullanıldığı teste geldiğinde de iPhone 12, farkını ortaya koydu. Apple’ın amiral gemisi, girift testi 17 saniyede tamamladı. Samsung Galaxy Note20 Ultra ise bu testi, 22,2 saniyede tamamladı.

iPhone 12, tüm testi 1 dakika 3 saniyede tamamladı

Samsung Galaxy Note20 Ultra

Speed Deneme G’nin tamamlanması, iPhone 12 için 1 dakika 3 saniye sürdü. Aynı test, Galaxy Note20 Ultra’da ise 1 dakika 16 saniyede tamamlandı. Böylelikle, doğrudan kullanıcıya tarafından hazırlanmış olan bir testte iPhone 12, Galaxy Note20 Ultra’yı ezip geçmiş oldu. Hem bu deneme, başka bir tartışmanın da yeniden alevlenmesine yol açtı.

“Android ekosistemindeki fiyat performans oranı, iOS platformundan daha mı düşük?”

Içten almak icabında yukarıdaki sorunun cevabı evet. Çünkü elimizde iki adet birinci derslik telefon var. Apple, iPhone 12’yi 10.999 TL karşılığında satarken Samsung, Galaxy Note20 Ultra için 12.999 TL istiyor. Bu da tercihinizin iPhone 12 olması durumunda keza cebinizde para kalacağını hem de daha iyi bir performansla karşılaşacağınızı gösteriyor. Muhakkak tercih yine de sizin…

Anekdot: iPhone 12 ile Samsung Galaxy Note20 Ultra’ya ait fiyatlar, şirketlerin resmi internet siteleri üzerinden alınmıştır. Fiyatlar, farklı satıcılarda değişim gösterebilir.

İşte iPhone 12 ile Galaxy Note20 Ultra’nın karşı karşıya geldiği o Speet Deneme G testi

Comments
To Top